Tu je analiza, kakšne plače bo plačna reforma prinesla zdravnikom: “Pojdite v Nemčijo,” jim pravijo

3 hours ago 7
ARTICLE AD BOX

Slovenski javni sektor je pred pomembno prelomnico, saj prenovljeni plačni sistem prinaša postopna zvišanja plač za številne poklicne skupine, vključno z zdravstvenimi delavci. Ta reforma, ki se bo izvajala do leta 2028, obljublja izboljšanje finančnega položaja zaposlenih v zdravstvu, vendar bodo učinki različni glede na pretekla povišanja in delovna mesta.

Postopna zvišanja plač v zdravstvu

Zaradi prenove plačnega sistema javnega sektorja se bodo v prihodnjih letih postopno zvišale tudi plače zdravstvenih delavcev. Dvigi plač bodo različno visoki. Najmanj bodo prejeli tisti, ki so bili v zadnjih letih že deležni višjih dvigov in obratno.

Poudarek na izkušenih zdravnikih

Večjih dvigov pa bodo deležni izkušenejši zdravniki. Tisti, ki zasedajo delovna mesta višjih zdravnikov specialistov, trenutno mesečno prejemajo med 3516 in 4277 evri bruto izhodiščne osnovne plače, odvisno od zahtevnosti delovnih pogojev. Njihova izhodiščna plača se bo od 1. januarja postopoma dvigovala. Po vseh dvigih bo znašala med 3971 in 4884 evri bruto. Dvigi plač bodo torej za te zdravnike znašali med 456 in 607 evri bruto.

Kaj pa za mlade zdravnike? Smešno, žalostno, ali … Presodite sami:

Famozna "velika plačna reforma javnega sektorja" za mlade zdravnike specialiste pomeni takšne "povišice": pic.twitter.com/GgUFtfG3ly

— Mladi zdravniki (@MladiZdravniki) February 13, 2025

Uvedba novih delovnih mest za najbolj izkušene zdravnike

Ob tem v okviru sprememb plačnega sistema javnega sektorja uvajajo dva sklopa novih delovnih mest za najbolj izkušene zdravnike. Gre za delovna mesta starejših zdravnikov in zobozdravnikov z licenco ter starejših zdravnikov specialistov. Izhodiščna plača starejšega zdravnika specialista bo, odvisno od zahtevnosti delovnih pogojev, denimo znašala med in 4339 in 5337 evri bruto.

Različnih dvigov so bili v preteklosti deležni zaposleni v zdravstveni negi. V minulih letih so denimo reševalci z enim od dogovorov prejeli dodatnih pet plačnih razredov, zato bodo tokrat prejeli le manjši dvig. Višji pa bodo dvigi plač pri številnih drugih zaposlenih v zdravstveni negi.

Dvigi plač bodo sicer postopni. S 1. januarjem 2025 se bo zaposlenim izplačal celotni znesek do vrednosti minimalne plače, če je njihova plača zdaj uvrščena pod njo. Preostanek do celotne razlike med staro in novo uvrstitvijo pa se bo razdelil na največ šest obrokov. Zaposleni, ki bodo deležni najvišjih dvigov, bodo zadnjega zvišanja plače deležni 1. januarja 2028.

Ali je to dovolj?

Čeprav se zdi, da prenovljeni plačni sistem prinaša pozitivne spremembe, se moramo vprašati: ali so ta zvišanja resnično zadostna? V Sloveniji zdravniki specialisti zaslužijo približno 2,1-kratnik povprečne plače, kar je primerljivo z državami, kot sta Španija in Slovaška, vendar precej manj kot v Nemčiji ali Luksemburgu, kjer ta količnik dosega vrednosti nad 3,5.

Poleg tega je treba upoštevati inflacijo in rast življenjskih stroškov. Čeprav se bodo plače zvišale, se lahko realna kupna moč zdravnikov zaradi inflacije zmanjša. Tako se postavlja vprašanje, ali bodo ta zvišanja dejansko izboljšala njihov življenjski standard ali pa bodo zgolj nadomestila izgube zaradi inflacije.

Nadalje, v primerjavi z drugimi državami EU, Slovenija namenja relativno manjši delež BDP za zdravstvo, kar vpliva na celotno financiranje zdravstvenega sistema, vključno s plačami zdravstvenih delavcev.

Prenovljeni plačni sistem v slovenskem javnem sektorju prinaša pomembne spremembe za zdravstvene delavce. Čeprav bodo zvišanja plač postopna in različna glede na pretekla povišanja ter delovna mesta, reforma predstavlja korak k izboljšanju finančnega položaja zaposlenih v zdravstvu. Pomembno bo spremljati, kako bodo te spremembe vplivale na motivacijo, zadovoljstvo in kakovost zdravstvenih storitev v prihodnjih letih.

Pripravil: N. Z.

Vir: X

The post Tu je analiza, kakšne plače bo plačna reforma prinesla zdravnikom: “Pojdite v Nemčijo,” jim pravijo first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article