Nova Gorica in Gorica slovesno pričakali odprtje prve čezmejne EPK (zbirno)

3 hours ago 10
ARTICLE AD BOX

Na obnovljenem Trgu Evrope, kjer je nekdaj meja ločevala Italijo in Slovenijo, se je danes začela prva čezmejna Evropska prestolnica kulture (EPK) Nova Gorica-Gorica. Večurno dogajanje do uradnega odprtja je simbolno potekalo na slovenski kulturni praznik. To je zgodovinski trenutek, je bilo slišati z obeh strani.

S pritiskom na gumb sta EPK odprla deklica iz Slovenije in deček iz Italije, odprtje je spremljala tudi pesem Insieme (Skupaj) Tota Cutugna. Predsednica države Nataša Pirc Musar in predsednik Italije Sergio Mattarella sta v svojih nagovorih izpostavila pomen sodelovanja. V svetu, ki ga zaznamujejo napetosti in konflikti, sta Slovenija in Italija pokazali, da je ta pot možna, sta poudarila.

Pirc Musar je izpostavila tudi, da odprtje poteka prav na slovenski kulturni praznik, ki se bo zapisal v zgodovino kot dan stoletne vizije o miru, svobodi, dobrososedskih odnosih in medsebojnem spoštovanju, prijateljstvu in ljubezni. Tudi Mattarella je dodal, da gre za zgodovinski trenutek za obe mesti, Novo Gorico in Gorico, za Slovenijo in Italijo ter za celotno Evropsko unijo.

Dokončno pa se je EPK začela s spektaklom na Trgu Edvarda Kardelja pred novogoriško občino, ki ga je v živo spremljalo več tisoč ljudi. Spektakel, v katerem so med drugim nastopili Boštjan Gombač, Aleksander Gadžijev, Raiven, Bor Zuljan, radijski simfoniki in plesalci MN Dance Company, so bili stkani okoli skladbe Insieme in reke Soče kot prizorišča krvavih bojev, ki naj se ne ponovijo več.

“Nikoli več” je v svojem nagovoru zaželel tudi predsednik vlade Robert Golob kot slavnostni govornik. “Nikoli več sovraštva, nikoli več izključevanja, nikoli več hujskanja naroda proti narodu ali brata proti bratu,” je dejal.

Do slavnostnega odprtja EPK je privedlo celodnevno dogajanje, ki so ga organizatorji v zavodu GO! 2025 poimenovali Od postaje do postaje in je bilo hkrati prvi ter največji dogodek v programu, ki ga bo EPK ponujala do decembra. Čezmejna povorka, ki je v duhu slogana Gremo! Brezmejno združila več kot 2000 nastopajočih, se je začela ob 10. uri na železniški postaji v Gorici.

V povorki so med drugim sodelovali predstavniki lokalnih društev, zamejskih organizacij in gostov iz pobratenih mest ter združeni orkester slovenske in italijanske policije. Naslednja postaja je bil goriški trg Travnik, kjer sta pred odhodom v sosednjo Novo Gorico župana obeh mest, Samo Turel in Rodolfo Ziberna, poudarila pomen sožitja, sodelovanja in evropskih vrednot.

Kot je dejal Turel, so si na skupnem čezmejnem območju številne generacije že desetletja prizadevale za premoščanje meja in življenje v sožitju ter prijateljstvu, prebivalci obeh mest pa so tesno povezani tudi s sorodstvenimi in prijateljskimi vezmi. Poudaril je tudi pomen slovenske skupnosti v Italiji. Ziberna pa je med drugim ocenil, da se “začenja nova doba”, in izrazil prepričanje, da skupni dogodek pomeni preporod v odnosih.

Popoldne je povorka plesalcev, tolkalcev, folkloristov, godbenikov in pustnih maškar na nekdanjem mejnem prehodu Erjavčeva predala štafeto slovenskim športnim in kulturno-umetniškim skupinam. Ob tem so čez mejo simbolično zakotalili kroglo italijanskega umetnika Michelangela Pistoletta Sfera, ki jo je pospremila posebna točka plesalk na svili iz kluba Aerial Circus.

Na slovenski strani so povorko sestavljali tolkalci, godbeniki, združeni pevski zbori, kotalkarice, rolkarji in plesalci, pa tudi mažoretke, cirkuški artisti, klovni in akrobati ter navijačice. Parada se je sklenila na Bevkovem trgu v Novi Gorici, kjer sta občinstvo ponovno nagovorila župana obeh mest ter poudarila pomen sožitja, sodelovanja in evropskih vrednot.

EPK bo v tem letu obsegal več kot 400 dogodkov v uradnem programu. V obeh mestih je bilo čutiti veliko zanosa in prepričanja, da bodo skupni projekt dobro izpeljali in potrdili vse besede, ki so bile danes izrečene o sodelovanju, prijateljstvu, kulturi in evropskih vrednotah.

Read Entire Article