ARTICLE AD BOX
Zaposleni v zaporih so danes ob 11. uri z enournim opozorilnim protestom pred vsemi slovenskimi zapori in prevzgojnim domom v Radečah opozorili na nevzdržne delovne razmere. Tudi pred mariborskim zaporom je bilo tako.
“Zaposleni, še sploh pa pravosodni policisti, vseh obremenitev zagotovo ne bodo več dolgo zdržali.”
Pred vrata mariborskega zapora so stopili tisti, ki so zaposleni tem zaporu. V imenu njih pa je pravosodni policist in vodja sindikata Žarko Gunjič spregovoril in pojasnil, da so se ponovno zbrali, “da odločevalcem jasno povemo, da so razmere v slovenskih zaporih dosegle kritično točko. Zaposleni, še sploh pa pravosodni policisti, vseh obremenitev zagotovo ne bodo več dolgo zdržali. Slovenski zapori so prezasedeni, kadrovsko nezadostni, zaposleni v njih pa plačno podhranjeni”. Izpostavil je, da so v prvi vrsti tu pravosodni policisti, na katerih sloni ves sistem, “omeniti pa je treba tudi vse ostale poklicne skupine, kot so delovni inštuktorji, vzgojitelji, psihologi, socialni delavci, zdravstveni delavci, računovodstvo in ostali”. Dejal je, da vsak od njih opravlja svojo vlogo v tem specifičnem sistemu.
“Absolutne varnosti ni, kot ni absolutne pravice, a mi smo danes od obeh daleč oddaljeni. Ko vam padejo pravosodni policisti, vam bodo padli tudi zapori. Kaj bo potem, si lahko le predstavljamo,” je dejal Gunjič in izpostavil: “Delovanje na etično-moralni pogon je izčrpano, zato danes podajamo in naslavljamo na odločevalce naslednje zahteve,” je dejal in jih naštel.
To so njihove zahteve
– obravnavo in sprejem kolektivne pogodbe, ki je že dve leti na ministrstvu;
– sprejem kadrovskih standardov in normativov;
– urgentno ureditev plačnih nesorazmerij;
– uvedbo oziroma ohranitev dodatka za deficitarnost poklica;
– spremembo sistemizacije delovnih mest na način, da se ta izvaja v enem nazivu;
– odpravo oziroma zmanjšanje trajanja referenčnega obdobja za nadurno delo;
– zmanjšanje prezasedenosti zaporov in razbremenitev pravosodnih policistov ter ostalih, ki delujejo tam.
“Vse našteto so minimalne zahteve, od katerih ne bomo odstopili,” je poudaril Gunjič in rekel: “Vsega je enostavno preveč in traja predolgo. Nenehnih občjub pa imamo dovolj. V kolikor nas ne bodo uslišali, bomo primorani in bomo zaostrovali svoje aktivnosti.”
Prihaja do izgorelosti, dolgotrajnih bolniških staležev, poškodb
Gunjič je v nadaljevanju še opisal, kakšen je dan pravosodnega policista. Pravi, da je naporno in včasih tudi kaotično. “Moraš biti na več mestih istočasno, ker, kot rečeno, je kadrovski deficit tako velik. Vodstvo se na nek način trudi z odpovedovanjem aktivnosti, spremstev, ampak tudi z odpovedovanjem je težko zagotoviti optimum,” je opisal. “Posledično prihaja do izgorelosti, do bolniških, do dolgotrajnih bolniških staležev, na koncu koncev tudi do poškodb.” Ob tem pa je opozoril, da prihaja zaradi prezasedenosti zaporov tudi do konflikotv med zaprtimi osebami.
Direktor mariborskega zavoda: na današnji dan je 144-odstotna zasedenost zapora
V času današnjega protesta pred mariborskih zaporom je pred kamere stopil tudi direktor Zavoda za prestajanje kazni zapora Maribor Robert Šilc. Dejal je, da imajo na današnji dan 144-odstotno zasedenost zapora. V preteklem letu je bila v povprečju po njegovih besedah zasedenost 160-odstotna. “Te številke že same po sebi povedo, koliko dodatnih ur morajo vse službe, vsi posamezniki v zavodu opraviti, da so vse stvari dokončane, da se vsak dan posebej pospravi pod streho,” je izpostavil in dodal, da zaradi vsega tega opuščajo naloge, ki niso nujno potrebne tisti dan. “Zelo izrazito se to pozna pri odpovedi spremstev, najbolj trpijo sodišča, obravnave pripornikov, ki bi se jim moralo soditi, se prelagajo. Posledično še dlje ostanejo pri nas,” je dejal in povedal, da so se že prejšnja leta soočali s kadrovskimi problemi, sedaj pa so se z migracijskimi tokovi stvari še dodatno zelo poslabšale. Število zaposlenih upada, nove kadre pa je težko zaposliti, je izpostavil in dodal, da je tako, čeprav imajo objavljen razpis. Zato pravi, da upajo, da bodo kakršnikoli vladni ukrepi pomagali, da bodo pri zaposlovanju bolj uspešni.
Nekaj pravosodnih policistov je prav tako izpostavilo, da se mora zdaj obravnavati in sprejeti zahteve. Od teh ne bodo odstopili. Tako ne od ureditve kolektivne pogodbe kot tudi ne od sprejema kadrovskih standardov in normativov ter ostalih.
Kmalu več v oddaji Občinski informator na BK TV.
The post FOTO in VIDEO: Protest pred zapori: “Razmere v slovenskih zaporih so dosegle kritično točko” appeared first on Lokalec.si.