Trg dela v številkah, najnovejši statistični podatki ter pogled naprej

3 hours ago 7
ARTICLE AD BOX

Ob koncu decembra je bilo na Zavodu RS za zaposlovanje registriranih 47.038 brezposelnih oseb, kar je 2,9 % več kot novembra in 2,7 % manj kot v decembru leta 2023. Na Uradu za delo Domžale je bilo konec meseca decembra 2024 registriranih 1.082 oseb, kar je 3,3 % oseb več v primerjavi z letom 2023. Stopnja registrirane brezposelnosti na Uradu za delo Domžale je 3,7 %, v Sloveniji znaša 4,6 %.

Struktura brezposelnih oseb na Uradu za delo Domžale

47,6 % brezposelnih oseb predstavljajo ženske. 9,7 %  brezposelnih oseb je starih do 24 let, 9,7 % starih od 25-29 let in 37,5 % starejših od 50 let. Osebe s končano ali nedokončano osnovno šolo predstavljajo 27,8% brezposelnih oseb, 24,7 % imajo nižjo ali srednjo izobrazbo, 28,9% srednjo tehniško ali strokovno izobrazbo, 11,2 % visokošolsko izobrazbo prve stopnje, 6,7% visokošolsko izobrazno 2. stopnje in 0,7 % imajo doseženo visokošolsko izobrazbo 3. stopnje.

Na Uradu za delo Domžale ima status invalida 16,5% brezposelnih oseb.

V oktobru 2024 je bilo na območju Območne službe Ljubljana (Upravne enote: Cerknica, Domžale, Grosuplje, Kamnik, Kočevje, Ljubljana, Logatec, Ribnica, Vrhnika) 354.615 delovno aktivnih prebivalcev (po lokaciji delovnega mesta), kar je za 4.933 oseb oz. 1,4 % več kot oktobra 2023 (v Sloveniji za 1,1 % več). Delovno aktivnih prebivalcev na območju Domžal je 26.278, kar je 6,9 % več kot oktobra 2023 (Vir: SURS, zadnji podatki).

S pomanjkanjem ustreznih kandidatov za zaposlitev se je v preteklih šestih mesecih soočala skoraj polovica delodajalcev (49,6 %). Velika podjetja so se s pomanjkanjem ustreznih kandidatov soočala najpogosteje, to je v več kot 70 % primerov. Podatki kažejo, da se neskladja na trgu dela poglabljajo, težave delodajalcev z iskanjem kadra so vse pogostejše.

Ob pomanjkanju kadrov postaja čedalje večji izziv tudi privabljanje delavcev iz tretjih držav, ki imajo spretnosti, ki jih naš trg dela potrebuje. Zavod je tudi v letu 2024 v tujini izvajal zaposlitvene dogodke oz. dogodke »Življenje in delo v Sloveniji«, z namenom zagotavljanja celovitih in zanesljivih informacij o življenjskih in delovnih pogojih v Sloveniji. Izvedli smo 11 dogodkov, in sicer v Bosni in Hercegovini, Črni gori, Severni Makedoniji ter Srbiji. Navedenih dogodkov se je skupaj udeležilo več kot 12.000 tujih iskalcev zaposlitve.

Konec novembra 2024 je bilo po podatkih Statističnega urada RS v Sloveniji delovno aktivnih 148.018 oseb (brez kmetov), ki niso bile državljani RS. Tuji delavci so predstavljali 15,6 % delovno aktivnega prebivalstva. Med njimi je bilo 19.026 državljanov EU (2,0 %) in 128.992 državljanov t. i. tretjih držav (13,6 %).

Otvoritev prostorov Infotočke za tujce. Več na tej povezavi.

V letu 2024 je Zavod RS za zaposlovanje izdal 43.931 delovnih dovoljenj in soglasij. Največ jih je bilo izdanih za državljane Bosne in Hercegovine, Kosova, Srbije, Severne Makedonije in Indije.

Največ delovnih dovoljenj in soglasij je bilo izdanih za poklic zidarja (5.957 oz. 13,6 % vseh), sledijo pa vozniki težkih tovornjakov in vlačilcev, varilci, delavci za preprosta dela pri visokih gradnjah in delavci za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih.

Načrti v letu 2025

Zavod bo tudi v letu 2025 nadaljeval s proaktivnim delovanjem tako doma kot v tujini ter tako prispeval k manjšanju razkoraka med ponudbo in povpraševanjem na trgu dela.

V Sloveniji bomo izvedli več zaposlitvenih sejmov in drugih zaposlitvenih dogodkov, med drugim letos prvič tudi 4 vseslovenske zaposlitvene sejme, kjer bomo povezali iskalce zaposlitve v Sloveniji z dobrimi delodajalci ter zagotovili vse ključne informacije za lažje odločanje o nadaljnji karierni in izobraževalni poti na enem mestu.

Obeti delodajalcev glede gibanja zaposlenosti v prvi polovici leta 2025.

Nadaljevali bomo s krepitvijo sodelovanja in partnerstvi z različnimi deležniki na trgu dela, kot so delodajalci in njihova združenja, pri iskanju rešitev za iskalce zaposlitve bomo spodbujali povezovanje različnih javnih inštitucij, krepili vlogo sveta partnerjev v lokalnih oz. regijskih okoljih ter preko njih in drugih deležnikov v okolju, spodbujali razvoj programov izobraževanja in usposabljanja z namenom premostitve primanjkljajev na trgu dela ter nadaljnjem digitalnem poslovanju Zavoda.

V letu 2025 bo Zavod za zaposlovanje posebno pozornost namenil obravnavi in pomoči najbolj ranljivim skupinam, kot so dolgotrajno brezposelni, starejši, mladi ter osebe brez izobrazbe. S pomočjo programov aktivne politike zaposlovanja bo Zavod prispeval k povečanju njihovih kompetenc in krepitvi znanj, s čimer bo izboljšal njihovo zaposljivost.

Avtor: Zavod RS za zaposlovanje; Foto: canva.com

Vir: ess.gov.si

The post Trg dela v številkah, najnovejši statistični podatki ter pogled naprej appeared first on domžalec.si.

Read Entire Article