Tradicionalni pasulj: Klasika za hladne dni

23 hours ago 4
ARTICLE AD BOX

Tradicionalni pasulj: Klasika za hladne dni

Ko temperature padajo in nas zebe vse do kosti, je pasulj, tradicionalna balkanska fižolova enolončnica, ena najbolj zaželenih jedi za ogrevanje telesa in duha. Ta preprosta, a bogata jed, izvira iz časa, ko so vojaki in kmetje potrebovali hranljiv in nasiten obrok. Zaradi enostavne priprave in dostopnih sestavin je priljubljena v mnogih državah Balkana, vključno s Slovenijo, kjer je na mizi pogosto prisotna tudi ob posebnih priložnostih.

Recept za pasulj zadostuje za približno 4–6 oseb in je odlična izbira za družinsko kosilo ali večerjo. Običajno se postreže z domačim kruhom, ki pomaga zajeti gostljato omako, in z dodatkom sveže paprike ali čilija za tiste, ki imajo radi nekoliko bolj pikantne okuse. Tukaj je recept, ki vas bo popeljal korak za korakom do popolnega domačega pasulja.

Sestavine:

  • 500 g suhega fižola,
  • 300 g prekajenega mesa (lahko tudi prekajena rebra, klobasa ali slanina),
  • 1 večji krompir, narezan na kocke,
  • 1 velika čebula, drobno sesekljana,
  • 2 stroka česna, drobno sesekljana,
  • 1 korenček, narezan na kolobarje,
  • 2 žlici paradižnikovega koncentrata,
  • 1 žlička rdeče paprike (lahko sladke ali pikantne, po okusu),
  • lovorjev list,
  • sol, poper po okusu,
  • rastlinsko olje ali mast za praženje,
  • svež peteršilj za okrasitev.

Navodila za pripravo:

Suh fižol čez noč namočite v vodi, da se zmehča. Naslednji dan vodo odlijte in fižol dobro sperite. Nato ga kuhajte v sveži vodi približno 15 minut, da se zmehča, nato pa vodo ponovno odlijte in ga pustite na strani.

Prekajeno meso narežite na večje kose in ga kuhajte v vodi, da se zmehča. Meso nato odstranite in narežite na manjše koščke, juho pa shranite, saj bo služila kot osnova za kuhanje pasulja.

Čebulo pražite, da postane zlato rumena. Dodajte česen in pražite še nekaj minut, nato dodajte korenček in krompir ter vse skupaj na hitro popražite.

V lonec dodajte kuhan fižol, narezano prekajeno meso, paradižnikov koncentrat in rdečo papriko. Vse skupaj prelijte z juho, v kateri ste kuhali meso. Dodajte še lovorjev list, sol in poper po okusu. Če je potrebno, dolijte še vodo, da je vse sestavine lepo pokrite.

Pasulj na srednjem ognju kuhajte približno 1–1,5 ure oziroma dokler se fižol in zelenjava ne zmehčata. Med kuhanjem občasno premešajte in po potrebi dodajte še malo vode, da jed ne postane preveč gosta.

Ko je pasulj skuhan, odstranite lovorjev list in po potrebi še dodatno začinite. Postrezite ga v globokih krožnikih, okrašenega s svežim peteršiljem.

Pasulj je najboljši, če ga pustite počivati nekaj ur ali celo čez noč, saj se tako okusi bolje prepojijo. Idealno je, če ga postrežete s sveže pečenim domačim kruhom in po želji tudi s svežo zelenjavo ali solato.

Če vam ostane kaj pasulja, ga lahko shranite v hladilniku in pogrejete naslednji dan – pogosto velja, da je pasulj naslednji dan še boljšega okusa, saj imajo sestavine čas, da se med seboj povežejo in razvijejo še bogatejši okus.

Pasulj je jed, ki ni le hranljiva, temveč tudi cenovno dostopna in preprosta za pripravo. Primerna je za različne letne čase, a pozimi najbolj tekne, saj nas s svojo gostoto in toploto prijetno pogreje.

Dober tek!

Portal24; Foto: Pixabay/Rita E

Objava Tradicionalni pasulj: Klasika za hladne dni je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article