ARTICLE AD
Gobe sodijo med tista živila, ki jih v trgovini pogosto izberemo zaradi njihove vsestranske uporabe – za juhe, rižote, priloge, celo pice. A če jih ne pripravimo takoj ali ne shranimo pravilno, nas lahko že naslednji dan presenetijo s temnimi lisami, sluzasto površino in neprijetnim vonjem. In takrat je prepozno. Če želite, da bodo gobe zdržale vsaj nekaj dni in ostale sveže, morate po prihodu domov narediti preprost, a ključen korak.
Zgrešeno je prepričanje, da so gobe “trpežno” živilo. Njihova struktura je občutljiva, sestava pa skoraj v celoti vodna – vsebujejo namreč do 90 odstotkov vode. Zato hitro reagirajo na vlago, temperaturo in zaprt prostor. Embalaža, v kateri jih prinesemo domov, je pogosto njihov največji sovražnik.
Zakaj gobe tako hitro propadejo?
Na prvi pogled so videti kot gosta rastlinska tkiva, v resnici pa gre za zelo nežne organizme z mikroskopsko fino strukturo. Zaradi visoke vsebnosti vode in odsotnosti trde zaščitne plasti so izjemno dovzetne za bakterijsko in glivično razgradnjo. Vlaga, ki ostane v embalaži, ustvari idealno okolje za tovrstno propadanje.
Vse to pomeni, da lahko že nekaj ur neustreznega shranjevanja povsem uniči kakovost gob. In to se pogosto zgodi čisto mimogrede – v hladilniku, v zaprti posodi, ki naj bi jih »zavarovala«.

Kaj naredi večina ljudi – in zakaj je to napaka
Plastična embalaža je past
V trgovini kupljene gobe so pogosto pakirane v plastičnih škatlah, prekritih s folijo. Na poti domov jih marsikdo takšne kar pospravi v hladilnik. To je največja napaka. V zaprtem okolju se nabira kondenz, gobe pa začnejo “dihati” – oddajajo vlago, ki ostane ujeta. To povzroči pospešeno kvarjenje.
Umivanje takoj po nakupu? Raje ne
Nekateri gobe operejo takoj, ko pridejo domov, tudi če jih ne nameravajo porabiti takoj. Gobe so kot goba – vpijejo vodo in jo zadržijo v notranjosti. Če jih po pranju ne uporabite takoj, se bo notranja vlaga spremenila v sluzasto gnilobo.
Kako pravilno ravnati z gobami takoj po nakupu
1. Odstranite jih iz originalne embalaže
Prvi korak je, da gobe takoj po prihodu domov vzamete iz plastike ali folije. To velja za šampinjone, jurčke, bukove ostrigarje ali druge gojene vrste. Postavite jih na papirnato brisačo, ki vpije odvečno vlago, in jih nato zavijte v novo plast papirja ali jih shranite v papirnato vrečko. Na ta način omogočite kroženje zraka in hkrati zaščitite gobe pred izsušitvijo.
2. Ne zapirajte jih v posodo brez zračnikov
Če res želite uporabiti posodo, naj bo takšna, ki diha – s pokrovom, ki ne tesni povsem. Lahko uporabite tudi stekleno posodo z nekaj odprtinami ali pokrovom, podloženim s papirjem.
3. Ne spirajte jih pred shranjevanjem
Čeprav je morda skušnjava velika, pustite gobe neoprane, dokler jih ne boste pripravljali. Vsaka kapljica vode, ki ostane na gobi, skrajša njen obstoj. Če so umazane, jih pred uporabo obrišite z vlažno krpo ali uporabite gobico za čiščenje gob.
4. Hranite jih na suhem in hladnem delu hladilnika
Gobe ne marajo toplote, a prav tako ne prenesejo vlage. V hladilniku jih postavite na zgornjo ali srednjo polico, ne pa v predal za zelenjavo, kjer se pogosto nabira vlaga. Temperatura naj bo okoli 4 do 6 stopinj Celzija.
Koliko časa zdržijo gobe, če jih pravilno shranite?
Pri pravilnem shranjevanju lahko šampinjoni ali ostrigarji ostanejo sveži do pet dni. Po tem se začne njihova struktura postopoma spreminjati. Površina postane temnejša, pokrovček se mehča, na dnu se pojavi sluz. Če opazite te znake, jih ne jejte surovih – raje jih dobro toplotno obdelajte ali zavrzite.
Dodatni nasveti za vsakdanjo uporabo
Uporabite jih prej, kot si mislite
Čeprav imajo lahko na papirju rok uporabe več dni, je najbolje, da jih uporabite v dveh do treh dneh. Tako boste ujeli najboljši okus in teksturo.
Če ostane, jih lahko tudi zamrznete
Gobe sicer niso idealne za zamrzovanje, a v skrajni sili jih lahko na hitro blanširate (1–2 minuti v vreli vodi ali popražene brez olja), nato ohladite in zamrznete. Zamrznjene niso primerne za solate, so pa odlične za juhe, omake in rižote.
Lahko jih tudi posušite
Manj znan, a zelo uporaben način za daljše shranjevanje je sušenje gob. Lahko jih narežete na tanke rezine in posušite v pečici pri nizki temperaturi (cca. 50 °C) z rahlo priprto vrati. Shranite jih v steklen kozarec in uporabite za juhe ali omake – vonj bo izrazit in globok.
Zakaj se splača biti previden
Gobe niso le del kulinarične tradicije, temveč tudi občutljivo živilo, pri katerem higiena in pravilno ravnanje nista stvar estetske muhavosti, temveč varnosti. Pokvarjene gobe niso samo neokusne – v skrajnih primerih lahko povzročijo prebavne težave ali celo zastrupitev.
Kupovanje gob je preprost užitek, ki pa mu mora slediti odgovorno ravnanje. S pravilnim shranjevanjem boste ohranili njihov okus, strukturo in uporabnost. In predvsem – izognili se boste razočaranju ob odkritju sluzastih kosov na dnu hladilnika.
Objava To morate narediti z gobami takoj po nakupu, drugače hitro zgnijejo se je pojavila na Vse za moj dan.