ARTICLE AD
Ne mine mesec, da ne bi slišali za novo idejo ali videli novega prototipa drona, ki ima moč, vsaj po prepričanju teh, ki se skrivajo za njim, v temelju spremeniti vojaške spopade. Realnost je po navadi diametralno nasprotna, čeprav bi bili neumni, ako bi zanikali, da so brezpilotni letalniki »prihodnost«. Le kot vedno je treba vsako novost sprejeti s kančkom zdravega razuma.
Nacionalna univerza za obrambno tehnologijo ali NUDT je očitno za Kitajce to, kar je za Američane agencija za napredne raziskave DARPA. Inkubator idej, iz česar se bo, ali pač ne, nekoč rodilo nekaj pomembnega. Najmanj enkrat se je. Še pomnite, kje je nastal internet?
Toda zdaj smo pri napredku Kitajcev. Potem ko so v matično plovilo roja dronov spremenili izvidniški brezpilotni letalnik, so zdaj pokazali kar nekaj novih idej. Ob dronu v topniški granati, pri čemer mora biti robusten, da bi preživel pospešek ob izstrelitvi, še miniaturni izvidnik s premerom vsega 1,3 centimetra. Gre za posnemanje narave, natančneje insektov, v želji izdelati micenega, očem nevidnega ter opremljenega s kamero, mikrofonom in še kakšnim tipalom. Obenem ga zaradi majhnosti ne zaznajo niti elektronski detektorji. Kajpada se tukaj pojavi skepsa. Lahko leti? Če lahko, koliko časa in v kakšnih razmerah? Ker je jasno, da ga bo odpihnila že najmanjša sapica, dvomim, da je namenjen uporabi na prostem. Razen v popolnem brezvetrju.
Potem je tu vprašanje energije. Kaj mu daje energijo za letenje in kolikšen je uporaben doseg? Čeprav na ta vprašanja niso odgovorili, nekateri pričakujejo, da bodo majcene robotke že naslednje leto uvedli v operativno uporabo.


Kitajski prototip je manjši od miniaturnih robotov, ki jih v vlogi osebnega izvidnika vojaka imajo druge vojske. Med znanimi tekmeci sta ameriški Teledyne Black Hornet 4 s tremi kamerami in 30-minutno avtonomijo leta ter Vantage Robotics Trace, z enako avtonomijo in dosegom približno dveh kilometrov.
Vojna v Ukrajini je sprožila revolucijo v vojskovanju z droni, posebej z manjšimi in manj zapletenimi. Izkušnje od tam kažejo, da bi jih v primeru napada Rusije na eno ali več evropskih držav potrebovali več milijonov vsako leto. Pod pogojem, da bi vojskovanje potekalo na podoben način, kot poteka zdaj na 1200 kilometrov dolgi frontni črti. Ker droni hitro zastarijo, jih nima smisla kopičiti »na zalogo«. Evropski komisar za obrambo Andrius Kubilius zato meni, da bi morali zbrati ekipe pilotov, inženirjev in proizvajalcev, pripravljene na pospešeno proizvodnjo, ko bo prišel čas. Če torej ne veste, kaj bi počeli v življenju, se prijavite na tečaj za pilota oziroma odprite zagonsko podjetje za razvoj brezpilotnih letalnikov.
The post Takole Kitajci napenjajo vojaške mišice appeared first on Tehnozvezdje.