ARTICLE AD
Taborjenje v naravi ni le cenejša alternativa hotelskim počitnicam. Je način življenja za nekaj dni. Upočasni ritem, zbliža ljudi, prebudi čute in nas poveže s prostorom, ki ga v vsakdanjem življenju pogosto spregledamo. Šumenje dreves v gozdu, žarenje ognja in občutek jutranje svežine ob reki – vse to je neprecenljivo. Vse več družin, parov, prijateljskih skupin in tabornikov se vrača k osnovnemu: taborjenju pod milim nebom.
Ne le dopust, taborjenje je povratek k resničnosti

A dobra izkušnja se ne začne na jasi, temveč doma – pri pripravi. Zato smo pripravili podroben vodnik s seznamom opreme, predlogi za program, nasveti za taborjenje z otroki in idejami za destinacije, ki ponujajo urejen prostor za taborjenje.
Kaj potrebujete za uspešno taborjenje?
Oprema za taborjenje naj bo premišljena ne pretežka
Najpogostejša napaka začetnikov je, da s seboj vzamejo preveč stvari ali pa napačne. Prava oprema za taborjenje je lahka, zložljiva in večnamenska. Osnovni seznam naj vsebuje:
- Šotor s podlogo in zaščito proti dežju
- Spalne vreče primerne za sezono
- Penaste podloge ali napihljive blazine
- Svetilke (čelna, ročna, rezervne baterije)
- Menažka za taborjenje (več o tem spodaj)
- Vžigalice, kresilo ali plinski gorilnik
- Nož in osnovni jedilni pribor
- Posoda za vodo in zložljive steklenice
- Prva pomoč in osnovna zdravila
- Oblačila po plasteh, vetrovka, kapa
Ne pozabite na vrečke za smeti. Taborjenje pomeni tudi spoštovanje do okolja in sledi naj ne ostanejo.
Menažka za taborjenje ni le posoda
Če se odločite, da ne boste taborili z avtom, temveč peš ali s kolesom, je menažka za taborjenje nepogrešljiva. Gre za komplet zložljivih lončkov, ponvic in krožnikov, pogosto iz aluminija ali titana. Zasede zelo malo prostora in omogoča pripravo vseh osnovnih obrokov.
Zraven se priporočajo še kuhalnik, gorivo in žlica-vilica v enem kosu. Nekateri dodajo še mini rešetko za peko na žerjavici. Kdor zna kuhati doma, bo ob ognju znal ustvariti še več.
Taborjenje za otroke naj bo igra in učenje hkrati
Otroke v naravi vodite z občutkom
Če otroke prvič peljete na taborjenje v gozdu ali ob reko, ne pozabite, da so zanje pomembni red, varnost in občutek svobode. Sliši se nasprotujoče, a gre za ravnovesje. Določite pravila (kako ravnamo z ognjem, kje je meja gibanja), hkrati pa jim omogočite raziskovanje.
Pripravite program, ki naj vključuje:
- opazovanje živali,
- iskanje gozdnih zakladov,
- postavljanje zmaja,
- spanje v spalni vreči,
- kuhanje v menažki,
- večerno pripovedovanje zgodb.
Otroci si bodo taborjenje zapomnili po drobnih zmagah: ko prvič zabijejo klin, spečejo kruh na palici ali se brez strahu odpravijo v grmovje.
Taborjenje v gozdu ali ob vodi ima vsak svojo čar
Z vonjem po vodi in lesu
Med najbolj priljubljenimi destinacijami za kampiranje v Sloveniji je gotovo Kolpa. Ne le zaradi prijetne temperature vode, ampak tudi zaradi urejenih prostorov za taborjenje in bližine naravnih parkov. Taborjenje ob Kolpi omogoča kopanje, ribolov, čolnarjenje, večerne ognje in jutranjo kavo z razgledom.
Kolpa je idealna izbira za tiste, ki si želijo nekaj udobja – v kampih je mogoče najeti tudi hladilnik, uporabljati sanitarije in dobiti elektriko, hkrati pa ste le korak stran od prave divjine.
Taborjenje v gozdu je bolj tiho in zeleno
Če vas bolj privlači gozd in tišina, razmislite o taborjenju v notranjosti Slovenije – na primer v Kočevskem rogu, Trnovskem gozdu ali gozdnih robovih Notranjske. Taborjenje v gozdu pomeni manj vročine, več opazovanja narave in možnost, da se povežete z osnovnim.
Paziti je treba na gozdne poti, dovoljeno lokacijo in zaščito pred klopi. Pred taborjenjem se vedno pozanimajte pri lokalni skupnosti ali Zavodu za gozdove, ali je taborjenje v naravi tam dovoljeno.
Seznam si prilagodite glede na vrsto izleta
Praktičen seznam za vikend taborjenje
Če se odpravljate na vikend taborjenje, je priporočljivo, da si pripravite seznam, ki vključuje osnovno opremo in nekaj udobja. Priporočamo:
- šotor in podlogo
- spalne vreče
- svetilke
- zložljiv stol ali blazina
- preprosta hrana (testenine, konzervirana zelenjava, kruh, namazi)
- plastenke vode
- papirnate brisače
- vrečke za smeti
- polnilec za telefon (če je signal)
Če potujete z otroki, dodajte tudi:
- dodatna oblačila
- rezervne copate ali gumijaste škornje
- najljubšo igračo
- repelent in sončno kremo
Vsak dober seznam za taborjenje naj se konča z opombo: »Ne pozabi na dober humor in prilagodljivost.«
Program za taborjenje oživi izkušnjo
Vnaprej pripravljen urnik naredi dan prijetnejši
A to ni le poležavanje pred šotorom. Dobro je, da si pripravite osnovni program, še posebej če gre za več dni. S tem se izognete dolgčasu, razpršenosti in neizkoriščenim uram.
Primer dnevnega programa:
Dopoldan: nabiranje zelišč, hoja po označeni poti, priprava kosila
Popoldan: učenje vezanja vozlov, izdelava bivaka, spanje v viseči mreži
Zvečer: postavljanje ognja, peka hrenovk, petje ob kitari, opazovanje zvezd
Če gre za taborjenje za otroke, naj bo vsak del dneva poln zanimivih in poučnih aktivnosti. Otroci se najbolje učijo skozi igro, narava pa jim nudi idealno učilnico.

Zakaj pravimo super taborjenje?
Elementi, ki ustvarijo nepozabno doživetje
Ko ljudje po taborjenju rečejo, da je bilo super taborjenje, imajo v mislih kombinacijo:
- dobre lokacije
- prijetne družbe
- okusne hrane
- urejene opreme
- brez večjih zapletov
To ni naključje. Super taborjenje se zgodi, ko je načrt dovolj sproščen, a hkrati dovolj pripravljen, da vsak član skupine ve, kaj pričakovati. Dovolj spontanosti, da je zanimivo, in dovolj reda, da ni kaosa.
Urejen prostor za taborjenje ni nujno kamp z asfaltom. Lahko je gozdna jasa z ravnim terenom, prodnata plaža ob reki, ali del pašnika z dovoljenjem kmeta. Pomembno je le, da naravi pustimo, kar ji pripada, in vzamemo s sabo le dobre spomine.
Objava Taborjenje v naravi je izkušnja, ki jo morate doživeti vsaj enkrat se je pojavila na Vse za moj dan.