ARTICLE AD BOX
Status quo ni možnost: Bruselj pripravlja večletni finančni okvir
Evropska komisija je v sredo objavila dokument, ki postavlja temelje za prihodnji večletni finančni okvir (VFO) za obdobje 2028–2034, pri čemer je poudarila, da “status quo ni možnost”. Ključni cilj prenove proračuna EU je povečati učinkovitost porabe sredstev, okrepiti osredotočenost na strateške prednostne naloge ter omogočiti večjo prožnost pri odzivanju na prihodnje izzive.
Trenutni večletni finančni okvir, vreden 1,2 bilijona evrov, predstavlja približno 1 odstotek BDP EU in večinoma vključuje sredstva za kmetijske subvencije ter kohezijske politike. Kljub temu pa naraščajoče potrebe na področjih, kot so varnost, obramba, raziskave, inovacije in zeleni prehod, vse bolj zahtevajo prerazporeditev sredstev, navaja Euronews. Komisija poudarja, da bo treba sprejeti težke odločitve in zagotoviti optimalno izrabo razpoložljivih finančnih virov.
“Status quo ni možnost. Sprejeti je treba izbire. EU mora povečati učinek vsakega evra, ki ga porabi, in se osredotočiti na prednostne naloge, kjer je ukrepanje EU najbolj potrebno,” je zapisano v dokumentu, ki ga je predstavila Komisija.
Nov pristop k financiranju in prednostne naloge
Predlagana prenova dolgoročnega proračuna predvideva oblikovanje individualnih načrtov za vsako državo članico ter povezovanje naložb z reformami, podobno kot pri skladih za okrevanje po pandemiji. Predlog vključuje tudi vzpostavitev Evropskega sklada za konkurenčnost, ki bi podpiral strateške sektorje, kritične tehnologije in projekte skupnega evropskega interesa.
Siegfried Mureșan, glavni poslanec Evropskega parlamenta za naslednji večletni finančni okvir, je poudaril, da mora proračun EU odražati novo ravnotežje med tradicionalnimi politikami, kot so kmetijstvo in kohezija, ter sodobnimi prioritetami, kot so digitalizacija, inovacije in zeleni prehod.
Iskanje novih virov financiranja
Ena ključnih točk razprave ostaja financiranje prihodnjega proračuna. Evropska komisija preučuje možnosti za povečanje prihodkov EU z uvedbo novih lastnih sredstev, kot so prispevki iz davka na dodano vrednost (DDV) in carine, ki jih poberejo države članice. Evropski komisar za gospodarske zadeve Valdis Dombrovskis je izpostavil, da si Komisija prizadeva za krepitev prihodkovne osnove proračuna EU.
Poleg tega se v razpravah pojavlja tudi možnost izdaje skupnega dolga za financiranje strateških naložb, zlasti na področju obrambe in evropskih javnih dobrin. Ta predlog podpira Španija, ki si prizadeva za podvojitev proračuna EU na vsaj 2 odstotka BDP bloka in namenitev polovice sredstev za zeleni prehod.
Prihodnje razprave in politični izzivi
Predlog Komisije bo julija predstavil komisar za proračun Piotr Serafin, s čimer se bo začela intenzivna politična razprava z Evropskim parlamentom in državami članicami o dokončni strukturi prihodnjega proračuna. Po ocenah bo treba po letu 2027 odplačevati približno 30 milijard evrov letno za dolg, ki je nastal pri skladih za okrevanje po pandemiji, kar predstavlja skoraj 20 % celotnega proračuna EU.
“Zdaj potrebujemo razpravo o tem, kako naj bi Evropa izgledala v prihodnosti, kaj so pričakovanja ljudi. Menimo, da so ljudje zaskrbljeni zaradi varnosti, delovnih mest in blaginje. Zato bi moral proračun obravnavati to,” je poudaril Mureșan.
Evropska komisija bo v prihodnjih mesecih nadaljevala pogovore s ključnimi deležniki, pri čemer bodo državne vlade morale uravnotežiti različne nacionalne interese z dolgoročnimi cilji Unije.
Portal24; Foto: Pixabay/ fotoblend
Objava Status quo ni možnost: Bruselj pripravlja večletni finančni okvir je bila najprej objavljena na Portal24.