Statistični urad popravil podatke o inflaciji: Kaj se je spremenilo?

1 day ago 9
ARTICLE AD BOX

Statistični urad popravil podatke o inflaciji: Kaj se je spremenilo?

Statistični urad Republike Slovenije (SURS) je 29. novembra 2024 objavil podatke o indeksih cen življenjskih potrebščin za november. Po objavi je bila ugotovljena napaka pri vnosu mikropodatkov, kar je vplivalo na napačen izračun inflacije. Konkretno sta bili napačno vneseni ceni bencina, kar je povzročilo napake v več kategorijah, vključno z gorivi in mazivi za osebna vozila ter povezanimi skupinami. Zaradi teh nepravilnosti so bili podatki ponovno objavljeni. SURS se za nevšečnosti opravičuje in prosi za razumevanje.

Letna inflacija: rast cen hrane in brezalkoholnih pijač


Na letni ravni so se cene življenjskih potrebščin novembra zvišale za 1,7 odstotka, kar je opazna sprememba v primerjavi z ničelno stopnjo inflacije v prejšnjem mesecu. V istem obdobju lani je bila letna inflacija 4,9-odstotna. Storitve so se podražile za 2,8 odstotka, blago pa za 1,1 odstotka. Znotraj kategorij blaga je bilo poltrajno blago dražje za 3,0 odstotka, blago dnevne porabe za 1,2 odstotka, medtem ko so se cene trajnega blaga znižale za 0,9 odstotka.

Največji vpliv na letno inflacijo so imele podražitve hrane in brezalkoholnih pijač, katerih cene so se zvišale za 2,3 odstotka ter prispevale 0,4 odstotne točke k skupni rasti. Pomemben vpliv so imele tudi višje cene v skupinah zdravstvo (6,1 odstotka), restavracije in hoteli (3,8 odstotka), oblačila in obutev (3,6 odstotka) ter rekreacija in kultura (3,1 odstotka). Na drugi strani so cenejši izdelki in storitve v skupini prevoz, kjer so cene padle za 1,8 odstotka, letno rast cen zmanjšali za 0,3 odstotne točke.

Dražja električna energija in goriva


Novembra je električna energija zaradi prehoda v visoko sezono pri izračunu cen omrežnine podražila za 16,8 odstotka, kar je k inflaciji prispevalo 0,5 odstotne točke. Višje cene pogonskih goriv so dodale še 0,1 odstotne točke, pri čemer se je bencin podražil za 2,6 odstotka, dizelsko gorivo pa za 2,4 odstotka. Poleg tega so se podražili drugi rekreacijski predmeti, predmeti za vrtnarjenje in male živali (za 1,9 odstotka), oblačila (za 1,7 odstotka) ter hrana (za 0,8 odstotka). Te skupine so k mesečni inflaciji dodale po 0,1 odstotne točke.

Na drugi strani so nastanitvene storitve (cenejše za 4,5 odstotka) in počitniški paketi (cenejši za 2,3 odstotka) zmanjšali mesečno inflacijo za po 0,1 odstotne točke.

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin v Sloveniji in EU


Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je novembra znašala 1,6 odstotka, medtem ko je bila mesečna rast cen 0,7 odstotka. Storitve so na letni ravni podražile za 3,7 odstotka, medtem ko so se cene blaga zvišale za 0,4 odstotka. Poltrajno blago je bilo dražje za 2,3 odstotka, blago dnevne porabe za 0,6 odstotka, medtem ko se je trajno blago pocenilo za 2,1 odstotka.

Po podatkih za oktober 2024, objavljenih na ravni Evropske unije, je bila letna stopnja inflacije v državah članicah EMU 2,0-odstotna, v državah članicah EU pa 2,3-odstotna. Slovenija je zabeležila najnižjo letno inflacijo (0,0 odstotka), medtem ko je bila najvišja v Romuniji (5,0 odstotka).

Portal24; Foto: Pexels

Objava Statistični urad popravil podatke o inflaciji: Kaj se je spremenilo? je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article