Stara šola in novi velikani: neverjetna starost znanih podjetij

1 day ago 26
ARTICLE AD

Na prvi pogled se zdi, da svet poganjajo nova, bleščeča imena, ki so v zadnjih dveh desetletjih močno zaznamovala internet in tehnologijo. TikTok, Tesla, Instagram in Netflix so sinonimi sodobnega časa. A pod površjem tega bleščečega sloja obstajajo podjetja, ki so tukaj že več kot stoletje – in nekatera od njih tudi več kot poldrugo.

TikTok trendi, marec 2025TikTok

Primerjava starosti razkrije pravo razsežnost poslovne zgodovine

Ob opazovanju podjetij, ki danes oblikujejo globalno kulturo, je presenetljivo, kako mlada so mnoga od njih. Obenem pa podjetja, ki obstajajo že več kot stoletje, večinoma delujejo tiho in nevsiljivo – a z neverjetno stabilnostjo.

Najmlajša podjetja imajo največji digitalni vpliv

TikTok, star komaj osem let, je eno izmed najbolj vplivnih podjetij na področju družbenih omrežij. Instagram, ki se zdi kot stalnica v življenju mnogih, obstaja le štirinajst let. Twitter (oz. danes X) je na sceni devetnajst let. Ta mlada podjetja so ustvarila nova pravila igre – v marketingu, komunikaciji in vplivu na javno mnenje.

Tehnološki velikani še niso dočakali pol stoletja

Google ima 26 let, Amazon 31, Apple 49, Microsoft pa je pravkar dopolnil 50. Čeprav so te znamke vsak dan prisotne v življenjih milijonov ljudi, jih še vedno lahko označimo za razmeroma »mlada podjetja« v primerjavi z velikani industrijske dobe.

Mednarodna podjetja, ki obstajajo več kot stoletje

V istem časovnem okviru, ko so se razvili sodobni tehnološki velikani, so druga podjetja že praznovala svojo stoto, celo stodevetdeseto obletnico.

Nokia: podjetje, ki je začelo s papirjem

Nokia, danes znana predvsem po mobilnih telefonih, je bila ustanovljena pred 160 leti. Dolgo preden je začela izdelovati elektroniko, je poslovala v gozdarski industriji, pozneje v kablih in gumarskih izdelkih. Težko si je predstavljati, da so pionirji mobilne telefonije nekoč izdelovali papir.

Toshiba in Nintendo – japonska vztrajnost in prilagodljivost

Toshiba (149 let) in Nintendo (136 let) sta dva klasična primera japonskih podjetij, ki sta se znala preoblikovati. Nintendo je začel kot proizvajalec igralnih kart in šele mnogo pozneje ustvaril globalno priljubljene franšize, kot so Mario, Zelda in Donkey Kong.

Toshiba pa je dolgo ustvarjala mehansko in električno opremo, pozneje pa postala ena ključnih blagovnih znamk v računalništvu in potrošniški elektroniki.

Renault in Fiat imata več izkušenj, kot se zdi

Renault in Fiat, vsak s 126 leti obstoja, imata v avtomobilskem svetu pomembno zgodovino. Oba sta preživela svetovni vojni, spremembe režimov, prehode na elektriko in digitalizacijo. V svojem bistvu ostajata stabilna, evropsko utemeljena proizvajalca, ki gradita na tradiciji in razvoju.

Podjetja, ki so obvladala prehod iz industrijskega v digitalni svet

Nekatera podjetja so začela v industrijskem okolju, a so se brez večjih pretresov vključila tudi v informacijsko dobo.

IBM in več kot stoletje inovacij

IBM obstaja 113 let. Čeprav ga danes marsikdo pozna kot proizvajalca strežnikov in poslovne programske opreme, se je nekoč ukvarjal z mehanskimi števci, luknjanimi karticami in celo časomerilnimi napravami za olimpijske igre.

Coca-Cola in brezčasna formula

Coca-Cola ni le najbolj razširjena gazirana pijača na svetu, temveč tudi podjetje s 132-letno zgodovino. Čeprav je izdelek sam star, je tržno komuniciranje podjetja vedno sledilo sodobnim smernicam – od radijskih oglasov do Instagrama.

Boeing in Samsung

Boeing obstaja 108 let in je eden največjih svetovnih proizvajalcev letal. Samsung, ustanovljen pred 87 leti v Južni Koreji, je začel s prodajo suhe ribe, pozneje pa postal globalni velikan elektronike.

Presenetljive primerjave: kaj je staro, kaj je novo?

Če nekdo reče, da je Netflix »že dolgo z nami«, mu ni mogoče oporekati – ima 27 let. Toda ob boku podjetju, kot je IBM, ki je star 113 let, ali Nokii s 160 leti, se zdi skoraj še v povojih.

Tesla je star toliko kot Facebook

Oba – Tesla in Facebook – sta stara 21 let. Eden proizvaja električna vozila in oblikuje prihodnost mobilnosti, drugi je redefiniral način, kako ljudje komunicirajo.

Airbnb in nova ekonomija

Airbnb ima 16 let. V tem času je povsem preoblikoval trg zasebnega oddajanja nepremičnin. Danes si veliko ljudi težko predstavlja potovanje brez te platforme.

Dolgoživost ni vedno pogoj za uspeh

Podjetja, ki obstajajo desetletja ali celo stoletja, imajo pogosto stabilnost in infrastrukturo, ki zagotavljata dolgoročno rast. A to ne pomeni, da imajo vedno prednost pred mladimi in agilnimi tekmeci.

Hitro rastoči startupi pogosto prehitijo stare znamke

TikTok je s svojo osmimi leti obstoja postal glavni igralec med mladimi uporabniki družbenih omrežij. Njegov vpliv v oglaševanju, politiki in pop kulturi je neprimerljivo večji od tistega, ki ga je imel Twitter ob enaki starosti.

Izziv prenove v starih strukturah

Mnoga stara podjetja imajo težave pri hitrem prilagajanju spremembam. Digitalizacija, prehod na trajnostne modele in odzivanje na družbene premike zahtevajo okretnost, ki je v velikih sistemih pogosto zavrta.

Podjetja, ki so preživela vse

Obstajajo podjetja, ki so delovale še v času pred prvo svetovno vojno in še danes sodijo med največja na svetu. Njihova sposobnost preživetja kaže na sposobnost prilagajanja, strateškega odločanja in dolgoročne vizije.

BMW in Fiat sta se preoblikovala večkrat

BMW (109 let) je začel z letalskimi motorji in postal sinonim za vrhunske avtomobile. Fiat pa je z masovno proizvodnjo avtomobilov omogočil mobilnost širšim slojem prebivalstva v Italiji in širše.

Sony in Tata Motors – isto leto, različen svet

Oba sta stara 79 let. Sony je eden najvplivnejših igralcev v zabavni elektroniki in pop kulturi, medtem ko je Tata Motors glavni avtomobilski proizvajalec v Indiji. Vsak s svojo smerjo, vsak z zgodbo, ki presega zgolj številke.

Objava Stara šola in novi velikani: neverjetna starost znanih podjetij se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article