ARTICLE AD
Slovenija je v letu 2024 blestela na tehnološkem področju. Pohvalimo se lahko s številnimi vrhunskimi strokovnjaki. Ti na svetovnem področju dosegajo izjemne rezultate. Preteklo leto sta zaznamovali predvsem umetna inteligenca in kvantna tehnologija. Veliko pa je bilo govora tudi o trajnostnih rešitvah v energetiki. Kdo so Slovenci, ki so sodelovali pri najvidnejših domačih in svetovnih projektih?
Umetna inteligenca in podatkovna znanost
Slovenci smo se udeležili znamenitega sejma GITEX 2024 v Dubaju. Tam smo nastopili pod sloganom “Slovenija: glavno evropsko vozlišče za umetno inteligenco in podatkovne inovacije”. Enajst slovenskih podjetij je predstavilo rešitve z naslednjih področij:
- AI – umetna inteligenca,
- IoT – The Internet of Things,
- pametne energetske rešitve in
- robotika.
Med njimi so izstopali Tridens, Robotina in Nevron, ki so navdušili s pametnimi algoritmi za energetsko učinkovitost in naprednimi podatkovnimi platformami. Nastop je prinesel konkretne poslovne priložnosti in potrdil, da smo Slovenci eni izmed vodilnih na področju digitalnih inovacij.

Kvantna tehnologija in kibernetska varnost sta prihodnost
Slovenska podjetja in raziskovalne ustanove so v letu 2024 okrepila razvoj kvantno odpornih algoritmov, ki bodo ključni za zaščito podatkov v dobi kvantnih računalnikov. V sodelovanju z evropskimi partnerji smo se vključili v program QuantERA Call 2025. Ta spodbuja razvoj kvantnih rešitev.
Na področju kibernetske varnosti smo razvili nove protokole, ki temeljijo na postkvantni kriptografiji, kar nas uvršča med tehnološko napredne države, pripravljene na prihodnje digitalne grožnje.
Zoisove in Puhove nagrade za izjemne dosežke
Puhovo nagrado za življenjsko delo je prejel Igor Akrapovič, lastnik podjetja Akrapovič. Njihove dovršene izpušne sisteme uporablja ves svet – od rekreativnih, pa vse do profesionalnih voznikov (več kot 180 svetovnih prvakov).
Zoisova nagrada za vrhunske dosežke pa je romala v roke dr. Ivana Šprajca. Njegove arheoastronomske raziskave združujejo tehnologijo, arheologijo in astronomijo, ukvarja pa se s kartiranjem in analizo podatkov.
Gospodarska zbornica Slovenije je na Dnevu inovativnosti podelila 10 zlatih priznanj. Med prejemniki so bila podjetja, ki se ukvarjajo z:
- razvojem trajnostnih rešitev,
- naprednih materialov in
- digitalnih platform.

Trajnostne tehnologije in zeleni prehod: inovacije za prihodnost
Slovenci smo se v letu 2024 izkazali tudi na področju trajnostnih tehnologij. Podjetja, kot so EKWB in HorseCare, so razvila rešitve za učinkovito hlajenje računalniških sistemov in pametno spremljanje zdravja konj – oboje z minimalnim okoljskim odtisom.
Fakulteta za tehnologijo in polimere je za projekt POLYFLIP prejela nagrado Jabolka kakovosti. Ta uvaja metode obrnjenega učenja in spodbuja razvoj kompetenc za trajnostno industrijo. Takšne rešitve ne le izboljšujejo kakovost življenja, temveč tudi ustvarjajo nova delovna mesta in spodbujajo izvoz slovenskega znanja.
Tehnologija in gospodarstvo z roko v roki
Sodobno gospodarstvo je močno odvisno od tehnološkega napredka. Po podatkih Globalnega inovacijskega indeksa naj bi se Slovenija uvrščala na 34. mesto med 133 državami. Izstopamo pa predvsem na naslednjih področjih:
- človeškega kapitala,
- tehnoloških raziskav in
- infrastrukture.
Tehnološki napredek je ključen za izboljševanje proizvodnih in drugih procesov v podjetjih. S pomočjo sodobnih sistemov pa se izboljšuje tudi kakovost izdelkov in storitev. Tehnologija namreč spodbuja produktivnost in ustvarja visoko kvalificirana delovna mesta. Vpliva pa tudi na lažje soočanje gospodarstva z izzivi na globalnem trgu.
Z vključevanjem v evropske raziskovalne mreže, kot so Obzorje Evropa in Eureka, slovenska podjetja dostopajo do najnovejšega znanja in sodelujejo pri razvoju prebojnih tehnologij.
Avtor: E. G.
Viri: gzs.si, ftpo.eu, gov.si, forbes.n1info.si, spiritslovenija.si, dihslovenia.si, Pixabay, Facebook
The post Slovenci smo lahko ponosni na domače inovatorje: tehnološki presežki v letu 2024 first appeared on NaDlani.si.