S tem trikom bo vaša posteljnina v poletni vročini vedno sveža

4 hours ago 10
ARTICLE AD

Poletna vročina marsikoga prisili v iskanje rešitev, ki bi omogočile miren spanec. Nekateri posežejo po klimatskih napravah, drugi odpirajo okna v upanju na sapico, tretji menjajo odeje z rjuhami. A ključen razlog, da se ponoči potimo in zbujamo, pogosto tiči v napačni izbiri in nepravilni uporabi posteljnine. Le redki vedo, da obstaja preprost trik, s katerim posteljnina ostane hladna tudi v najbolj vročih nočeh.

Sušenje posteljnineSušenje posteljnine

Svežina ni naključje

Tkanina, ki ne diha, zadržuje toploto in vlago

Čeprav je pogosto prva misel zamenjava odeje z rjuho, to ni dovolj. Večina običajnih posteljnin je narejena iz sintetičnih vlaken, ki se na otip sicer zdijo mehka, a zadržujejo vlago in telesno toploto. To pomeni, da se telo ponoči ne more ohladiti. Rešitev ni le v materialu, temveč v načinu, kako rjuhe pripravimo pred spanjem.

Hlajenje posteljnine pred spanjem spremeni občutek

Največji učinek dosežemo s pripravo posteljnine, ki jo ohladimo na primeren način. Preprost trik vključuje uporabo naravnih materialov in nežno hlajenje znotraj domačih pogojev. Ni potrebe po dragih napravah ali novih nakupih – le pozornost pri podrobnostih.

Trik, zaradi katerega bo posteljnina hladna tudi brez klime

Vse se začne v hladilniku. In ne, ne gre za šalo

Če rjuho, prevleko za vzglavnik ali celo pižamo za nekaj ur shranite v vrečko in položite v hladilnik (ne v zamrzovalnik!), bo tkanina absorbirala hlad in oblečena v ta občutek boste lažje zaspali. Metoda deluje še posebej dobro, če uporabite tanek bombaž, lan ali muslin.

Kako pravilno pripraviti posteljnino za hlajenje

  1. Rjuho ali prevleko položite v čisto plastično vrečko z zadrgo.
  2. Vrečko postavite v hladilnik vsaj za 2 uri.
  3. Neposredno pred spanjem jo razgrnite na posteljo.

Tkanina bo hladna na otip, a ne bo vlažna. Učinek je prijeten, osvežujoč in traja ravno toliko časa, da zaspite brez premetavanja.

Poseben nasvet za tiste, ki spijo brez pižame

V tem primeru lahko metodo razširite tudi na rjuho, ki pokriva vzmetnico. Če imate dovolj prostora v hladilniku, vanj začasno položite le zgornjo polovico rjuhe – tista, s katero je telo v največjem stiku.

Najboljši materiali za poletno posteljnino

Bombaž ni vedno enak bombažu

Pri nakupu posteljnine bodite pozorni na oznake. Tkanine iz 100 % bombaža so primerne, a ne vse enako. Izogibajte se »saten bombažu«, ki se v poletni vročini pogosto oprime kože. Raje izberite klasičen perkal ali muslin, ki dihata in hitro sušita vlago.

Lanena posteljnina je idealna za tiste, ki se močno potijo

Lan ima naravno sposobnost uravnavanja temperature in odvoda vlage. Poleg tega deluje protibakterijsko, kar pomeni, da se vonji zaradi potenja ne zadržujejo v tkanini. Edina slabost je, da je lan trši na otip – zato ga mnogi uporabljajo le za zgornjo rjuho.

Kombinacija bombaža in muslina za najbolj občutljive

Za tiste, ki imajo občutljivo kožo ali trpijo za nespečnostjo, je priporočljivo izbrati muslin – zračen, izredno lahek material, ki ustvari občutek svežine brez občutka hladu. V kombinaciji z naravno odejo ali pokrivalom iz bambusa ustvari najbolj udobno spalno okolje.

Dodatni nasveti za svežo spalnico brez hlajenja

Ne pozabite na zračenje spalnice ob pravem času

Odprite okna zgodaj zjutraj in tik pred spanjem. Če želite izboljšati kroženje zraka, v okensko odprtino položite posodo z ledenimi kockami – zrak, ki kroži mimo, se rahlo ohladi.

Izogibajte se temnim prevlekam

Temni materiali hitreje vpijajo toploto in zadržujejo več vlage. Bela ali svetla posteljnina odbija toploto in ostane prijetnejša tudi, če ne uporabljate posebnih trikov.

Zamenjajte odejo s plastmi

Namesto ene odeje uporabljajte dve tanjši plasti – npr. laneno rjuho in tanko bombažno odejico. Tako lahko med nočjo preprosto prilagajate pokritost glede na temperaturo.

Učinek eteričnih olj v posteljnini

Sivka in poprova meta za pomiritev in hlajenje

Nekaj kapljic sivkinega ali metinega eteričnega olja v razpršilu z vodo popršite po rjuhi pred spanjem. Sivka pomirja, meta pa ustvarja blag občutek hladu. Poskrbite, da uporabite naravna olja brez dodatkov in jih ne nanašate neposredno na kožo.

Pranje z dodatkom kisa za boljši vonj in zračnost

Dodatek jabolčnega kisa v ciklu izpiranja bo poskrbel, da posteljnina ne bo oddajala zatohlosti in bo ostala mehka. Posebej učinkovito je to pri pogostem pranju v vročih mesecih, ko perilo težko diha.

Objava S tem trikom bo vaša posteljnina v poletni vročini vedno sveža se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article