Rusija zadovoljna, ker EU ni dosegla dogovora o uporabi ruskega premoženja

2 hours ago 14
ARTICLE AD

Posebni ruski odposlanec Kiril Dmitrijev je danes izrazil zadovoljstvo, da vrh EU ni dosegel dogovora o uporabi zamrznjenega ruskega premoženja za finančno pomoč Ukrajini, ter ocenil, da gre za zmago prava in zdravega razuma.

“Pravo in zdrav razum sta za zdaj zmagala,” je razplet vrha EU na Telegramu komentiral Dmitrijev ter pozdravil dejstvo, da evropski voditelji niso dosegli dogovora o uporabi zamrznjenih ruskih sredstev za financiranje Ukrajine, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kot je zapisal, je ves svet gledal, kako je predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen in nemškemu kanclerju Friedrichu Merzu spodletelo, da bi druge prisilila h kršenju prava.

Rusija je že večkrat EU opozorila, da bi bila uporaba zamrznjenega ruskega premoženja v EU kraja in zagrozila s povračilnimi ukrepi.

Voditelji EU na vrhu v Bruslju niso dosegli dogovora o uporabi v EU zamrznjenega ruskega premoženja za financiranje nadaljnje podpore Ukrajini. Dogovorili pa so se, da bo EU Ukrajini zagotovila posojilo v višini 90 milijard evrov za naslednji dve leti.

Posojilo bo EU financirala s skupnim zadolževanjem na kapitalskih trgih. Poroštva za posojilo, pri katerem Madžarska, Slovaška in Češka ne želijo sodelovati, bodo tako zagotovljena iz proračuna EU in jih ne bo treba zagotoviti državam članicam.

Kot je po vrhu pojasnil predsednik Evropskega sveta Antonio Costa, bo Kijev posojilo odplačal šele, ko mu bo Rusija plačala vojno odškodnino.

Voditelji so hkrati Evropski komisiji naložili, naj nadaljuje delo na posojilu Kijevu na podlagi uporabe zamrznjenega ruskega premoženja.

Read Entire Article