ARTICLE AD
Zdi se, da se resnične skrivnosti najboljših balkanskih jedi ne skrivajo v ekskluzivnih sestavinah ali zapletenih tehnikah, temveč v tem, kako preprosto jed postane nekaj nepozabnega. Pasulj je prav tak primer – rustikalna, nasitna jed, ki že desetletja združuje družine ob skupni mizi. Kadar je pripravljen z občutkom, z dobrim fižolom in pravimi dodatki, postane več kot zgolj kosilo. Postane dogodek.
Velikokrat slišimo, da je pasulj “boljši v gostilni” – kar pa je pogosto posledica dejstva, da si doma zanj ne vzamemo dovolj časa. A tokratni recept obrača to logiko na glavo. Z dodatkom ene same, skoraj neopazne začimbe ter s potrpežljivo pripravo domačih sestavin, pasulj zadiši tako, kot da prihaja iz najboljšega lonca v Beogradu, Skopju ali Sarajevu.

V iskanju popolne žlice
Pasulj je jed, ki ne dopušča bližnjic. Dobro zmehčan fižol, preprosta osnova iz čebule, česna, korenčka in dimljenega mesa ter pravo razmerje začimb – vse to tvori jed, ki zahteva čas, a povrne s polnim okusom. Tisto, kar pogosto loči običajen pasulj od tistega, ki si ga zapomnimo, pa je skrivnost v začimbnici: kumin.
Ne gre za modno muho ali eksotiko. Kumin je tu, da opravi delo. Njegov toplo-zemeljski značaj zaokroži okus, zmehča fižolovo aromo in doda jedi noto profesionalnosti, kot bi bila pripravljena v restavraciji z dolgoletno tradicijo.
Dodatek paradižnikove mezge ni nujen, a prinese prijetno sladkobo in zaokroži teksturo. Vse skupaj pa poveže prava maščoba – naj bo to domača mast ali dobro olje – ki ujame vso toplino in prenaša okus po jedi.
Recept, ki ne razočara in pasulj, ki postane zvezda domače kuhinje
Za pripravo te mojstrovine potrebujete le nekaj osnovnih sestavin. Fižol je temelj – najbolje je izbrati klasični tetovac ali grahasti fižol. Namočimo ga čez noč, naslednji dan pa kuhamo počasi, brez hitenja. Slanina ali dimljena rebrca poskrbijo za globino in tisti prepoznaven vonj, ki se iz kuhinje širi po vsem stanovanju.
Korenček prinese nežno sladkobo, čebula in česen pa ostajata stalnica, ki se ju ne sme izpustiti. In potem pride začimba – tista, ki spremeni vse. Kumin, najbolje na kratko popražen, nežno vstopi v dogajanje in podčrta fižolov karakter. Ni glasen, ni vsiljiv – le uporniško drugačen in presenetljivo domač.

Recept za pasulj kot iz najboljše balkanske gostilne
Sestavine (za 4 osebe):
- 400 g suhega belega fižola (tetovac ali grahasti fižol)
- 1 velika čebula
- 2 stroka česna
- 1 velika korenčka
- 150 g dimljene slanine ali rebrc
- 1 žlica svinjske masti ali olja
- 1 žlička mlete rdeče paprike
- ½ žličke mletega kumina (ali 1 žlička celih semen)
- 2 lovorjeva lista
- 1 žlička soli
- sveže mlet poper po okusu
- 1 žlica paradižnikove mezge (neobvezno)
- voda po potrebi
- po želji: pest kuhanih testenin ali rezancev za zakuho
Postopek:
- Priprava fižola: Fižol večer prej namočimo v hladni vodi. Naslednji dan ga odcedimo in speremo.
- Kuhanje fižola: Fižol damo v lonec, zalijemo s svežo vodo (naj bo vsaj za 3 prste nad fižolom), dodamo lovorjeva lista in kuhamo do mehkega (približno 1 do 1,5 ure). Po potrebi med kuhanjem dolivamo vročo vodo.
- Priprava osnove: V ponvi segrejemo mast (ali olje), dodamo sesekljano čebulo in jo pražimo do zlato rjave barve. Dodamo sesekljan česen, nariban korenček in na kocke narezano slanino. Vse skupaj pražimo 5–10 minut.
- Začimbe: Dodamo mleto papriko in kumin (če uporabimo cela semena, jih predhodno na suho rahlo popražimo, da spustijo aromo). Dodamo še paradižnikovo mezgo, premešamo in pražimo še minuto ali dve.
- Združitev: Vso praženo osnovo dodamo kuhanemu fižolu. Po potrebi dolijemo vodo, da dobimo željeno gostoto. Solimo in popramo po okusu. Kuhamo še 20–30 minut, da se okusi prepletejo.
- Postrežba: Pasulj postrežemo vroč. Po želji lahko vanj dodamo zakuho ali ga ponudimo s svežim kruhom, pečeno klobaso ali kislo smetano.
Jed, ki vedno zadiši po domu
Vsakdo ima v spominu kakšno različico pasulja, ki jo je jedel pri babici, na planinskem domu ali v balkanski gostilni s karirastimi prti. Prava umetnost pa je to jed prenesti v svoj dom in jo narediti del tedenske kuhinje. S tem receptom, ki združuje staro z novim in spoštuje tradicionalne okuse, a se ne boji dodati nekaj svojega, postane pasulj več kot jed – postane sporočilo.
Ko iz lonca zadiši po dimu, čebuli in kuminovem pridušku, ko prvi žlici sledi druga in tretja, ko gostje tiho prikimavajo – takrat veš, da si ujel tisti pravi trenutek. Tisto, zaradi česar je pasulj še vedno kralj kuhinje.
Objava Recept za pasulj, kot bi ga jedli v najboljši balkanski gostilni se je pojavila na Vse za moj dan.