ARTICLE AD BOX
“Dajte nam plačo, ki si jo zaslužimo. Res je, da opravljamo spremljajoča dela, vendar so tudi ta pomembna – brez nas ne morete niti začeti niti končati dela! Država se iz nas, ki delamo, norčuje,” so odločni zaposleni v Domu starejših občanov Kočevje. “Razlika med plačilom za delo in socialno podporo skorajda ne obstaja.”
V teh dneh bi se zaposleni v javnem sektorju, skladno s prenovo plačnega sistema, morali veseliti višjih plač. Vendar pa so bili poklici, ki so prej spadali v nekdanjo plačno skupino J, ob prejetju plačilnih list neprijetno presenečeni in razočarani.
Država je javnim uslužbencem obljubila postopno zvišanje plač v šestih obrokih. Dvig plače posameznega javnega uslužbenca je odvisen od predvidenega končnega zvišanja, ki je določeno za njegovo delovno mesto. Sogovornice iz DSO Kočevje so pričakovale povišanje že v prvi tranši, vendar so ostale praznih rok.
“Rekli so nam, da se bo plača dvignila za približno 100 evrov bruto in da nihče ne bo prejel manj kot 76 evrov. Naša nekdanja plačilna skupina J (zdaj F-9) je zaradi nesorazmerij v plačnih razredih že dve leti prejemala preko posebnega projekta (PVP) povečan obseg dela. Zaposleni smo prejemali od 100 do 120 evrov bruto. Z novim plačnim sistemom, ki je stopil v veljavo 1. januarja 2025, pa je bil ta povečan obseg dela preko PVP ukinjen. In kaj so s tem dosegli? Plačo imamo, kljub obljubljenemu povišanju, enako ali celo nižjo,” razlaga razočarana sogovornica, ki kot vodja kuhinje s VI. stopnjo izobrazbe in vsemi dodatki prejema zgolj 1.260 evrov plače, kljub temu da vodi 11 zaposlenih. Nekateri delavci, skupaj z vsemi dodatki in kljub obljubljenemu povišanju, ne dosežejo niti 1.000 evrov neto.
Sogovornice so prepričane, da je bilo s prerazporeditvijo iz razreda v razred narejene več škode kot koristi. “Direktorji so že prej opozarjali, da bo naša plačilna skupina imela najmanj koristi od tega povišanja, vendar jih ni nihče poslušal. Zdaj so ljudje nezadovoljni,” pojasnjuje ena izmed zaposlenih in dodaja, da jim direktorica kočevskega doma po svojih najboljših močeh pomaga v boju za dostojne plače.
V upanju, da se bodo plače nekdanje skupine J vsaj nekoliko izboljšale, je ena od zaposlenih konec leta 2023 napisala pismo predsednici Nataši Pirc Musar. Iz njenega kabineta je prejela odgovor, v katerem so izrazili podporo pri spremembi kadrovskih standardov in normativov. “Skupaj bomo hitreje dosegli načrtovane spremembe,” so zapisali v odgovoru, kar je zaposlenim dalo upanje, da se bo situacija izboljšala.
Leto dni kasneje, po ponovnem razočaranju, zaposleni v DSO Kočevje znova pišejo predsednici države, predsedniku vlade Robertu Golobu in ministru za solidarno prihodnost Simonu Maljevcu. V pismu jim očitajo pomanjkanje sočutja, opozarjajo na težko in odgovorno delo, ki ni cenjeno, ter ministra opozarjajo na kritično pomanjkanje kadra in zavajajoče izjave v medijih, da so v domovih za starejše že vidni prvi pozitivni učinki reforme.
Medtem ko se zaposleni v DSO-jih borijo za dostojne plače, pa si bodo zvišanje plač zagotovili tudi poslanci in vladni funkcionarji. Res je, da bo do dviga pri njih prišlo z zamikom, ob začetku novega sklica Državnega zbora, zagotovo pa pri njihovih izplačilih ne bo zapletov.