ARTICLE AD
Poletje je čas, ko se vsakodnevni ritem obrne na glavo. Z njim se spremenijo tudi navade, med njimi prehranske. Dopust ni le čas počitka in potovanj, ampak tudi čas, ko si marsikdo privošči nekaj, česar sicer ne bi. Slovenci pri tem nismo izjema. Odhod na morje, obisk gora ali preprosto teden sprostitve doma vedno pomeni eno: drugačen odnos do hrane.
Prehranske izbire se spreminjajo, apetiti rastejo, urniki izginejo. In čeprav se o slovenskih turistih največkrat govori v kontekstu zasedenih kampov in zgodnjih prihodov na plažo, je pogled na njihovo prehransko vedenje še posebej zanimiv.

Kaj Slovenci najraje jedo na dopustu
Med dopustom prehrana postane manj strukturirana. Obroki niso več vezani na čas, temveč na trenutek, lakoto ali celo razpoloženje. Slovenci pogosto obdržimo del vsakdanjih navad, a jim hitro dodamo nekaj dopustniške sproščenosti.
Zajtrk ostaja najpomembnejši obrok dneva
Čeprav dopust pomeni poznejše vstajanje, zajtrk ostaja stalnica. Mnogi prisegajo na bogat hotelski zajtrk ali pa si v apartmaju pripravijo nekaj domačega. Na meniju se znajde kruh, maslo, marmelada, pašteta, jogurt, kava in sadje. Na morju ne manjka paradižnik s sirom, v gorah pa bolj kalorične izbire.
Kosilo ni več strogo opoldansko
V vročini dopoldneva kosilo pogosto izgubi pomen. Veliko dopustnikov ga nadomesti s sadjem, sladoledom ali lahkim prigrizkom. Šele popoldan se zgrinjajo v restavracije na testenine, ribe ali pice. Če je v bližini žar, se pogosteje odločijo za samostojno pripravo mesa in zelenjave.
Večerja je kraljica dneva
Večerja na dopustu postane glavni obrok. Dolgi sprehodi, vonj po žaru in prosti čas ustvarijo pogoje za obilnejši obed. V ospredju so preprosti obroki: morske jedi, jedi z žara, testenine s sirom, pice, ponekod tudi kalamari ali mešano meso. Priljubljena so lokalna vina in pivo, pogosto se jed zaključi s sladoledom ali palačinkami.
Slovenci med domačimi sendviči in restavracijami
Dilema, ali jesti v restavraciji ali si pripraviti nekaj svojega, je na dopustu stara zgodba. Odločitev je pogosto odvisna od lokacije, družinskega proračuna in tega, kje kdo dopustuje.
V kampu prevladuje ekonomija
Slovenci v kampih pogosto nosijo s seboj vse – od kuhalnika do loncev. Hrano pripeljejo iz Slovenije, še posebej tisti, ki potujejo na Hrvaško. Sendviči, pašteta, juhe iz vrečke in testenine s tuno so standard. Pogosta je tudi uporaba prenosnega žara. Na ta način dopust ostane cenovno dostopen, hkrati pa se ohrani nadzor nad prehrano.
Apartma prinese več svobode
Dopustovanje v apartmaju omogoča več raznolikosti. Nekateri si še vedno kuhajo vsak dan, drugi jedo zunaj vsak drugi dan. Vmes je ogromno prostora za improvizacijo – od enostavnih testenin z bučkami do lokalnih specialitet, ki jih kupijo na tržnici.
Restavracije so priložnost za lokalni stik
Dopust za marsikoga pomeni tudi kulinarično raziskovanje. Slovenci so pri izbiri restavracij zadržani, a če jih prepriča ambient, vonj ali priporočilo, se hitro prepustijo. Najraje naročijo nekaj preverjenega – pica, lignji, mešano meso – manj pogosto pa posegajo po lokalnih jedeh, ki jih ne poznajo. Cena pogosto ostaja odločilen dejavnik.

Kaj Slovenci najraje pijejo na dopustu
Prehrana ni popolna brez pijače. V poletni vročini hidracija postane nujna, a mnogi se ob tem radi tudi razvajajo. Pijača postane del rituala – ob obroku, na plaži, zvečer na terasi.
Voda čez dan, vino in pivo zvečer
Večina dopustnikov čez dan pije veliko vode. Nekateri prisegajo na mineralno, drugi si pripravljajo limonado. Po plaži si privoščijo pivo, brezalkoholne pijače ali kavo z mlekom. Zvečer se pogosto odpre steklenica vina, ponekod se naroča tudi gemišt. Koktajli so redkejši, bolj priljubljeni med mlajšimi.
Kava ima posebno mesto
Slovenci kavo pijejo povsod – zjutraj v apartmaju, dopoldne na terasi, popoldne po kopanju. Naročajo espresso, macchiato ali belo kavo, pogosto z mlekom in brez sladkorja. Kava na dopustu ni samo napitek, temveč trenutek – za sedenje, opazovanje, pogovor.
Dopust vpliva tudi na prehranske odločitve otrok
Starši se med dopustom pogosto sprostijo, kar vpliva tudi na otroške jedilnike. Več je sladkarij, več je sokov in več je prigrizkov. To ni nujno slabo, dokler ostane v okviru ravnotežja.
Sladoled skoraj vsak dan
Otroci sladoled obravnavajo kot nagrado, osvežitev in običaj. Pogosto ga jedo vsak dan, včasih tudi večkrat. Starši redko ugovarjajo, saj tudi sami radi posežejo po kepici.
Malice postanejo preproste
Namesto šolskih sendvičev in sadja se malice na dopustu pogosto spremenijo v čips, krekerje, rogljičke ali sadne jogurte. Praktičnost prevlada nad načrtovanjem. Včasih so na meniju tudi burek, pica na kos ali toast iz kioska.
Slovenci med prehranskimi navadami in tradicijo
Čeprav se prehranske navade na dopustu spremenijo, ostajajo nekatere stvari trdno zakoreninjene. Mnogi dopustniki vztrajajo pri svojih jutranjih navadah, nekateri celo prinesejo kruh iz domače pekarne. In skoraj povsod se ob nedelji skuha nekaj »boljšega«.
Domača hrana ima še vedno svoj pomen
Veliko Slovencev na morje prinese domačo salamo, vloženo zelenjavo, kruh iz krušne peči ali domačo marmelado. To niso le živila, temveč del občutka doma, ki ga želijo ohraniti tudi na oddihu.
Nedeljsko kosilo tudi na dopustu
Tudi na dopustu se mnogi trudijo ohraniti običaj nedeljskega kosila. Če ne skuhajo sami, gredo v restavracijo. Na jedilniku so pogosto testenine, mesna jed ali riba z prilogo, vedno pa nekaj, kar pomeni »dober obrok«.
Objava Prehrambene navade Slovencev na dopustu: Tako jemo na dopustu – med žarom, sendviči in ribami se je pojavila na Vse za moj dan.