ARTICLE AD
Vse pogosteje se vračamo k osnovam. Medtem ko sodobna gastronomija z velikimi koraki stopa v smer molekularne kuhinje, eksperimentiranja in združevanja nepričakovanih okusov, se hkrati na drugi strani kuhinjske tehtnice krepi drugačen trend – iskanje avtentičnih, lokalnih in predvsem svežih sestavin. In v tej vrnitvi k osnovam se skriva tihi junak mnogih poletnih vrtov – grah.
Tisti, ki imajo srečo, da se v njihovem vrtu vsako pomlad pojavijo prve vitice graha, dobro vedo, kako neprimerljiv je okus sveže oluščenih zelenih zrn. Ko jih le na hitro poparimo ali nežno skuhamo, ohranijo svojo barvo, teksturo in tisto nežno sladkobo, ki se na krožniku tako lepo spoji z bolj nevtralnimi ali izrazito morsko obarvanimi jedmi. Pečena orada, klasična sredozemska riba z nežnim belim mesom in hrustljavo zapečeno kožo, takšno spremljavo ne samo prenese, temveč jo – presenetljivo – tudi potrebuje.

V čem se skriva moč graha kot priloge?
Pogosto grah vidimo kot nekaj samoumevnega – bodisi iz konzerve, bodisi zamrznjenega, kot del mešane zelenjave. Toda razlika med industrijsko pripravljenim grahom in tistim z domačega vrta je tako izrazita, da skoraj ne sodita v isto kategorijo. Sveži grah, kuhan zgolj nekaj minut, ne izgubi svojega značilnega ugriza.
Ob tem bo ohranil svetlo zeleno barvo in se pri tem ne razkuha v mehko, neprepoznavno zmes. Prav ta tekstura je ključna, ko govorimo o popolni prilogi za pečeno orado, ki že sama po sebi kliče po nežnih, a karakternih spremljevalcih.
Pečena orada je riba, ki jo lahko pripravimo na različne načine – na žaru, v pečici, zeliščno obogatena ali preprosto soljena. V vseh različicah ohranja osnovni okus morskega, čistega mesa. In ravno zato je kombinacija z grahom in rahlo maslenim pire krompirjem nekaj več kot le funkcionalna priloga – je skoraj simfonija okusov, ki temelji na kontrastih in harmoniji hkrati.
Grah, sladkoba in morska slanost – zakaj deluje?
Kuharska logika pogosto temelji na združevanju nasprotij. In prav sladkoba graha deluje kot protiutež naravni slanosti orade. Ko na vilico zajamemo del ribe, nežno zmečkanega krompirja in nekaj zrn graha… Dobimo popolno ravnotežje! Morski okus se zlije s toplino škrobnatega pireja, medtem ko grah s svojo drobno eksplozijo sladkobe osveži celoten ugriz.
V kombinaciji s pire krompirjem grah ne izstopa le po okusu, ampak tudi po vizualnem učinku. Mehka belina pireja, zlato zapečena riba in živo zeleni odtenki graha ustvarijo na krožniku podobo, ki spominja na slikarsko platno. In to je tisti trenutek, ko tudi preprost obrok dobi estetsko dimenzijo.

Grah – zeleni dragulj, ki zraste iz zemlje
Nič ni boljšega kot občutek, ko na domačem vrtu prvič potegneš grahov poganjek in ugotoviš, da se pod listi skrivajo prvi stroki. Grah je ena tistih rastlin, ki ne zahteva veliko, a vrača več kot le pridelek. Vrača povezanost z naravo, z ritmom letnih časov in s tistim tihim zadovoljstvom, da jemo nekaj, kar smo vzgojili sami.
Poleg tega je grah tudi izjemno hranilen. Vsebuje vlaknine, beljakovine in veliko vitaminov – zlasti vitamina K in C – ter pomembne antioksidante. Ni presenetljivo, da so ga stoletja uporabljali kot osnovno sestavino v prehrani po vsej Evropi, še preden je bil krompir sploh poznan. V današnjih časih, ko postajamo vedno bolj pozorni na to, kaj jemo, se grah ponovno vrača kot cenjen zaveznik zdrave in uravnotežene prehrane.
In čeprav se o ribah pogosto govori kot o osrednji zvezdi mediteranske diete, je prav grah tista spremljava, ki to zvezdo obsije z mehko, zeleno svetlobo.
Ko vrt določa, kaj bo na krožniku
Za marsikoga se vprašanje »kaj bomo danes jedli?« začne v trgovini. Toda za tiste, ki vzgajajo vsaj nekaj zelenjave na domačem vrtu, se odgovor pogosto skriva že med vrstami graha, solate in mladih krompirjev. Takšna kulinarična logika je daleč stran od načrtovanja jedilnikov – je spontana, sezonska in zato bolj v sozvočju z naravo.
Pečena orada s pire krompirjem in grahom z domačega vrta tako ni več le jed. To postane zgodba. Zgodba o času, ko smo sadili. O jutrih, ko smo preverjali, ali so stroki že dovolj debeli. In o poletnem popoldnevu, ko smo sedli za mizo in občutili, da okus prihaja iz nečesa več kot le iz soli in olja – prihaja iz truda, čakanja in veselja ob žetvi.
Objava Pozabite na dolgočasne priloge – grah s pire krompirjem ob pečeni oradi očara z nežnostjo! se je pojavila na Vse za moj dan.