Polži na vrtu: kako jih odgnati in preprečiti škodo?

1 day ago 9
ARTICLE AD

Ko se v vrtu pojavi vlaga, za njo pogosto pridejo nepovabljeni obiskovalci s sluzasto sledjo. Polži so med najbolj vztrajnimi vrtovžskimi škodljivci, saj lahko v eni noči oglodajo cele vrste solate, fižola ali mladih sadik. Čeprav so naravni del ekosistema, njihova prekomerna prisotnost vrtičarjem povzroča veliko preglavic.

Počasna nadloga, ki povzroča hitro škodo

Namesto da se vdamo v usodo, obstajajo učinkovite in naravne rešitve, s katerimi lahko polže odvrnemo, preusmerimo ali omejimo njihovo število.

Polž na vrtuPolž na vrtu

Kje in zakaj se pojavljajo?

Vlažna zavetja in skrite špranje

Polži obožujejo temna, hladna in vlažna mesta. Zato se pogosto skrivajo pod deskami, kamni, lonci in v gosto zasajenih delih vrta. Aktivni postanejo predvsem ponoči ali po dežju.

Kaj jih privlači

Mladi listi, poganjki in plodovi so zanje prava poslastica. Posebej privlačni so vrtovi z mehko zemljo, zastirkami, visoko travo in kompostniki v bližini.

Naravni sovražniki polžev

Žabe, ježki in race

Žabe in ježki se prehranjujejo s polži. Če imate vrt ob robu gozda ali ob ribniku, boste morda opazili manjšo škodo zaradi njihove prisotnosti. Domače race, še posebej pasma indijskih tekačev, pa so znane po tem, da redno pregledujejo travo in pojedo številne polže.

Ptice in hrošči

Nekatere vrste ptic, kot so drozgi, in zemeljski hrošči se prav tako lotijo mehkužcev. Spodbujanje raznolikosti v vrtu lahko pripomore k naravni regulaciji populacije.

Mehanske ovire in pasti

Pepel in jajčne lupine

Suhe in ostre površine, kot so zdrobljene jajčne lupine ali lesni pepel, polže motijo pri gibanju. Lahko jih posujete okoli posebej ogroženih rastlin.

Pasti s pivom

Nizek lonček napolnjen s pivom zakopljite v zemljo tako, da rob sega tik nad površje. Polži bodo privabljeni z vonjem in padli v tekočino.

Bakreni trakovi

Bakrene prepreke, ovite okoli gredic ali loncev, ustvarjajo električni naboj ob stiku s polžjo slino, kar jih odvrne od nadaljnjega gibanja.

Naravna odvračala in pripravki

Kavna usedlina

Polži ne marajo kofeina. Kavna usedlina okoli rastlin lahko ustvari naravno pregrado in deluje kot repelent.

Česen in luščena čibula

Izvlečki iz česna ali kuhana voda, v kateri je bila namočena čibula, se lahko uporabijo kot naravni sprej za odvračanje polžev z listov in tal.

Posušeni zeliščni zvarki

Poparki iz pelina, rmanovih listov ali žsalke, ohlajeni in razpršeni po gredicah, ustvarijo okolje, ki ni po godu polžem.

Spremembe pri urejanju vrta

Manj vlage v večernih urah

Namakanje vrta naj poteka zgodaj zjutraj, ne zvečeraj. Tako se tla do večera posušijo in polži izgubijo idealne razmere za gibanje.

Odstranitev skrivališč

Redno odstranjujte odvečno listje, ostanke rastlin, deske in kamenje. Urejen vrt z manj skrivališči bo manj gostoljuben za polže.

Visoke grede in povišani lonci

Na višjih višinah je dostop za polže otežen. Visoke grede lahko dodatno zaščitite z grobim gramozom ali bakrenimi trakovi.

Biološki nadzor

Nematode proti polžem

V specializiranih vrtnarskih trgovinah je mogoče dobiti koristne ogorčice, ki napadejo mlade polže in preprečujejo njihovo nadaljnje razmnoževanje. Uporaba teh organizmov je varna za ljudi, živali in druge rastline.

Feromonske vabe

Nekatere pasti delujejo na osnovi spolnih feromonov, ki privabijo polže in jih ujamejo, ne da bi ogrozile druge živali.

Kombinacija metod daje najboljše rezultate

Usklajevanje in opazovanje

Vsak vrt je drugačen, zato je smiselno preizkusiti več metod hkrati. Uporaba mehanskih pregrad, bioloških pripravkov in naravnih sredstev v kombinaciji s spremembami v ureditvi okolja daje najtrajnejše rezultate.

Spremljanje razmer

Opazujte kdaj in kje se pojavljajo polži, katere rastline jim najbolj dišijo in kje se skrivajo. S tem lahko ukrepe usmerite tja, kjer bodo imeli največji učinek.

Objava Polži na vrtu: kako jih odgnati in preprečiti škodo? se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article