ARTICLE AD
Meteorski roji so naravni spektakel, ki ne zahteva drage opreme, potovanj na drugi konec sveta ali posebnega znanja. Dovolj je jasna noč, topla jakna in nekaj potrpežljivosti. Leto 2025 bo za opazovalce zvezd posebej bogato, saj se bo na nebu zvrstilo devet večjih rojev, nekateri izmed njih z impresivno frekvenco utrinkov.
Nebo kot čarobno gledališče brez vstopnine
Tokrat prinašamo podroben pregled vsega dogajanja na nebu do decembrskega vrhunca z Geminidi, skupaj z nasveti, kako se nanje pripraviti in kaj pričakovati.

Kaj pravzaprav gledamo, ko na nebu »padajo zvezde«?
Majhni delci z velikim sijajem
Meteorski roj nastane, ko Zemlja na svoji poti okoli Sonca prečka oblak drobnih delcev, ki jih je za seboj pustil komet ali, redkeje, asteroid. Ti delci vstopijo v atmosfero s hitrostjo tudi več kot 60 kilometrov na sekundo, zaradi trenja zgorijo in zavijejo nebo v svetlobne sledi, ki jih imenujemo utrinki ali meteorji. Če delec doseže zemeljsko površje, postane meteorit, a velika večina zgori že višoko v zraku.
Utrinki vedno prihajajo z iste točke
Radiant, točka na nebu, iz katere se zdi, da meteorji izhajajo, določa ime roja. Perseidi na primer izhajajo iz ozvezdja Perzeja, Geminidi iz Dvojčkov in tako naprej. Poznavanje radiana pomaga, da se s pogledom usmerimo na pravo območje neba in da lažje ločimo prave utrinke od naključnih meteorjev, ki niso del roja.
Meteorski koledar 2025 – to nas čaka še do konca leta
Delta Akvaridi, 30. julij
Poletna zavesa, ki se raztegne čez več noči
Delta Akvaridi dosežejo vrh proti koncu julija, a aktivnost traja skoraj ves mesec. Povprečje 10 utrinkov na uro morda ni visoko, njihova prednost pa je dolga obdobja vidnosti in sorazmerno šibka Luna leta 2025.
Opazovalni namig
Ker radiant leži južno, poiščite odprt pogled proti jugu. Idealno za nočna kampiranja na slovenski obali ali v gorah.
Perzeidi, 11. – 13. avgust
Kraljevi poletni spektakel
Perzeidi 2025 ostajajo najljubši meteorni roj severne poloble, saj v višku ponudijo celo do 50 utrinkov na uro, včasih še več. Letošnja faza Lune bo ugodna (prvi krajec zahaja pred polnočjo), zato pričakujte pravi ognjemet.
Opazovalni namig
Lezite z glavo proti severovzhodu, vzemite ležalnik ali odejo in dovolite očem vsaj 20 minut, da se navadijo na temo.
Drakonidi – 9. oktober
Kratek, a nepredvidljiv nastop
Drakonidi včasih presenetijo z nenadnimi izbruhi, spet drugič ostanejo skromni. Letna povprečna stopnja je okoli 6 utrinkov na uro, a zgodovina pozna primere, ko jih je bilo tudi tisoč na uro. Aktivni so takoj po sončnem zahodu, kar je redkost.
Opazovalni namig
Če se ob sončnem zahodu pojavijo prvi utrinki, ostanite zunaj vsaj dve uri – možnost presenečenja je vedno prisotna.
Orionidi, 21. – 22. oktober
Jesenski dar iz Halleyjevega repa
Tudi Orionidi so potomci Halleyjevega kometa in navdušijo s hitrimi, svetlimi sledi in občasnimi ognjenimi kroglami. Povprečno 15 utrinkov na uro dosežejo po polnoči, radiant pa leži nad slikovitim ozvezdjem Orion.
Opazovalni namig
Samotna gorska planota ali obmorski pomol brez svetlobnega onesnaženja bo razkril razkošje celotnega neba.
Leonidi, 17. – 18. november
Legendarni roj iz 19. stoletja
Leonidi so zasloveli z meteorskimi nevihtami leta 1833 in 1966, ko je nebo presekalo na tisoče utrinkov na uro. Leto 2025 napoveduje umirjenih približno 10 utrinkov na uro, a ostaja možnost manjših izbruhov.
Opazovalni namig
Radiant v Levovem repu se dvigne po polnoči, zato prave predstave ne zamudite, če ste nočna ptica.
Geminidi, 13. – 14. december
Zimska ekstravaganca z asteroida Phaethon
Geminidi so vse bolj priljubljeni, ker redno postrežejo z 70 in več utrinki na uro. Izvirajo iz edinstvenega kamnitega telesa, kar pomeni, da imajo meteorji večji delec in zato žarijo svetleje. Luna bo skoraj nova, kar ustvarja idealno temo.
Opazovalni namig
Oblecite se toplo, poiščite odprto polje in pripravite vroč čaj; zimska noč bo dolga in čudovita.
Kako se pripraviti, da ulovimo vsak utrinek?
Izklopite luči, prižgite potrpežljivost
Utrinki so tihi, a izraziti ambasadorji temnega neba. Mestne luči jih hitro skrijejo, zato se odpravite vsaj 30 kilometrov izven večjih urbanih središč. Oči potrebujejo približno 20 minut, da se polno prilagodijo temi; vsaka uporaba telefona ali svetilke podaljša ta čas. Namesto bele svetlobe uporabite rdeč filter, ki manj moti nočni vid.
Udobje pod zvezdami
Ležalnik ali joga podloga omogočata sproščeno opazovanje celotnega neba brez bolečega vratu. Topla odeja ali spalna vreča je obvezna, saj tudi poleti temperatura ponoči hitro pade.
Osnovna oprema fotografa
Za lovljenje meteorjev na fotografiji zadostuje DSLR ali sodoben brezzrcalni aparat s širokokotnim objektivom (npr. 14–24 mm) in hitro zaslonko (f/2,8 ali bolje). Uporabite stojalo, nastavite dolg čas osvetlitve (20–25 s), visoko občutljivost (ISO 1600–3200) in sprožilec na daljavo. Zaporedno fotografiranje čez več ur ustvarja serijo posnetkov, iz katerih lahko sestavite impresivne timelapse videe.
Zgodbe in verovanja, ki jih riše zvezdni prah
Utrinki kot prinašalci želja
V mnogih kulturah so meteorski roji povezani z dobrimi znamenji ali uresničitvijo skritih želja. Ljudje so v preteklosti verjeli, da so utrinki padec angelskih solz ali da odpirajo zaveso med svetovi. Čeprav znanost pojasni izvor fenomena, romantika ostaja. Vsak utrinek je priložnost, da na kratko zastanemo, izrazimo željo in se spomnimo, kako majhni smo v neskončju vesolja.
Navigacija in mitologija
Mornarji so utrinke včasih razumeli kot znanilce spremembe vetra, antični Grki pa so jih povezovali z božjimi znamenji. Današnji koledar rojov združuje znanstveno natančnost orbit in starodavno radovednost, ki nas je vedno vlekla k zvezdam. Meteorski roji so most med mitom in formulo, med pesmijo in tabelo.
Zvezdni koledar, ki vabi na sprehod pod nebo
Leto 2025 bo radodarno s svetlobnimi črtami, ki skozi večere in zgodnja jutra rišejo potovanja prašnih delcev starih kometov. Vsak roj prinaša svojo zgodbo, svoj izvor in svoj značaj. Če se z njimi seznanimo vnaprej, si lahko izberemo pravi termin, lokacijo in družbo. Poglejmo torej na koledar, odkljukajmo datume in si dovolimo nekaj noči, ko elektronske zaslone zamenja platno vesolja. Navsezadnje meteorski roji spomnijo, kako dragocen je trenutek, ko pogledamo navzgor in vidimo, da nebo nikoli ni popolnoma mirno.
Objava To nas na nebu čaka še v letošnjem letu – 2025 Perzeidi, Geminidi se je pojavila na Vse za moj dan.