ARTICLE AD
Sadna sezona ima veliko obrazov, a le redkokateri sadež tako razdeli mnenja kot kutina. Eni prisegajo na njen omamen vonj, drugi se obotavljajo zaradi trdote in zrnate teksture. Nekateri se je spominjajo z otroštva, ko je zorela na omari nad štedilnikom, kjer je izžarevala medeno aromo, spet drugim je tuja in nekoliko eksotična. Pa vendar: kutina je dragocena sestavina jesenske kuhinje in njen pravi trenutek pride prav takrat, ko se večina sadežev že poslavlja. V tem članku preverjamo, kdaj so kutine zrele, kako jih uporabiti in zakaj se vedno bolj vračajo v domačo marmeladno tradicijo.

Zrelost kutin prepoznamo po barvi in vonju
Če bi ocenjevali sadež le po videzu, bi bila kutina pogosto zadnja na seznamu. Ima trdo kožico, ki se včasih zdi kot prekrita z drobnimi dlačicami, obliko pa nekje med jabolkom in hruško. A prava skrivnost se skriva v notranjosti. Zrelost kutine je najbolje oceniti po barvi – naj bo globoko rumena brez zelenih odtenkov. Obenem oddaja prepoznaven vonj, ki ga je težko zamenjati z drugim sadjem. Če vam kutina zadiši že od nekaj metrov stran, je pripravljena. Premehke ne bodo postale, zato jih ne čakajte predolgo. Pobiramo jih običajno v oktobru ali začetku novembra.
Najprej temeljito čiščenje in nato termična obdelava
Surova kutina ni prijazna do zob. Meso je trdo, grenko in vsebuje veliko celuloze. Prav zato jo vedno termično obdelamo. A še pred tem je pomembno, da jo temeljito očistimo. Površino obrišemo z grobo krpo ali gobico, da odstranimo drobne dlačice. Čeprav niso škodljive, dajejo neprijeten občutek v ustih. Nato sadež prerežemo in odstranimo sredico, ki je pogosto zelo trda in lesena. Šele nato so kutine pripravljene za nadaljnjo uporabo.
Trije osnovni načini toplotne priprave
- Počasno kuhanje za marmelado
- Pečenje v pečici z medom in cimetom
- Kuhanje na pari za kompot ali žele
Priprava domače marmelade iz kutin
Eden najbolj tradicionalnih načinov uporabe kutin je marmelada. Njen okus je bogat, rahlo karameliziran, vonj pa ostane prisoten še dolgo po odprtju kozarca. Za marmelado kutine olupimo, narežemo na koščke in počasi kuhamo z malo vode. Po približno 45 minutah kuhanja jih zmeljemo ali spasiramo in nato dodamo sladkor. Razmerje je običajno 1 kg sadja na 700 g sladkorja, a ga lahko prilagodite okusu. Za boljšo obstojnost lahko dodate še malo limoninega soka.
Nasvet za svetlejšo barvo in boljši okus
Če marmelado kuhamo v aluminijastem loncu, bo hitro potemnela. Bolje je uporabiti emajliran lonec ali lonec iz nerjavnega jekla. Dodatek limone pomaga ohraniti zlato barvo in poudari svežino.
Kutine kot priloga k mesnim jedem
Čeprav mnogi kutine dojemajo le kot sadje za sladice, imajo bogato zgodovino uporabe ob mesnih jedeh. V nekaterih delih Slovenije jih dodajajo v kislo zelje ali repačo juho, v mediteranski kuhinji pa jih pečejo skupaj z jagnjetino. Zaradi svoje trpkosti in naravne sladkobe delujejo kot uravnotežen kontrast maščobam v mesu. Najprej jih narežemo na krhlje, nato jih dušimo z malo vina in medu ter postrežemo ob pečenki.
Preprost recept za sladko-kislo prilogo
- 2 kutini
- 1 žlica medu
- 100 ml belega vina
- ščepec cimeta
Kutine narežite, odstranite sredico in olupite. Popecite jih na maslu, dodajte vino in med ter kuhajte do mehkega. Postrezite ob puranji ali račji pečenki.
Iz kutin lahko pripravimo tudi žele in sir
V španski, portugalski in tudi balkanski kuhinji ima kutinov sir prav posebno mesto. Pripravi se podobno kot marmelada, le da se kuha nekoliko dlje, da se zmes zgosti do točke, kjer se reže z nožem. Shranimo ga v plastične ali keramične modele in ga uživamo ob sirih, na kruhu ali kot sladico. Kutinov žele pa nastane iz olupkov in sredic, ki jih kuhamo v vodi, nato precedimo in tekočino želiramo s sladkorjem. Gre za način brez odpadka, saj se izkoristi celoten sadež.
Domač kutinov sir po starem receptu
Na kilogram očiščenih kutin dodajte 700 g sladkorja in kuhajte do goste mase. Nato zmes vlijte v modelčke, pustite sušiti na zraku nekaj dni in shranite v hladnem prostoru.
Zamrzovanje in shranjevanje kutin
Čeprav se kutine dobro obdržijo na sobni temperaturi nekaj tednov, je smiselno razmisliti o dolgoročnem shranjevanju. Narezane kose lahko blanširamo in zamrznemo, marmelade in želeji pa ostanejo uporabni celo leto. Kutine shranjene v shrambi naj bodo na hladnem in suhem, ločeno od drugega sadja. Oddajajo močan vonj in lahko vplivajo na druge sadeže.
Nasvet za zamrzovanje
Kutine pred zamrzovanjem narežite na krhlje, blanširajte tri minute v vreli vodi in ohladite. Nato jih porazdelite po pladnju in zamrznite. Ko so trde, jih shranite v vrečke. Tako preprečite sprijemanje.
Skrivna vloga kutin v ljudskem zdravilstvu
Kutine niso le kulinarična zanimivost, temveč tudi zeliščni pomočnik. Njihova lupina in semena se v ljudskem zdravilstvu uporabljajo za lajšanje težav z želodcem in grlom. Iz semen se pripravlja gel, ki pomirja sluznico in se uporablja pri vnetem grlu ali suhem kašlju. Lupine lahko posušimo in uporabimo v čajih za prebavo.
Recept za kutinov sirup proti kašlju
Peščico semen prelijte s toplo vodo in pustite stati nekaj ur. Uporabite gosto tekočino brez kuhanja, kot naravni sirup za pomiritev grla.
Sodobna uporaba in ustvarjalne ideje s kutinami
Kutine vse bolj najdejo svoje mesto tudi v sodobni kulinariki. Uporabljajo se v pitah, drobljencih, sladoledih in celo fermentiranih pijačah. V restavracijah višjega ranga jih kuharji kombinirajo s siri, oreščki ali mesom divjadi. Njihova edinstvena aroma odpira vrata številnim kulinaričnim interpretacijam.
Ideja za sodobno sladico
Pečene kutine z vaniljevo kremo in karameliziranimi orehi. Prerezane kutine zlijte z maslom in medom, specite do mehkega, nato postrezite s hladno kremo in hrustljavimi oreščki.
Jesenski sadež, ki ga velja ponovno odkriti
Kutine so dolgo živele v senci bolj uporabnih in priljubljenih sadežev. Danes pa se vse bolj vračajo kot del lokalne, domače in sezonske kuhinje. Njihova uporaba je vsestranska, vonj značilen, okus pa se razcveti šele z nekaj toplote in domišljije.
Ne glede na to, ali jih spremenimo v marmelado, dušimo ob pečenki ali narežemo v moderno sladico, kutine nas vedno nagradijo z globokim, zapomnljivim okusom. Njihova trdota ni slabost, temveč znak moči – in vsaka kuhinja, ki ji je mar za sezonsko pestrost, si kutino zasluži na častnem mestu.
Objava Kaj narediti iz kutin? In kdaj jih pobrati? se je pojavila na Vse za moj dan.