Podzemlje Pece z več obletnicami, dobrim obiskom in naložbo v optiko

1 day ago 4
ARTICLE AD BOX

V muzejskem rudniku Podzemlje Pece so zadovoljni z letošnjim obiskom, ki se bo približal številki obiska v primerljivem letu 2019, ko so našteli 16.500 obiskovalcev. V teh dneh mineva 30 let od prenehanja rudarjenja v rudniku svinca in cinka, prihodnje leto pa bo minilo 360 let od začetkov. Medtem muzejski rudnik dobiva optično omrežje.

Kot je za STA povedala od lani nova direktorica Podzemlja Pece Darja Komar, je bilo zadnje leto, s katerim lahko primerjajo letošnji obisk muzejskega rudnika, leto 2019. Kasneje so namreč sledila leta epidemije, ki je okrnila obisk, in turističnih bonov, ki so pospešili rast domačega obiska, lani pa so v obisk muzejskega rudnika močno posegle avgustovske poplave.

“Lani smo imeli v vsem letu 13.000 obiskovalcev, letos jih imamo vključno z novembrom že več kot 15.000. Zelo lepo se nam polni tudi december. Mislim, da bo obisk kar primerljiv z letom 2019,” je ocenila direktorica Podzemlja Pece. Leta 2022 pa so tudi na račun turističnih bonov našteli okoli 17.000 obiskovalcev.

Predvsem pri tujcih sta prepoznani petzvezdični doživetji v Podzemlju Pece, to sta ogled rudnika s kajakom in vožnja izkušenih gorskih kolesarjev po gorskokolesarski progi Black Hole Trail oz. progi Črna luknja. “To sta dva produkta, ki sta prepoznana s strani Slovenske turistične organizacije in sta uvrščena v zbirko edinstvenih doživetij Slovenije,” je spomnila Komar.

Na gorskokolesarski progi, ki je po podatkih direktorice edina poznana takšna podzemna gorskokolesarska proga v Evropi, če ne na svetu, so letos našteli več kot 400 kolesarjev, od tega je 80 odstotkov tujcev. Med obiskovalci, ki so si rudnik ogledali s kajaki, pa je bilo 60 odstotkov tuje govorečih. Med drugim so prejšnji mesec na kajakih gostili ekipo tamkajšnjih zvezdnikov iz Malezije.

Pri ostalih ogledih rudnika, to je ogledih z rudniškim vlakom in šestkilometrskih vodenih ogledih s kolesi, ki so primerni tudi za družine, pa prednjačijo domači gostje.

Sicer pa v muzejskem rudniku, ki je za obiskovalce odprt od leta 1997, organizirajo tudi različne dogodke. Tako bo 14. decembra v rudniku zdaj že tradicionalen decembrski koncert, tokrat skupine Koala Voice, ki pa je že razprodan. Še prej pa bodo 6. decembra v rudniku gostili upokojene rudarje.

Mineva namreč 30 let od prenehanja rudarjenja v takratnem Rudniku svinca in cinka Mežica. Kot je spomnila Komar, so iz rudnika 3. novembra 1994 pripeljali zadnjo rudo, nato pa 22. decembra ugasnili še črpalke in začeli postopno zalivati spodnje dele rudnika.

V znamenju obletnic bo tudi prihodnje leto, ko bodo praznovali 360. obletnico začetkov rudarjenja, kot je to razvidno iz ohranjenih listin, in 60-letnico matičnega podjetja Tab. Muzejski rudnik Podzemlje Pece namreč spada v skupino Tab.

Podzemlje Pece ima pet redno zaposlenih, skupaj z upokojenimi rudarji, študenti in zasebnimi vodniki za športne dejavnosti pa v rudniku prek različnih pogodb dela okoli 30 oseb. Še naprej se muzejski rudnik vključuje tudi v projekte Geoparka Karavanke. Trenutno je aktualen čezmejni slovensko-avstrijski Interreg projekt z imenom GreenTour, v okviru katerega poteka nameščanje optičnega omrežja in instalacij v rudniške muzejske rove.

S tem bodo po besedah direktorice lahko izboljšali interpretacijo kulturne dediščine, hkrati pa bodo na dveh točkah v rudniku dostop do interneta omogočili tudi obiskovalcem. V okviru istega projekta, ki bo trajal do konca avgusta 2026, Podzemlje Pece načrtuje tudi nadgradnjo info centra na vstopni točki v Mežici.

“Razmišljamo, da bi malo bolj izpostavili ihtiozavra. To je morski plazilec, katerega vretenco so našli v rudniku. Razmišljamo, da bi ga v info centru predstavili v naravni velikosti. Prav tako bomo predstavili tudi druge fosile, ki so jih našli pri nas,” je še napovedala direktorica Podzemlja Pece.

Read Entire Article