ARTICLE AD
Na mestnem balkonu, ob hišni steni ali na robu terase – paradižnik v loncu ni več izjema, temveč postaja izvirna rešitev za vse, ki nimajo vrta, a si vseeno želijo pridelati nekaj domače hrane. Sočni, rdeči plodovi, ki zorijo v lastnem loncu, imajo poseben čar. Dišijo po poletju, zrelosti in preprostosti, hkrati pa dokazujejo, da zelenjava ne potrebuje hektarjev zemlje.
Vse, kar je potrebno, je premišljen izbor sorte, kakovostna zemlja, redno zalivanje in nekaj podpore. Čeprav se zdi gojenje paradižnika v posodi na prvi pogled enostavno, ima svoje posebnosti, ki jih je vredno poznati. Rezultat pa je vsakokrat vreden truda – domač paradižnik, ki ga naberete neposredno iz lonca.

Najboljše sorte za sajenje v loncih
Izbira med grmastimi in vzpenjavimi sortami
Paradižniki so lahko determinantni (grmaste rasti) ali indeterminantni (neomejeno rastejo). Grmasti paradižniki so običajno bolj primerni za lonce, saj ne potrebujejo stalne opore in imajo krajšo dobo zorenja. Vzpenjave sorte pa dajejo pridelek dlje časa, vendar zahtevajo podporo in več prostora.
Kakšen lonec izbrati?
Velikost je ključna
Paradižnik potrebuje prostor za korenine. Najmanjša priporočena prostornina je 20 litrov, za večje sorte pa vsaj 30 litrov ali več. Najbolj priročna rešitev je plastično vedro s premerom 35–40 cm, v katerem je izvrtanih več lukenj za odtok vode.
Materiali, ki ohranjajo vlago
Plastični in umetni materiali bolje ohranjajo vlago kot glineni lonci, ki v vročini hitro izsušijo substrat. Samozalivalne posode ali tkanine posode so odlične za sorte z manjšimi plodovi, saj zagotavljajo enakomerno vlažnost.
Priprava zemlje in sajenje
Kakšna zemlja je najboljša?
Paradižnik ima rad rahlo kislo zemljo (pH 6,0–6,8), bogato z organskimi snovmi. Uporabite mešanico za zelenjavo, obogatite jo s kompostom, kokosovimi vlakni, perlitom in gnojili z dušikom, fosforjem in kalijem.
Dodajte še nekaj sveže zemlje z vrta ali aktivnega komposta, da v loncu spodbudite mikrobiološko ravnovesje. Pri mešanju pazite na drenažo – zemlja mora biti rahla, da voda ne zastaja.
Kako globoko saditi?
Paradižnik sadimo globoko – tudi do prvega para listov, saj se iz stebla razvijejo dodatne korenine. To omogoča stabilnejšo rast in boljši razvoj.
Podpora, zalivanje in gnojenje
Kdaj in kako zalivati?
Zemlja v loncu se hitro izsuši. Paradižnik potrebuje stalno vlažno okolje, ne pa razmočenosti. Zalivajte zjutraj, vsaj enkrat dnevno v vročini, pri tem pa ne močite listov. Podstavek z vodo omogoča kapilarno vpijanje, kar preprečuje stres zaradi izsušitve.
Gnojenje skozi sezono
Pred sajenjem vmešajte osnovno gnojilo (npr. organsko NPK 4-9-3), nato pa vsake 3–4 tedne dodajajte gnojilo z višjim deležem kalija, ki spodbuja cvetenje in plodove.
Za dodatek kalcija (preprečevanje gnitja plodov) lahko v zemljo mesečno dodate tableto kalcijevega karbonata (antacid).
Sonce in toplota
Paradižniki so sončnice. Potrebujejo vsaj 6–8 ur sonca dnevno, idealno pa še več. Lonci omogočajo, da rastline selite za soncem – zjutraj na vzhodno stran, popoldne na jug.
Pri hladnih nočeh jih lahko premaknete pod streho ali celo v notranjost, če so v manjših posodah. Spodnja meja za rast je 10 °C, optimalno pa 20–30 °C.
Obrezovanje in opora
Zakaj obrezovati?
Odstranjevanje stranskih poganjkov (pastirov) spodbuja rast glavnega stebla in izboljša pridelek. Obrežite tudi liste, ki se dotikajo zemlje ali so porumeneli.
Kakšna opora?
Za grmaste sorte zadošča preprost kol, za vzpenjavke pa uporabite paradižnikove kletke, spiralne opore ali mreže. Pritrdite jih z vrvico, ki ne reže stebla, in jih redno prilagajajte rasti.

Pogoste težave in rešitve
Gnitje plodov
Povzroča ga pomanjkanje kalcija, povezano s stresom zaradi izsuševanja. Rešitev: redno zalivanje in dodatek kalcija.
Paradižnikov rog
Velik zelen črv, ki hitro uniči liste. Najdite ga in odstranite ročno. Pomaga tudi sajenje ognjiča ob lonce, ki privabi naravne plenilce.
Glivične bolezni
Rdeče pege in plesnivost listov so znaki prekomerne vlage. Obrezujte spodnje liste, zalivajte pri tleh in zagotovite dober pretok zraka.
Kdaj je paradižnik zrel?
Paradižnik je zrel, ko dobi polno barvo in mehak otip, odvisno od sorte. Če jih poberete nekoliko prej, dozorijo na sobni temperaturi.
Shranjujte jih brez hladilnika, saj nizke temperature uničijo aromo. Uporabite jih v solatah, za omake, v kozarcih ali preprosto na kosu kruha z olivnim oljem.
Objava Paradižnik lahko uspeva tudi v loncu – s temi nasveti bo pridelek bogat in sočen se je pojavila na Vse za moj dan.