ARTICLE AD
Slovenija znova priča energetsko-investicijskemu fiasku, tokrat na račun vetroelektrarn v občinah Rogatec in Žetale. Kot poroča Net TV, je podaljšana javna obravnava projekta postavitve petih vetrnih turbin na Maceljski gori naletela na izjemen odpor dela lokalnega prebivalstva in nevladniških interesov, kar je povzročilo zamik že tako dolgotrajnih postopkov. Na Ministrstvu za naravne vire in prostor priznavajo, da so prejeli kar 250 pripomb, ki zdaj čakajo na analizo. Med argumenti proti projektu so se znašli tudi – netopirji.
Da, v letu 2025, ko bi morala Slovenija že zdavnaj narediti korak naprej k energetski samozadostnosti in zelenemu prehodu, razpravljamo o netopirjih kot ključni grožnji nacionalnim energetskim projektom. In namesto da bi ministrstvo takšne pomisleke hitro in strokovno naslovilo, proces že več mesecev stoji v megli birokracije in politične brezbrižnosti. Kot poroča Net TV, so med pripombami navedeni tudi hrup, vizualni vpliv, vprašanja o ekonomskih učinkih in zahteve po izplačilu rent – vse skupaj pa razgalja popolno odsotnost strateške komunikacije in vladnega vodstva.
Omenjeni projekt investitorja Dravske elektrarne Maribor (DEM), ki spadajo pod okrilje Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), je v fazi državnega prostorskega načrtovanja – torej tam, kjer bi morala politika že zdavnaj zagotoviti jasna pravila igre in zaščititi nacionalne energetske interese. Toda vlada Roberta Goloba ponovno dokazuje svojo nezmožnost odločnega in preglednega vodenja razvojnih procesov.
Poleg tega se, kot izpostavlja Net TV, pojavljajo resni dvomi o transparentnosti postopkov. Zeleni Slovenije, pod vodstvom Andreja Čuša, so Komisiji za preprečevanje korupcije posredovali poziv k preiskavi morebitnih nepravilnosti znotraj HSE in njegovih povezanih družb. Sum na poskuse vplivanja na lokalne odločevalce in civilno družbo za podporo projektu meče dodatno senco dvoma na že tako kompromitirano upravljanje.
Vse to jasno kaže, da Slovenija pod vodstvom Golobove vlade caplja na mestu – ujetnica nevladniških interesov, pomanjkanja politične volje in vedno bolj očitnih znakov klientelizma. Medtem ko druge države pospešeno vlagajo v obnovljive vire, Slovenija razpravlja o dostopnih poteh in netopirjih, namesto da bi jasno začrtala energetsko neodvisnost in lokalni razvoj.
V preteklih obdobjih, predvsem pod vodstvom Slovenske demokratske stranke (SDS), so se ključni infrastrukturni projekti izvajali z več odločnosti, predvidljivosti in odgovornostjo. Le z vrnitvijo kompetentnega in razvojno naravnanega vodstva bo Slovenija sposobna izvesti potrebne investicije brez škodljivega mešanja interesnih skupin in brez popuščanja pred vsakim vetrom – ali netopirjem.
MR