Amfibijski avto razkriva novo dobo mestnega prevoza

4 hours ago 6
ARTICLE AD

Zgodba o sodobni mobilnosti se pogosto začne pri rdeči luči. Nekje v središču mesta, ujete med utripajoče utripajoče luči semaforjev in frustrirane poglede voznikov, avtomobili počasi izgubljajo smisel hitrosti.

Kaj pa, če bi vozilo lahko dobesedno spremenilo smer? Ne le levo ali desno, temveč v celoti prešlo iz asfalta v vodo? Točno to obljublja prototip po imenu CROSSER, nenavadna, a vizionarska zamisel, ki prepleta elemente avtomobila, čolna in umetne inteligence.


Doma tako na cesti kot na vodi

Če bi nekdo pred leti trdil, da bomo avtomobile vozili po Ljubljanici ali Dravi, bi ga verjetno prijazno opozorili, da se vozniki tam ustavijo, ne pa začnejo pot. Vendar je ravno to osnovna zamisel, ki stoji za CROSSERJEM. Gre za električno, samovozeče vozilo, ki se lahko iz voznega pasu premakne v vodni kanal, brez potrebe po kakršnikoli ročni pomoči. Tehnološko je vozilo opremljeno z naborom senzorjev, od LIDAR-ja do termalnih kamer, ki mu omogočajo zaznavanje okolice in prilagajanje razmeram, ne glede na to, ali gre za spolzko cesto ali valovito gladino reke.

Čeprav to morda zveni kot reklama za prihodnost, je osnova precej oprijemljiva. Prihodnje generacije vozil bodo morale rešiti resne težave, naraščajočo urbanizacijo, pomanjkanje prostora, čedalje daljše prometne zamaške. In če lahko nekaj, kar izgleda kot futuristični športni terenec, preprosto zapelje v reko in nadaljuje pot, je rešitev več kot samo domiselna. Je funkcionalna.


Zasnova, ki ni zgolj za razkazovanje

V notranjosti CROSSERJA ni ničesar, kar bi nakazovalo, da gre za čoln. Tla so visoko nad vodno gladino, zato vstop vode ni problem, in čeprav vozilo nima klasičnih ročajev za odpiranje, uporabnik preprosto uporabi pametni telefon. Modularna zasnova omogoča, da se notranjost spremeni glede na potrebo, kot osebni avto, tovornjak za prevoz blaga ali celo v transportno enoto za izredne razmere. Prilagodljivost je bila očitno vodilo že v začetni fazi oblikovanja.

In čeprav je zunanjost drzna in športna, z aerodinamično obliko in prikritimi vodnimi motorji, je funkcionalnost vedno v ospredju. Preklop iz cestnega v vodni način traja nekaj sekund. Pogon se prilagodi, podvozje se dvigne, vodni pogon se aktivira, vse avtomatsko, brez potrebe po kakršni koli pomoči s strani potnika.


Varnost je vključena v vsako plast

Sodobna vozila si varnost delijo s tehnologijo, a pri vozilu, ki lahko zapelje v reko, je potrebna dodatna previdnost. CROSSER to reši z nizom sistemov, ki nadzirajo vse okoli vozila, zaznavajo trke in celo sprožijo zasilni sistem, če bi šlo kaj narobe med plovbo. V primeru okvare na vodi vozilo ostane na površju, vgrajeni mehanizmi pa omogočajo, da vozilo ostane stabilno do prihoda pomoči.

Vsak element vozila, od zavornega sistema do programirane poti, je zasnovan s predpostavko, da mora sistem sam sprejeti odločitev v realnem času. To ni zgolj dodatek k udobju, ampak pogoj za varno uporabo.


Elektrika kot gonilna sila mobilnosti

Da bi vozilo lahko učinkovito delovalo tako na kopnem kot na vodi, mora biti lahkotno in dobro uravnoteženo. CROSSER to doseže z uporabo aluminijevih in magnezijevih zlitin ter posebne poliuretanske pene, ki ne le zmanjša težo, ampak povečuje plovnost. Baterije so postavljene centralno, kar prispeva k nizkemu težišču in večji stabilnosti, predvsem pri prehodu z ene podlage na drugo.

Ker je vozilo povsem električno, ne povzroča emisij, kar pomeni, da bi se lahko brez težav uporabljalo tudi v središčih mest, kjer so izpusti strogo nadzorovani. Morda ni naključje, da je zamisel nastala prav v času, ko številna mesta, vključno z Ljubljano, uvajajo omejitve za vozila z notranjim izgorevanjem.


Od nostalgije do prihodnosti

Čeprav današnja amfibijska vozila zvenijo kot nekaj povsem novega, zamisel pravzaprav ni nova. V šestdesetih letih so Nemci že izdelovali Amphicar, vozilo, ki je obljubljalo podobno, a mu je manjkala današnja tehnologija. Danes, ko računalniki upravljajo vozila hitreje, kot človek zmore premakniti pogled, pa lahko te zamisli zaživijo drugače.

Fotografija – Vozilo prihodnosti

CROSSER ni kopija, temveč evolucija. Namesto da bi poskušal združiti avto in čoln, je ustvarjen kot nekaj tretjega, nekaj, kar zmore oboje, a ni vezano na tradicionalne koncepte. To pomeni tudi, da ga bo težje umestiti v obstoječe pravne okvire.


Ovire pred množično uporabo

Do tega, da bi vozilo, kot je CROSSER, vsakodnevno srečali na cestah ali rekah, je še nekaj korakov. Prvi je zakonodaja. V Sloveniji in večini evropskih držav trenutno ni predpisov, ki bi omogočali takojšnjo homologacijo vozila, ki vozi tudi po vodi. Potem so tu še vprašanja, povezana z infrastrukturo, ali so naše reke dovolj čiste, dostopne in urejene, da bi taka vozila lahko redno uporabljali?

Poleg tega ostaja vprašanje cene. Čeprav uradnih številk še ni, je jasno, da tehnologija, ki vključuje napredne senzorje, električni pogon, vodno vzgonost in samovozeče sisteme, ne bo poceni. Vendar pa podobno kot pri električnih avtomobilih lahko pričakujemo, da bodo sčasoma cene padle.


Zgodba se šele začenja

Čeprav je CROSSER trenutno zgolj koncept, to ne pomeni, da ostaja le v računalniških renderjih. Njegov obstoj že sproža vprašanja in razmišljanja o tem, kakšna naj bo prihodnost mestne mobilnosti. Bi lahko Ljubljanica nekoč postala nova mestna obvoznica? Bi mestna podjetja lahko uporabljala takšna vozila za dostavo v središča, kjer je promet sicer omejen?

Vprašanj je veliko, a ena stvar je jasna. S projektom, kot je CROSSER, mobilnost ni več omejena na štiri kolesa in asfalt. Odpirajo se nove smeri, dobesedno in simbolično, kjer voda ni več ovira, temveč postane pot.

Vir: designboom, City Magazine, Smartlife, STA, The Guardian, Reuters

Pripravil: J.P.

The post Amfibijski avto razkriva novo dobo mestnega prevoza first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article