NEDELJSKI NASVET: Na to morate paziti, da vas lažni ponudnik nastanitve ne OGOLJUFA!

9 hours ago 10
ARTICLE AD

Nima smisla jokati za starimi časi, ko je bilo možnosti manj, a so bile varnejše. Izkoristimo danosti digitalnih storitev najema namestitev ob zavedanju, da niso imune pred goljufijami. Kako preveriti, da ponudba ni lažna in česa nikar ne sprejmite, naj bo še tako vabljivo!

Digitalne storitve, naj si bo to Uber, Booking ali katera druga, imajo tendenco po destrukciji in obvladovanju trga. Ko dosežejo prevladujoč položaj, spremenijo obnašanje in niso več »dobri fantje«, ki so se namenili izboljšati svet. Zatorej nisem bil presenečen, ko so nizozemske potrošniške organizacije napovedale sodni pregon Bookinga zaradi dogovorjenih cen hotelskih namestitev in preprečevanja tržnega boja. Če se bo izkazalo, da imajo prav, naj bi bili potrošniki oškodovani za več milijonov evrov, ker niso imeli možnosti hotelske sobe plačati po ugodnejših cenah. Vendar to ni edina neprijetnost, ki se vam lahko pripeti.

V začetku leta smo s prijatelji rezervirali apartma v Zagrebu za eno noč, nakar smo na dan prihoda dobili obvestilo od najemodajalca, da namestitev ni prosta, skupaj s prošnjo, naj rezervacijo odpovemo. V dobri veri smo to naredili. Najti smo morali drugo namestitev (seveda na manj primerni lokaciji in po višji ceni), pa še pregovarjati smo se morali dlje časa, da nam je prvotni najemodajalec vrnil zahtevano akontacijo. Če zaradi »overbookinga« dobite podobno prošnjo, jo zavrnite, kajti po pravilih storitve vam mora najti enakovredno namestitev in kriti razliko v primeru višje cene. Mene je to izučilo.

Vendar to še zdaleč ni edina težava. Olajša nam življenje, približa svet, a pomaga tudi goljufom. Oglas za lažno ponudbo napišejo v svojem jeziku, nakar ga prevedejo v petindvajset. Ker orodje uporabljajo vsi ponudniki, ni mogoče na podlagi kakovosti prevoda ločiti pravih od lažnih. Kako se izogniti prevari? Najprej lokacijo nastanitve preverite na Googlovih zemljevidih, po možnosti s storitvijo uličnega pogleda. Če tam ni zgradbe ali je drugačna kot ona na oglasu, potem je s ponudbo nekaj močno narobe. Z Googlovo storitvijo iskanja slik preverite v ponudbi objavljene fotografije. Morda se bo izkazalo, da so iz drugega konca sveta. Nato preverite še ocene, pri čemer prikaz le-teh nastavite na »najnovejše«. Veliko slabih ocen pomeni, da je s ponudbo nekaj močno narobe.

Goljuf noče, da bi bilo plačilo izvedeno preko »Bookinga«, kajti v tem primeru je več možnosti, da oškodovanec dobi povrnjen denar. Zato v takšnem primeru pošlje poštno ali denimo sporočilo preko WhatsAppa, Vibra ali Telegrama, da je bilo nekaj narobe z rezervacijo, in povezavo nekam drugam, pogosto na lažno stran, kjer boste zadevo uredili. Če nadaljujete komunikacijo z njim, sledi navodilo, da potrdite plačilno kartico ali mu denar neposredno nakažete. Včasih ponudniki nastanitev počnejo to, da bi se izognili proviziji. Še bolj verjetno pa je, da gre za klasično krajo denarja, ki ga nikdar več ne boste dobili nazaj. Nima smisla pasti na grožnje z odpovedjo rezervacije ali obljubam o nižjih cenah. Najbolje bo, če se od začetka do konca držite storitve nudenja nastanitve, kjer ste ponudbo našli.

Večina ponudbe na Bookingu in sorodnih storitvah je zakonitih. Nekaj je takšnih, ki so še vedno objavljene, a ponudnik ne nudi več najema (a je oglas pozabil umakniti), in še manj »lažnih«. Žal o teh največkrat slišimo oziroma »pademo« nanje, ko tik pred zdajci zaradi nuje iščemo nastanitev. Absolutna varnost na spletu ne obstaja oziroma morate za varnost poskrbeti sami. Pri lažnih oglasih je pogost še en dejavnik – nadvse ugodne cene. Glede tega velja preprosto pravilo: če je nekaj videti predobro, da bi bilo resnično, potem verjetno ni!

Naslovna fotografija DepositPhotos

The post NEDELJSKI NASVET: Na to morate paziti, da vas lažni ponudnik nastanitve ne OGOLJUFA! appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article