ARTICLE AD
Ob bok smo postavili širokokotno in osrednjo kamero telefonov Honor Magic7 Pro, Samsung S25 Ultra in Xiaomi 15 Ultra. Rezultati so dokaj podobni, a razlike vseeno so. Sami presodite, kako pomembne se vam zdijo.
Vse boljše mobilne fotografije so v večji meri posledica procesorske moči in algoritmov obdelave signalov, ne toliko strogega napredka tipal in objektivov. Fizikalnih omejitev ni mogoče preseči in česar kamera ne more zajeti, niti »bog« ne povrne. Naj govorijo, karkoli želijo, toda noben telefon se ne more meriti s tipalom polne ločljivosti v fotoaparatu, opremljenem s svetlobno občutljivim in kakovostnim objektivom. Toliko, da so osnove jasne in se ne zapletemo v neplodno prepričevanje, da telefoni dohitevajo profesionalno opremo. Tako daleč nismo, nikoli tudi ne bomo, a obenem ni mogoče zanikati kakovosti in všečnosti fotografij, ki so jih sposobni narediti telefoni najvišjega cenovnega razreda.
V nadaljevanju najdete primere fotografij. Vrstni red je vedno enak. Fotografiji Samsungovega sledita Honorjeva in Xiaomijeva. Vsi trije imajo širokokotno kamero s 50-milijonskim tipalom. Več je razlik v osrednjih kamerah. Samsungova ima 200-milijonsko tipalo, drugi dve pa 50-milijonsko. Z izjemo 1-palčnega v S25 Ultra sta drugo veliki 1/1,3 palca.
Širokokotna kamera – ne vedno enake barve






V nočnih razmerah se širokokotne kamere obnesejo bolje od pričakovanj. Fotografije so dovolj jasne, z dovolj podrobnostmi in malo mehkobe. Razlike so v barvah. V drugem sklopu nočnih fotografij je očitno, da sta Samsungova in Honorjeva kamera kip talca, ki ga osvetljuje bližnja cestna svetilka, obarvali rumeno, medtem ko je Xiaomijeva lepše zadela njegovo pravo barvo. V drugem sklopu pa je Honorjeva bolj poudarila sij zelenih sijalk pod mostom.






Rahle razlike so v vidnem kotu (in z njim bolj ali manj okvarjeni geometriji prizora na robovih) in v interpretaciji barv. Te so sicer manj opazne in verjetno povezane s tem, da Honorjeva kamera drugače prilagodi osvetlitev (njene fotografije so nekoliko svetlejše).
Osrednja kamera – zelo podrobni posnetki






Prizori so enaki, le da tokrat posneti z pomembno boljšimi tipali in objektivi osrednjih kamer treh telefonov. Podrobnosti na nočnih fotografijah je več, kar je najbolj opazno na površini kipa, ki ga Samsungova kamera spet vidi precej rumenega. Belega tokrat zajame Honorjeva (morda je zaradi tega na prsih manj podrobnosti), medtem ko Xiaomijeva v rumeno obarva zgolj nekatere površine. Fotografija je zaradi tega videti zanimiva, a ker so vse posnete sočasno, ne morem reči, da je vestni približek resničnosti.
