ARTICLE AD
Poletje prinese v kuhinjo veliko sadja, toda marelice imajo med vsemi posebno mesto. Zlato-oranžna barva, nežna aroma in kislo-sladek okus so skoraj prekratko na voljo. Marmelada iz marelic je zato nekaj, kar želimo ohraniti za hladnejše mesece. Vse več domačih mojstrov pa ponovno odkriva star trik, ki marmelado naredi boljšo: naj marelice počivajo vsaj 24 ur pred kuhanjem.
Marelice – sadje, ki ga ni pametno prehiteti
Takšna priprava ni izguba časa, temveč metoda, s katero se sadje zmehča, sladkor raztopi, okus pa postane polnejši. Rezultat je bolj obstojna in okusnejša marmelada, ki ne potrebuje nobene kemije. V nadaljevanju pojasnjujemo, zakaj je prav ta korak vreden vašega potrpljenja.

Počivanje marelic naredi razliko
Sadje spusti naravni sok in se hitreje razpusti
Marelice, ki jih prelijemo ali potresemo s sladkorjem in pustimo stati nekaj ur, začnejo spuščati sok. V tej naravni tekočini se raztopi sladkor, kar pomeni, da med kuhanjem ni potrebe po dodajanju vode. Sadje se mehča že pred termično obdelavo, zato se med kuhanjem hitreje razpusti in ne potrebuje dolgotrajnega mešanja.
Sladkor se raztopi brez grudic
Če sladkor dodate šele med kuhanjem, obstaja nevarnost, da se ne bo povsem raztopil ali da bo kristaliziral. Če pa sadje in sladkor skupaj počivata več ur, se sladkor povsem raztopi v sadnem soku. Rezultat je bolj gladka marmelada, brez drobnih grudic in peskaste teksture.
Marmelada ohrani barvo in svežino
Krajši čas kuhanja pomeni, da se marelice ne razbarvajo preveč in da ohranijo del svojih hranil. Če je sadje že zmehčano in sladkorno nasičeno, je kuhanje hitrejše in učinkovitejše. Tako ohranimo naravno svetlo barvo in aromo, marmelada pa ni prekuhana ali temna.
Okus se razvije bolj globoko
Sadje in sladkor čez noč ustvarita enotno maso, v kateri se okusi prepletejo. Marelična marmelada, pripravljena po tem postopku, ni le sladka, ampak ima poln in bogat okus. Je nežna, a obenem izrazita. Tudi brez dodatkov se v vsakem kozarcu začuti poletje.
Kako pripraviti marelice za počitek
Pravilna izbira sadja in priprava
Najboljše marelice za marmelado so popolnoma zrele, a ne nagnite. Sadje naj bo brez poškodb, madežev in udrtin. Operite ga, osušite in razpolovite. Koščice zavrzite ali jih prihranite za izdelavo aromatične vode.
Prava količina sladkorja
Na kilogram očiščenih marelic dodajte od 600 do 1000 gramov sladkorja, odvisno od tega, kako sladko marmelado želite. Pri zelo zrelih marelicah lahko sladkor nekoliko zmanjšate. Če želite manj sladko marmelado, morate vedeti, da bo imela krajši rok trajanja in bo bolj dovzetna za pokvarljivost.
Postopek plastenja in počivanja
V večji stekleni, emajlirani ali nerjavni posodi izmenično nalagajte plast marelic in plast sladkorja. Posodo pokrijte s čisto kuhinjsko krpo ali pokrovko in postavite na hladno mesto. V hladnejših prostorih lahko ostane zunaj, drugače jo prestavite v hladilnik. Po 12 do 24 urah boste v posodi opazili gosto sadno tekočino.
Lahki dodatki za boljši okus
Marelicam lahko že pred počivanjem dodate sveže stisnjen limonin sok, nariban olupek ali žlico vanilje. Limonina kislina pomaga pri ohranjanju barve in izboljša želiranje, vanilja pa poglobi okus. Možna je tudi uporaba ščepca cimeta ali nekaj iglic rožmarina, vendar pazite, da ne prevladujejo nad marelicami.
Koristni nasveti za pripravo marmelade
Ne pozabite na pravo posodo
Najboljša izbira so visoki lonci iz nerjavečega jekla ali emajla. Izogibajte se aluminijastim posodam, saj lahko kisline iz sadja povzročijo oksidacijo. Tako se lahko spremeni barva, okus ali celo hranilna vrednost.
Mešanje naj bo neprekinjeno
Ko marmelado kuhate, mešajte ves čas. Marelice, ki počivajo, sicer ne potrebujejo dolgega kuhanja, a hitro se lahko primejo na dno. Uporabite leseno kuhalnico ali silikonsko lopatko in pazite na enakomerno toploto. Gostoto preverite tako, da nekaj kapljic kanete na hladen krožnik – če se marmelada strdi, je kuhana.
Sterilnost je ključna
Kozarce pred uporabo temeljito operite in sterilizirajte v pečici ali pomivalnem stroju brez čistil. Pokrovčke obvezno prekuhajte. Marmelado nalijte do roba, še vroče in gosto. Zaprite takoj, bodisi pokončno bodisi obrnjeno na glavo za nekaj minut. Po ohladitvi shranjujte na suhem in temnem mestu.
Učinek počivanja na trajnost in teksturo
Marmelada, pripravljena po tej metodi, je bolj obstojna. Sladkor, ki je že vnaprej raztopljen in prepojen s sadjem, deluje bolj stabilno. Zaradi tega se marmelada redkeje pokvari ali loči, kar je pogosta težava pri hitro kuhanih različicah. Tudi tekstura je bolj gladka in enakomerna, brez lepljivosti ali tekoče plasti na vrhu.
Če uporabljate manj sladkorja ali celo kuhate brez njega, bo takšna predpriprava še bolj pomembna. Sadje, ki je počivalo, bo razvilo naravno kislino in okus, hkrati pa bo lažje želiralo z dodatkom pektina.
Marmelada, ki zadrži spomin na poletje
Marmelada iz marelic je spomin na toplo popoldne pod drevesom, na odprta okna kuhinje in na kapljice, ki polzijo po robu kozarca. Čeprav priprava traja nekoliko dlje, je rezultat več kot vreden. Sadje, ki si je vzelo čas, nam podari marmelado, ki bo navdušila ob vsakem zajtrku, palačinkah ali čajanki.
Domača marmelada ima posebno vrednost, ker zanjo stoji trud, izbira najboljših sestavin in spoštovanje postopka. Počitek marelic ni ovira – je prednost. Tudi v kuhinji, kjer vse hitimo, obstajajo trenutki, ki jih je vredno pustiti dozoreti.
Objava Najprej počakajte, šele nato kuhajte – ta korak dela čudeže z marelicami se je pojavila na Vse za moj dan.