Na obali razburja poglobitev kanala ob ankaranski bonifiki (dopolnjeno)

7 hours ago 8
ARTICLE AD

Zaradi načrtov Luke Koper, da poglobi kanal na ankaranski bonifiki, kjer tamkajšnji kmetje že skoraj 100 let namakajo zelenjavo, je na obali zavrelo. Kmetje namreč opozarjajo, da bo do njihovih zemljišč po poglobitvi namesto sladke vode pritekala slana, s čimer bodo ostali brez vode za namakanje. V Luki zagotavljajo, da so pridobili vsa soglasja.

Kmetje, ki namakajo na omenjenem zemljišču, so se tam zbrali že prejšnji teden in opozorili na perečo problematiko. Kot so takrat povedali za več slovenskih medijev, zahtevajo, da se situacija na terenu povrne na prvotno stanje, saj da bo po sedanji zasnovi poglobitve kanal, ki je desni razbremenilnik reke Rižane, nižje ležeč od morske gladine, zato naj bi ga namesto sladke vode polnila slana.

Nekateri izmed njih območje najemajo od sklada kmetijskih zemljišč, kjer o načrtih Luke Koper prav tako niso bili obveščeni. Kot še poročajo Primorske novice, kar polovica zelenjave, ki jo letno odkupi Kmetijska zadruga Agraria, prihaja z območja ankaranske bonifike.

V spor sta se vključili tudi ankaranska in koprska občina. Na slednji so za STA potrdili, da so s problematiko seznanjeni in da so se v njeno reševanje dejavno vključili. Tako danes kot v sredo načrtujejo več sestankov na različnih ravneh, so sporočili, več pa bodo povedali, ko bodo sestanki za njimi.

Z ankaranske občine so medtem za STA sporočili, da sicer podpirajo dela na ankaranskem obrobnem kanalu, zaradi česar so pred časom, v postopkih pridobivanja gradbenega dovoljenja zanj, tudi podpisali sporazum z Luko Koper in ministrstvom za infrastrukturo za ureditev kanala.

“Podali smo tudi izjavo, da se občina ne bo pritožila na gradbeno dovoljenje, saj je kazalo na ustreznost projekta. Žal se je izkazalo, da je izvedba v naravi napačna, projekt je pomanjkljiv – na terenu se je zmanjšala poplavna varnost, otežuje se obdelovanje kmetijskih površin,” so zdaj pojasnili za STA in dodali, da morje vdira v sistem, ki je bil namenjen za namakanje kmetijskih površin.

Potrdili so, da namerava ankaranski župan Gregor Strmčnik na seji občinskega sveta, ki bo ta teden, svetnikom predlagati sklep, da ankaranska občina od države in investitorja Luke Koper zahteva zaustavitev trenutnih del na ankaranskem obrobnem kanalu in dodelavo načrtov oziroma boljše projektiranje. “Zagotoviti je treba ukrepe, ki bodo res izboljšali poplavno varnost, vzpostaviti zapornice, ki bodo omogočale namakanje obdelovalnih kmetijskih površin, ter preprečiti vdor morske vode,” so zaključili.

Strmčnik se je danes srečal tudi s predstavniki ministrstva za infrastrukturo. To so za STA potrdili tudi na omenjenem ministrstvu in dodali, da je predstavil trenutne razmere na območju ankaranskega obrobnega kanala. Pri tem je infrastrukturno ministrstvo pojasnilo, da vsebine s področja urejanja in upravljanja z vodami sodijo v pristojnost drugih resorjev, predvsem ministrstva za naravne vire in prostor.

V Luki Koper so v preteklih dneh že javno povedali, da jih v obdobju, ko so pridobivali ustrezna dovoljenja in soglasja, nihče ni opozoril na to, da se voda uporablja za namakanje in da bi morali zato kanal urediti drugače. Kot je ob tem spomnil vodja investicij Roberto Levanič, so projekt začeli uresničevati že leta 2013, ko so sprva izdelali presojo vplivov na okolje, kjer so bili vključeni vsi nosilci urejanja. Potrdil je, da za zdaj projekt ne predvideva zapornic, kmetje pa se bodo po njegovem mnenju morali obrniti na pristojne organe, če jih bodo želeli.

V odzivu za STA so v Luki Koper pojasnili, da je bila za projekt izdelana presoja vplivov na okolje, v letu 2016 pa pridobljeno okoljevarstveno soglasje.

Kot so navedli, bodo z naložbo izboljšali odvajanje vod s poplavnega območja ankaranske bonifike, hkrati pa omogočili ureditev dodatnih površin koncesijskega območja. Projekt zajema tudi ureditev območja za vzpostavitev habitata za določene zavarovane rastlinske in živalske vrste. Te bodo preselili iz bližnjega luškega koncesijskega območja, ki jih bodo lahko v prihodnjih letih izkoriščali za izvajanje svoje dejavnosti, so zapisali.

Ob tem so pojasnili, da s ciljem poenotenja stališč med vsemi deležniki v teh dneh potekajo usklajevanja. Prvega so na pobudo Luke Koper organizirali danes in izmenjali stališča ter pregledali možnosti za nadaljnje aktivnosti.

STA je vprašanja naslovila tudi na ministrstvo za naravne vire in prostor, odgovore še čaka.

Read Entire Article