ARTICLE AD

Garibaldijev trg z okolico je še pred nekaj leti veljal za predvsem srbski predel Trsta, danes pa je pravi babilon jezikov in kultur z vseh celin, ki nekoliko spominja na četrt kakšne metropole. V zadnjem obdobju je na posebno slabem glasu: delno zaradi več primerov nasilja, delno pa tudi pod vplivom medijev, tako vsaj menijo nekateri krajani.
Od 20. januarja je prefektura to območje vključila v eno od treh t. i. rdečih con, v katerih so vsakodnevno prisotni varnostni organi. Njihova naloga je zagotoviti varnost, tudi s pooblastilom, da prestopnike in moteče osebe prisilno odstranijo z območja. Vzporedno je županova odredba tu prepovedala prodajo alkoholnih pijač po 22. uri ter zapovedala zaprtje lokalov opolnoči.
Sedemdesetdnevni ukrep prefekture ter odbora za javno varnost bo zapadel v ponedeljek, 31. marca, možno pa ga je podaljšati. Gostinci in trgovci, ki poslujejo na trgu ter v njegovi bližnji okolici, imajo v zvezi s temi ukrepi mešane občutke. Večinoma so to tuji državljani, ki so si »prostor pod soncem« (lokal ali trgovino v bližini mestnega središča) izborili s trdim delom. Tu naletiš denimo tako na balkansko čevapdžinico kot na trgovino z muslimansko hrano halal. Predvsem bari pa preživljajo zdaj zaradi negativne reklame težke čase.
Na to nedvomno vplivajo nekateri obiskovalci Garibaldijevega trga, ki so se v preteklih mesecih pod vplivom alkohol, pretepali. Nekaterim, ki tam delajo že dolga leta, je enostavno prekipelo. Tako je ribar iz protesta začasno zaprl vrata svoje ribarnice. V bližini je nekaj lokalov prenehalo obratovati.
V ponedeljek dopoldne, ko so kramarji na trgu prodajali oblačila, je bila gosto prisotna policija: s kombijem in z avtom. Za nekatere je to znak prisotnosti institucij, drugim se zdi vse skupaj pretirano. Pakistanca Razaqa, ki ima picerijo, smo vprašali, ali bi rad podaljšanje teh ukrepov. »Raje ne. Saj je dobro, da izvajajo nadzor. Ampak ni potrebe, da jih je ob tej uri 50, ravno pred mojim lokalom,« je pokazal na kombi policije, parkiran nasproti picerije. »Jaz tako ne delam,« se je grenko nasmehnil.
Z njim se strinja Vicky, Nigerijka, ki je v Italiji osem let, »nikjer pa še nisem videla česa takega«. Tudi ona zaradi slabega slovesa trga v svojem lokalu pogreša goste. »Naše stranke podnevi delajo in zvečer pridejo na pijačo. Rdeča cona pa podjetnike oškoduje. Trg se kvari, mi delamo vse, kar moremo, da bi njegovo podobo izboljšali, a ljudje ne prihajajo več,« je povedala. Priznala je, da so včasih pretepi, »ampak manj od tega, kar se zdi. Če se kaj zgodi na Ponterošu, ni nič. Tu pa je, kot da bi padla bomba,« je opisala medijski trušč okoli Garibaldijevega trga.
Več v današnjem (sredinem) Primorskem dnevniku.