Letos se začenja celovita obnova grajske žitnice na Ptuju

6 hours ago 3
ARTICLE AD

Na Ptujskem gradu je Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož predstavil celovito obnovo grajske žitnice in grajskega griča. Obnovitvena dela, ki se bodo začela letos, bodo omogočila preobrazbo žitnice v sodoben razstavni prostor. Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Matevž Čelik Vidmar je povedal, da je za ta projekt zagotovljenih 12 milijonov evrov.

Projekt, katerega investitor je ministrstvo za kulturo, zajema obnovo močno poškodovane in statično ogrožene žitnice ter krajinsko ureditev grajskega hriba. Skupna vrednost obeh projektov je 12 milijonov evrov; osem milijonov evrov je namenjenih prenovi žitnice, dodatni štirje milijoni pa krajinski sanaciji in ureditvi brežin.

“Ptujski grad je eden največjih kulturnih spomenikov državnega pomena in ta projekt je eden ključnih kulturnih projektov države v tem mandatu,” je poudaril Čelik Vidmar. Ob tem je izpostavil, da so sredstva pridobili v okviru evropske kohezijske politike in iz zakona o obnovi po poplavah leta 2023.

Grajska žitnica, ki bo po obnovi ponujala 1000 kvadratnih metrov razstavnih površin, bo dobila tudi nov podzemni volumen, vhodni prostor, kletne prostore za stalno razstavo, pritličje za začasne postavitve in nadstropje za sodobne depoje. “To bo sodoben, reprezentativen prostor za ravnanje z dediščino in pomembna pridobitev za celoten muzej,” je povedal direktor muzeja Aleksander Lorenčič.

Županja Ptuja Nuška Gajšek je projekt označila kot “izjemno dodano vrednost za mesto Ptuj in širšo regijo”, saj bo omogočil, da številni dragoceni predmeti, ki že desetletja čakajo v depojih, spet pridejo pred javnost.

Poleg razstav bo objekt omogočal vpogled v restavratorsko in konservatorsko dejavnost muzeja, kar Lorenčič ocenjuje kot “sodoben in pravilen pristop, ki bo pomembno prispeval k prepoznavnosti dela muzeja v javnosti”.

Začetek gradnje je predviden še letos, po poletni objavi razpisa za izvajalca, zaključek del pa do leta 2027. Celotna ureditev grajskega griča naj bi bila končana do leta 2028.

Projekt prenove grajske žitnice tako predstavlja pomemben korak k ohranjanju kulturne dediščine in zagotavljanju ustreznih pogojev za dolgoročno hrambo ter predstavitev arheološkega gradiva, ki je “več kot 15 let čakalo v skladiščih”, kot je opozoril Lorenčič. Dodal je, da obnovitvena dela na delovanje muzeja in na odprtost grajskih zbirk ne bodo vplivala.

Read Entire Article