ARTICLE AD
Papež Leon XIV., ki je nasledil pokojnega Frančiška, je z današnjo umestitveno mašo uradno začel pontifikat in pri tem nakazal, da se bo zavzemal za mir, naravo, reveže in enotnost Cerkve. Na prvi avdienci je sprejel ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, priložnost pa so za posvete o Ukrajini izkoristili tudi drugi prisotni državniki.
Papež je nujnost rešitve ukrajinsko-ruskega konflikta izpostavil tudi na umestitveni slovesnosti na Trgu svetega Petra, ki so se je udeležili predstavniki številnih držav. “Mučeniška Ukrajina čaka na pogajanja, da se končno zgodi za pravičen in trajen mir,” je pozval.
Tudi sicer je papež napovedal zavzemanja za končanje vojn ter za Cerkev, ki bi delovala za svetovni mir. “V veselju vere in občestva ne smemo pozabiti na tiste brate in sestre, ki trpijo zaradi vojne,” je dejal in spomnil še na smrti v Gazi in Mjanmaru.
“V tem našem času še vedno vidimo preveč razdora, preveč ran, ki jih povzročajo sovraštvo, nasilje, predsodki, strah pred drugačnostjo in gospodarska paradigma, ki izkorišča naravne vire in marginalizira najrevnejše,” je novi papež še povedal povedal v nagovoru v italijanskem jeziku na maši na Trgu svetega Petra, kjer se je zbralo okoli 200.000 ljudi.
“Želimo biti majhen košček kvasa v tem testu, ki spodbuja enotnost, skupnost in bratstvo,” je dodal. Vernikom je sporočil, da prihaja mednje “brez zaslug” ter s strahom in trepetom kot brat, ki želi biti služabnik njihove vere in veselja ter hoditi z njimi po poti Božje ljubezni “v želji, da smo vsi združeni v eno družino”.
“Dragi bratje in sestre, rad bi, da bi bila to naša prva velika želja: združena Cerkev,” je dejal in opozoril pred “zapiranjem v naše majhne skupine”. “Poklicani smo darovati Božjo ljubezen vsem, da bi dosegli edinost, ki ne izniči razlik, ampak ceni osebno zgodovino vsakega človeka ter družbeno in versko kulturo vsakega naroda,” je povedal duhovni poglavar 1,4 milijarde katoličanov na svetu.
Preden je prejel papeške insignije – palij in ribiški prstan, izdelan posebej zanj, se je Leon XVI. zjutraj v papamobilu popeljal med verniki na Trgu svetega Petra, nato je sledilo premišljevanje na grobu svetega Petra, ki leži pod glavnim oltarjem bazilike svetega Petra. Uradno pa se je njegov pontifikat začel z umestitveno mašo.
69-letni ameriški kardinal in nekdanji misijonar Robert Francis Prevost, ki ima perujsko in ameriško državljanstvo, je bil 8. maja izvoljen za naslednika Frančiška in tako postal 267. papež v zgodovini Rimskokatoliške cerkve ter prvi iz ZDA. V prvih dneh po izbiri je večkrat poudaril pomen miru in socialne pravičnosti in temu je sledil tudi na današnji slovesnosti.
V Vatikan je na umestitvene slovesnosti pripotovalo 200 državnih delegacij, 200 kardinalov in 750 škofov in duhovnikov ter še okoli 250.000 drugih ljudi. Slovensko delegacijo je vodil predsednik vlade Robert Golob, slovensko Cerkev pa je zastopal škof Andrej Saje.
Državniki so prihod v Rim izkoristili tudi za dvo- ali tristranska srečanja, v prvi vrsti o Ukrajini.