ARTICLE AD
V današnjem drugem krogu predsedniških volitev v Romuniji kaže na zmago župana Bukarešte Nicusorja Dana. Po rezultatih vzporednih volitev je dobil več kot 54 odstotkov glasov, njegov protikandidat, skrajno desni evroskeptik George Simion pa nekaj več kot 45 odstotkov, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
V drugem krogu je sicer za favorita veljal 38-letni Simion, vodja opozicijskega desnega Zavezništva za enotnost Romunov (AUR), ki je v prvem krogu pred dvema tednoma osvojil skoraj 41 odstotkov glasov. Svojo kampanjo je vodil z obljubo, da bo Romunijo postavil na prvo mesto. Simion sicer velja za oboževalca ameriškega predsednika Donalda Trumpa. To potrjuje tudi z izjavami, da si želi postati romunski “MAGA predsednik”, s čimer je mislil na Trumpov slogan Naredimo Ameriko spet veliko.
55-letni župan romunske prestolnice Dan je v prvem krogu volitev osvojil 21 odstotkov glasov, v drugem krogu pa je računal na doslej neodločene volivce in vse tiste, ki ne podpirajo Simionovega nacionalizma in evroskepticizma. Romunske volivce je poskušal mobilizirati z obljubami o prozahodni usmeritvi države. Poleg tega je v svoji kampanji tudi obljubljal, da bo v državo prinesel spremembe in iskrenost.
Oba sta sicer že razglasila zmago. “Sem novi predsednik Romunije,” je v nagovoru volivcem dejal Simion. Medtem je Dan današnje volitve označil kot zmago Romunov, “ki si želijo korenitih sprememb”.
Ponovljene predsedniške volitve v Romuniji potekajo po tem, ko je ustavno sodišče decembra lani razveljavilo novembrski prvi krog volitev, v katerem je presenetljivo zmagal skrajno desni kandidat Calin Georgescu, ki mu je sodišče nato marca prepovedalo ponovno kandidaturo.
Volitve so razveljavili zaradi nepravilnosti pri financiranju Georgescujeve kampanje in opozoril obveščevalcev o domnevnem ruskem vmešavanju.
Tudi drugi krog ponovljenih volitev poteka v luči očitkov o nepravilnostih. Romunska vlada je sporočila, da so zaznali dezinformacijsko kampanjo z “značilnostmi ruskega vmešavanja” v volitve. “Cilj kampanje lažnih novic na Telegramu in drugih platformah družbenih medijev je vplivati na volilni proces,” je na omrežju X zapisal tiskovni predstavnik romunskega zunanjega ministrstva Andrei Tarnea.
Pred tem je ustanovitelj platforme Telegram Pavel Durov v objavi na svojem kanalu trdil, da se Francija vmešava v romunske volitve. “Zahodnoevropska vlada (uganite, katera) se je obrnila na Telegram in nas prosila, naj pred današnjimi predsedniškimi volitvami utišamo konservativne glasove v Romuniji. To sem odločno zavrnil,” je zapisal Durov, ki v objavi ni navedel Francije, a je uporabil ikono francoske bagete. Francosko zunanje ministrstvo je v odzivu sporočilo, da “kategorično zavrača te obtožbe in vse poziva k odgovornosti in spoštovanju romunske demokracije”.