Kuharski triki s krompirjem: tako ga pripravijo najboljši kuharji

9 hours ago 17
ARTICLE AD

Na prvi pogled je krompir skromna priloga, ki brez težav drsi mimo jedilnikov brez posebne pozornosti. Njegova priljubljenost pa ni naključna – je vsestranski, hranilen in zvest sopotnik številnim jedem. V resnici pa je prav priprava krompirja tista, ki pogosto razkrije, kdo v kuhinji zares obvlada osnove. Mehko, a ne razkuhano jed, čvrsto za solato, rahlo in zračno za pire, hrustljavo zlato rjavo za pečenje – vse to se skriva v detajlih.

Krompir ni le krompir. Je platno, na katerem se zrcalijo znanje, okus in potrpežljivost. Zbrali smo preizkušene trike, ki jih uporabljajo kuharski mojstri po svetu – od skandinavskih minimalistov do francoskih klasikov. Morda boste prav vi tisti, ki boste z njimi ustvarili najboljši krompir svojega življenja.

KrompirKrompir

Kako izbrati pravi krompir za vsak namen

Slovenske trgovine in tržnice ponujajo različne vrste krompirja, a le redki kupci zares poznajo razlike. Načeloma ločimo krompir na tri tipe: trdega (A), poltrdega (B) in mokastega (C). Če jih poznamo, si lahko olajšamo kuhanje in bistveno izboljšamo končni rezultat.

  • Trdi krompir (A) je idealen za solate, saj obdrži obliko tudi po kuhanju.
  • Poltrdi krompir (B) je najbolj vsestranski – dober za pečenje, kuhanje in juhe.
  • Mokasti krompir (C) pa je najboljši za pire in pečenje v pečici – razpade na drobce in vpija maščobo.

Z napačno izbiro krompirja lahko še tako dobra jed hitro postane razmočena ali pa pretrda. Kdor se loti priprave z mislijo na teksturo, zmaga že na začetku.

Preprosti triki, ki spremenijo okus in teksturo

1. Najprej v hladno, ne v vrelo vodo

Najprej ga dajte v hladno vodo, saj se tako enakomerno skuha. Če ga daste v že vrelo vodo, se zunanjost hitro zmehča, notranjost pa ostane surova. Postopno segrevanje omogoči, da toplota prodre v sredico in mehča škrobna vlakna od znotraj navzven.

2. Sol šele na koncu – razen če želite čvrst rezultat

Če kuhate krompir za solato, mu dodajte sol že med kuhanjem, saj bo tako zadržal čvrstost. Če pripravljate pire ali pečen krompir, pa sol raje dodajte šele ob koncu kuhanja, saj sol upočasni mehčanje škroba.

3. Za več okusa – kuhajte v osnovi, ne v vodi

Namesto navadne vode uporabite zelenjavno ali piščančjo osnovo. Okus bo bogatejši, bolj zaokrožen. Lahko dodate tudi česen, lovorjev list, vejico timijana ali rezino limone. Te drobne izboljšave naredijo občutno razliko.

Kako narezati krompir, da bo najhitreje kuhan?Kako narezati krompir, da bo najhitreje kuhan?

Kaj storiti po kuhanju? Tu se skriva največ napak

4. Krompir po kuhanju na hitro osušite

Kuhanega pustite nekaj minut v vroči ponvi brez vode, da izpari vlaga. Tako se ne razmoči, ampak postane rahel in pripravljen za maslo, mleko ali smetano.

5. Za puhast pire – ne miksajte, ampak pretlačite

Mnogi prisegajo na palični mešalnik, a s tem hitro dobimo lepljivo, gumijasto maso. Za rahel pire uporabite klasičen tlačilec ali še bolje – ročni mlinček. Mešanico dopolnite z ogretim mlekom, maslom in ščepcem muškatnega oreščka.

Pečeni in hrustljavi krompir? Tu se skriva skrivnost

6. Blanširanje z dodatkom sode bikarbone

Če želite izjemno hrustljav krompir, ga pred pečenjem na kratko pokuhajte v vodi z žličko sode bikarbone. Ta spremeni pH vode, površina krompirja pa postane škrobnata in hrustljava, ko ga spečete. To je skrivnost za popolne pečene kocke ali krompirček.

7. Ne šparajte z maščobo – raje uporabite pravo

Najboljši okus dosežemo z gosjo mastjo, račjo maščobo ali maslom z dodatkom olivnega olja. Krompir mora v pečici zaplavati v maščobi, ki ga ovije v hrustljavo zunanjo plast.

Majhne skrivnosti za domače mojstre

8. Krompirjeva voda ni odpadek

Voda, v kateri ste kuhali krompir, je polna škroba in idealna za zgoščevanje omak, juh in celo kruh. Lahko jo tudi zamrznete in uporabite pozneje.

9. Ostanki krompirja so dragoceni

Če vam ostane kuhan krompir, ga shranite v hladilnik. Naslednji dan ga lahko spremenite v krompirjeve polpete, njoke, palačinke ali nadev za piroške. Ohlajen krompir vsebuje tudi več tako imenovanega odpornega škroba, ki koristi prebavi.

Ni le priloga – krompir je glavni igralec na krožniku

Pogosto spregledan in potisnjen na rob jedilnika, lahko zasije kot glavna jed. Domači njoki, zapečen z zelišči, krompirjev gratin, ocvrt krompir z dimljenim sirom – vsaka različica odpira prostor za ustvarjalnost in okusno presenečenje.

Pravi kuharski mojstri znajo iz na videz preproste sestavine potegniti maksimum. Krompir ponuja nešteto možnosti, a uspeh je vedno v podrobnostih: pravilna sorta, prava temperatura, pravi trenutek za sol in kanček potrpežljivosti.

Ni dolgočasen, če ga pripraviš pravilno

Čeprav je preprost, ni dolgočasen. Z malo znanja in premišljeno pripravo lahko postane zvezda vsakega obroka. Naj gre za nedeljsko kosilo, hitro večerjo ali gurmansko poslastico – ima mesto, ki si ga zasluži. Vprašanje ni, ali je dober – vprašanje je, kako ga pripravimo.

Od skromnega gomolja do kulinarične specialitete – pot vodi skozi radovednost, poskuse in uživanje v malih zmagah. Ko enkrat ugotoviš, kako se obnaša in kako reagira na toploto, ni več enak. Postane platno za okus in domišljijo.

Objava Kuharski triki s krompirjem: tako ga pripravijo najboljši kuharji se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article