ARTICLE AD
Evropska komisarka za širitev Marta Kos je države Zahodnega Balkana danes v Skopju pozvala k hitrejšemu izvajanju reform, saj sicer ne bodo mogle izkoristiti vseh šestih milijard evrov iz načrta EU za gospodarsko rast. Med konkretnimi koristmi načrta je izpostavila možnost vključitve teh držav v sistem mobilnega gostovanja v EU v začetku leta 2026.
Kos je danes v Skopju z voditelji Albanije, Bosne in Hercegovine, Kosova, Črne gore, Severne Makedonije in Srbije govorila o razvojnemu načrtu Evropske unije za Zahodni Balkan.
Bruselj želi z načrtom za spodbujanje gospodarske rasti držav Zahodnega Balkana pospešiti njihovo približevanje EU, zlasti na področju sprejemanja potrebnih reform. V ta namen je EU lani vzpostavila nov finančni instrument za obdobje 2024-2027, vreden šest milijard evrov.
Kos je na skupni novinarski konferenci z gostiteljem srečanja, makedonskim premierjem Hristijanom Mickoskim, izpostavila, da so rezultati pri nekaterih ključnih reformah že vidni. Obenem je voditelje pozvala, naj pospešijo izvajanje svojih reformnih načrtov, ki so podlaga za izplačila iz načrta za gospodarsko rast.
Države so doslej po njenih besedah skupno izvedle ali izvajajo v povprečju 75 odstotkov dogovorjenih reform, četrtina pa jih še ni realizirana.
“Šest milijard evrov v okviru načrta za rast bo na voljo do konca leta 2027. Če ga ne bomo porabili oziroma ga državam ne bo uspelo počrpati, ga bomo morali vrniti v proračun EU,” je opozorila.
BiH kot edina od šesterice balkanskih držav še ni posredovala reformnega načrta. Kos je danes izrazila zadovoljstvo, da se bo po enem letu dela pridružila ostalim petim državam, potem ko je svet ministrov BiH minuli petek sprejel reformni načrt. Načrt mora potrditi še komisija.
Voditelji Zahodnega Balkana so medtem ponovno potrdili svojo odločnost, da izkoristijo priložnosti, ki jih prinaša načrt, komisarka pa je izpostavila več konkretnih rezultatov s področij financ, prometa, digitalne povezljivosti in integracije trgov.
Pojasnila je, da so se na srečanju dotaknili tudi teme mobilnega gostovanja. Popolna vključitev držav Zahodnega Balkana v sistem mobilnega gostovanja v EU bi se po njenih besedah lahko zgodila že v začetku naslednjega leta.
“Če bomo dovolj odločni ter bomo izvedli potrebne reforme in zakonodajne spremembe, bi lahko države Zahodnega Balkana že od 1. januarja 2026 gostovale brez dodatnih stroškov,” je dejala. To bi bil po njenih besedah velik korak, saj pomeni, da bodo prebivalci Zahodnega Balkana in EU lahko komunicirali po telefonu brez dodatnih stroškov.
Novo srečanje voditeljev EU in Zahodnega Balkana na temo izvajanja načrta bo predvidoma potekalo jeseni letos, gostila pa ga bo Albanija.