Komisija DZ za peticije razpravljala o problematiki sodnikov porotnikov

8 hours ago 14
ARTICLE AD

Komisija DZ za peticije je sprejela sklepa koalicije, da je problematika sodnikov porotnikov v pristojnosti odbora DZ za pravosodje ter da so se seznanili s sklepom odbora o ustanovitvi delovne skupine o sodnikih porotnikih pri ministrstvu za pravosodje. Skupina naj bi po navedbah ministrstva začela delovati po sodnih počitnicah.

Predsednik Društva sodnikov porotnikov Slovenije Peter Hartman je na seji komisije DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti uvodoma izpostavil, da sodniki porotniki pogrešajo izobraževanje o osnovah pravnega sistema. Kot je dejal, bo ministrstvo za pravosodje v kratkem izpeljalo prve ure izobraževanja za sodnike porotnike, v društvu pa obžalujejo, da tega niso že naredili.

Državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Milan Brglez je poudaril, da je treba sistem sodnikov porotnikov neprestano nadgrajevati. Vloga laikov v sodnih postopkih v kazenskih, delovnih in socialnih zadevah, ki jih opravljajo porotniki, je po njegovih besedah nenadomestljiva.

Napovedal je, da bo delovna skupina, ki je v ustanavljanju, delo začela po sodnih počitnicah. Odbor DZ za pravosodje je namreč marca ministrstvu in vrhovnemu sodišču predlagal ustanovitev delovne skupine, ki bo preučila ureditev delovanja sistema sodnikov porotnikov in pripravila rešitve.

Po besedah generalne sekretarke vrhovnega sodišča Helene Miklavčič gre pri delu sodnikov porotnikov za sodelovanje pri izvajanju sodne oblasti. “To nikakor ne more pomeniti, da bi sodniki porotniki sodnike nadzorovali,” je poudarila. Izobraževanje sodnikov porotnikov sicer zelo pozdravljajo.

Tudi predstavnik Sodnega sveta Marko Novak je izpostavil, da podpirajo prizadevanja ministrstva pri izobraževanju sodnikov porotnikov, pa tudi, da sistem nadgradijo. Seveda bi bilo treba premisliti o povišanju nadomestila za delo sodnikov porotnikov, ki da je “sramotno nizek”.

Po besedah namestnika varuha človekovih pravic Ivana Šeliha so obravnavali nekaj, sicer malo številnih, pobud o vlogi sodnikov porotnikov. Poudaril je, da je “zagotavljanje javnosti pri izvajanju sodne oblasti nujno”, saj to zahteva ustava. Poleg tega lahko pripomore k večji transparentnosti delovanja sodstva, avtoriteti in zaupanju v njegovo delo.

Člani komisije so zavrnili vse ostale predlagane sklepe. Med drugim so zavrnili sklep, da komisija poziva vlado, da se jasno opredeli do vprašanja, ali je skladno z veljavno pravno ureditvijo sodnikom porotnikom treba zagotoviti možnost vpogleda v obtožnico tudi pred glavno obravnavo.

Poslanka SD Meira Hot je obrazložila, da je za obravnavo tematike pristojen odbor DZ za pravosodje, ministrstvo za pravosodje pa da se je že večkrat izjasnilo glede vprašanja sodnikov porotnikov.

Proti so bili člani komisije iz vrst opozicijske SDS. Predsednik komisije Jože Tanko meni, da delovna skupina pred prihajajočimi državnozborskimi volitvami ne bo sprejela popolnoma nobenih odločitev.

Read Entire Article