Koliko krožnikov res potrebujete za vsakdan? Odgovor je preprostejši, kot si mislite

6 hours ago 6
ARTICLE AD

V vsakem gospodinjstvu obstajajo stvari, ki se sčasoma naberejo – in kuhinjski elementi so pogosto med prvimi, ki pokažejo znake prenasičenosti. Krožniki, skodelice, kozarci in pribor se kopičijo brez jasnega reda, pogosto iz navade ali čustvene navezanosti. A prav vsakdanja posoda – tista, ki jo uporabljamo za zajtrk, kosilo ali večerjo – ne potrebuje veliko prostora, če je izbrana premišljeno.

Posoda, ki jo uporabljate vsak dan, naj bo skrbno izbrana

Število krožnikov in skled, ki jih res potrebujete, je odvisno predvsem od dveh dejavnikov: koliko ljudi živi v gospodinjstvu in kako pogosto gostite druge. Z malce načrtovanja si lahko zagotovite red v omarah, hitrejše pospravljanje in celo več estetskega užitka pri obrokih.

Krožniki, posodaKrožniki, Foto: Pixabay

Zlato pravilo: dva krožnika na osebo in nekaj za goste

Za štiričlansko družino je optimalnih osem do dvanajst krožnikov

Dovolj vsakdanje posode pomeni, da vam ni treba pomivati po vsakem obroku, hkrati pa nimate prepolnih omar. Priporočilo strokovnjakov za organizacijo kuhinje je jasno: dva krožnika in dve skledi na osebo zadoščata za osnovne potrebe. Če imate štiričlansko družino, je torej smiselno imeti med osem in dvanajst krožnikov.

Ta številka omogoča dovolj krožnikov za vsakdanjo uporabo, rezervne kose za primere, ko je nekaj v pomivalnem stroju, in možnost obiska dveh do štirih ljudi, ne da bi takoj segali po papirnatih krožnikih.

Manjše gospodinjstvo pomeni več nadzora

Če živite sami ali v paru, lahko zlahka upravljate s tremi do štirimi kompleti osnovne posode. To pomeni šest do osem krožnikov, skled, kozarcev in pribora – dovolj za kuhanje zase, občasno večerjo za prijatelja ali dva ter pripravo jedi v več hodih. Manjše količine pomenijo tudi več prostora za druge pomembne stvari – denimo aparat za kavo, začimbnice ali lepo zloženo stekleno posodo.

Koliko je preveč – in zakaj vas to obremenjuje

Popolne garniture ne pomenijo optimalne funkcionalnosti

Kupovanje posode v kompletih je pogosto mamljivo. Lepo oblikovani seti krožnikov, skled in skodelic so lahko estetsko dovršeni, a pogosto vsebujejo kose, ki jih skoraj nikoli ne uporabljamo. Na primer: desertni krožniki so lahko čudoviti, a če ne pečete redno ali ne pripravljate formalnih večerij, bodo le zasedali prostor.

Večina kuhinj ima omejeno število polic, zato je racionalizacija ključna. Razmislite, katere kose uporabljate vsak dan, in se osredotočite nanje. Ostale shranite na podstrešje, razdelite naprej ali celo prodajte – pri tem bo vaša kuhinja bolj funkcionalna in prijetna.

Čustvena navezanost ni vedno praktična

Spominski krožniki od babice, porcelan po poroki ali set z motivom božiča – vsi ti predmeti nosijo zgodbo, a to še ne pomeni, da morajo vsak dan zasedati prostor v omari. Za takšne kose si ustvarite poseben kotiček, ki ne vpliva na vašo vsakdanjo organizacijo. Tako ohranite pomembne predmete, ne da bi trpela uporabnost.

Martinovo, praznik, SlovenijaMartinovo, praznik, Slovenija

Gostje, prazniki in posebne priložnosti

Praktičnost pred zalogo

Organizirani domovi niso domovi z največ zaloge, temveč tisti, ki znajo učinkovito uporabljati to, kar imajo. Če enkrat letno gostite večerjo za dvanajst ljudi, ni treba, da imate v omari vedno dvanajst kompletov krožnikov. Obstaja veliko pametnejših rešitev: začasna izposoja, kombiniranje z drugimi gospodinjstvi ali uporaba okolju prijaznih papirnatih krožnikov.

Gostoljubnost ne izhaja iz števila krožnikov, ampak iz vzdušja, ki ga ustvarite. Obiskovalci bodo cenili vašo pozornost in energijo veliko bolj kot popolnoma ujemajočo se jedilno garnituro.

Krožniki za posebne priložnosti naj živijo ločeno

Božični, velikonočni ali rojstnodnevni krožniki so lahko lepa popestritev prazničnih dni, a v vsakdanji kuhinji delujejo kot nered. Najbolje jih je hraniti ločeno – v škatli, zgornji polici ali celo v shrambi. Tako ohranijo svojo posebnost in ne preplavljajo vsakdanjih polic.

Kuhinja brez pomivalnega stroja – razlog za manj, ne več

Pomivanje po vsakem obroku postane navada

Če živite brez pomivalnega stroja, ste verjetno že razvili rutino, kjer po vsakem obroku pospravite in pomijete. V takem primeru je še bolj smiselno, da število krožnikov ostane nizko. Tako se izognete kopičenju umazane posode, hitreje pospravite in hkrati ohranjate občutek reda.

Dva do trije krožniki na osebo zadostujejo. Posode ne perete več, kot bi jo sicer, in ni potrebe po dodatni omari samo za jedilno opremo.

Kaj še vpliva na optimalno število krožnikov?

Vrsta prehranjevanja in način življenja

Ali jeste doma vsak dan? Ali si večerje privoščite zunaj, medtem ko doma le zajtrkujete? Tisti, ki pripravljajo vse obroke sami, bodo potrebovali več krožnikov. Ljubitelji tapas večerij in serviranja več manjših jedi bodo morda želeli več manjših krožnikov, medtem ko minimalistom zadostujeta dva večja univerzalna kosa.

Kuhinje z omejenim prostorom kličejo po selekciji

V manjših stanovanjih, enosobnih garsonjerah in starejših kuhinjah je prostor dragocen. Namesto da iščete način, kako spraviti več, raje razmislite, česa ne potrebujete. Bolj kot število krožnikov šteje občutek odprtosti in reda, ki ga ustvarite.

Manj krožnikov, več prostora – in več zadovoljstva

Krožniki so več kot le orodje za prehranjevanje. So del vsakodnevne izkušnje, povezani z redom, udobjem in kulturo domačega bivanja. Premislite, koliko jih res potrebujete. In naj bo odločitev premišljena. V urejeni kuhinji se boste bolje počutili, hitreje pripravili obrok in brez stresa pogostili goste.

Ohranite krožnike, ki jih uporabljate, znebite se tistih, ki le jemljejo prostor, in naredite prostor za tisto, kar ima v vaši kuhinji resnično vrednost.

Objava Koliko krožnikov res potrebujete za vsakdan? Odgovor je preprostejši, kot si mislite se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article