ARTICLE AD
Rukola je ena tistih rastlin, ki hitro priraste k srcu vrtnarjem in kuharjem. Njeni listi imajo izrazit, rahlo pikanten okus, ki poživi vsako solato, popestri testenine, obogati pico ali pa preprosto zasije kot glavni lik na kosu kruha z oljčnim oljem. Prav zaradi svoje vsestranskosti je rukola pogost gost vrtnih gredic. A mnogi vrtnarji se po nekaj rezih vprašajo isto: kolikokrat jo lahko še porežem, da bo rasla naprej?

Rukola kot nezahtevna, a občutljiva zeliščna solatnica
V nadaljevanju razkrivamo, kako pravilno obirati rukolo, da jo boste lahko uživali skozi vso sezono – večkrat, brez da bi jo oslabili ali izgubili. Članek je namenjen tistim, ki jo gojijo na vrtu, balkonu ali v visoki gredi.
Razumevanje rasti rukole je ključno
Rukola (Eruca sativa) je hitro rastoča rastlina iz družine križnic. Njeni listi so užitni v vseh fazah rasti, najbolj priljubljeni pa so mladi, svetlo zeleni listi, ki še niso razvili grenčine. Rastlina tvori rozeto, iz katere v sredini poganja steblo, ki bo sčasoma oblikovalo cvet. Ko rukola zacveti, njeni listi postanejo bolj trdi in grenki, kar zmanjšuje njihovo kulinarično vrednost.
Prav zato je redno obrezovanje ključno – ne le za pridobivanje listov, ampak tudi za upočasnjevanje cvetenja. Rastlina, ki jo pogosto režemo, bo svojo energijo usmerjala v tvorjenje novih listov, namesto da bi prešla v generativno fazo in cvetela.
Kolikokrat jo torej lahko porežemo?
Ob ustrezni negi in rednem obiranju lahko rukolo režemo tudi do šest ali sedemkrat v eni rastni sezoni. V toplem pomladnem obdobju, ko so dnevi še dovolj dolgi, a temperature ne presegajo 25 °C, lahko liste režemo na vsakih 7 do 10 dni. Rukola hitro obnavlja zeleno maso, če je tla dovolj vlažna in hranilno podprta.
Ko pride poletna vročina, se njen cikel pospeši in hitro preide v fazo cvetenja, kar pomeni, da so poznejši rezi manj uspešni. Takrat je pametno posejati novo rundo, saj mlade rastline bolje prenašajo vremenske spremembe in so manj nagnjene k grenitvi.
V jeseni, z znižanjem temperatur, se ponovno vzpostavijo boljši pogoji za rast in rukola znova pridobi na okusu. Tudi takrat jo lahko režemo večkrat – vse do prvih resnih slan.

Kako pravilno porežemo, da ne uničimo rastline?
Najbolje je, da rukolo režemo s škarjami ali ostrim nožem, nekaj centimetrov nad površino tal. Nikar ne pulite celotne rastline iz zemlje, saj s tem prekinete njeno rastno jedro. Namesto tega pustite spodnji del nedotaknjen – tako bo rastlina iz središča pognala nove liste.
Priporočljivo je, da ne režemo vseh rastlin hkrati. Raje režite v valovih – en del danes, drugi čez nekaj dni. Tako si zagotovite neprekinjen vir svežih listov in omogočite rastlinam čas za okrevanje.
Najpogostejše napake, ki rukolo oslabijo
Veliko vrtnarjev dela napako, ko prepozno obira liste – ko so že veliki, trdi in z že vidnimi znaki cvetenja. Takšni listi imajo grenak priokus in signalizirajo, da rastlina prehaja v drugo fazo, kjer ne bo več vlagala energije v nove liste. Če želite kar najbolj izkoristiti pridelek, začnite z obiranjem zgodaj, ko so listi še nežni.
Druga pogosta napaka je pomanjkanje vode. Rukola obožuje rahlo vlažna tla, zlasti po obrezovanju, ko za ponovno rast potrebuje večjo podporo. Če jo režemo pogosto, a jo pozabimo zaliti, bodo novi listi manjši, rast upočasnjena, okus pa bolj oster.
Tretja napaka je pomanjkanje hranil – zlasti v visoki gredi ali posodah, kjer je substrat omejen. Dodajanje komposta ali tekočega organskega gnojila vsakih 10–14 dni med intenzivno rastno sezono poskrbi, da bo rukola imela vse potrebno za hitro okrevanje.
Obnovitvena setev za dober pridelek
Rukolo lahko sejemo večkrat letno – spomladi, poleti in jeseni. Čeprav ista rastlina zdrži več rezov, je pametno vsakih šest tednov sejati novo rundo. Tako si zagotovimo, da bomo imeli vedno na voljo mlade, nežne liste.
Priporočljivo je, da sejemo v manjših zaporednih presledkih, na različne dele gredice ali lonca. Tako se izognemo prezasičenosti z listi naenkrat in razdelimo delo obiranja na daljše časovno obdobje.
Naj vas cvetenje ne odvrne, rukola je užitna tudi takrat
Čeprav cvetenje pomeni konec optimalnega obdobja za obiranje listov, rastlina še zdaleč ni za odmet. Cvetovi rukole so užitni, nežno pikantni in odličen dodatek solatam. Tudi mladi semenski strokci so hrustljavi in uporabni kot začimba.
Če pustimo nekaj rastlin, da zacvetijo, si lahko zberemo lastna semena za naslednjo sezono. Poleti jih posušimo, shranimo na suhem in uporabimo pri naslednji setvi.
Objava Kolikokrat lahko porežemo rukolo, da bo še naprej uspešno rasla? se je pojavila na Vse za moj dan.