Cvetenje paradižnika ni le lep prizor, razumevanje tega trenutka prinese bogato bero

4 hours ago 7
ARTICLE AD

Cvetovi paradižnika so več kot le uvod v obiranje. So tihi znanilci prehoda iz bujne zelene rasti v pričakovanje barvitih, sočnih plodov. Pogosto jih vrtičkarji opazijo z navdušenjem, a brez globljega razumevanja njihovega pomena. V resnici pa vsak cvet pomeni tudi izziv – ali bo uspel, ali bo oplojen, ali se bo razvil v zdrav sadež?

Cvetenje paradižnikaCvetenje paradižnika

Rastlina, ki vam sporoča, da je pripravljena na sadove

Če znate prepoznati fazo, v kateri se vaš paradižnik nahaja, in mu pravočasno zagotovite pogoje, ki jih v tem trenutku potrebuje, boste nagrajeni s polnimi košarami sadežev. V nasprotnem primeru pa se lahko zgodi, da cvetovi odpadejo, plodovi zastanejo ali pa se razvoj preprosto ustavi.

Kaj cvetenje paradižnika v resnici pomeni?

Prehod iz vegetativne v generativno fazo

Cvetenje pomeni, da je rastlina zaključila prvo fazo – vegetativno rast –, kjer je razvijala korenine, steblo in liste. Zdaj prehaja v generativno fazo, v kateri si prizadeva za razmnoževanje. Cvetovi so neposreden znak, da je rastlina zadovoljna s pogoji, ki ji jih ponujate: dovolj svetlobe, hranil, toplote in vlage.

Začetek tvorbe plodov

Vsak cvet je potencialni plod, če pride do uspešne oploditve. Pri paradižniku se to običajno zgodi z mehanskim tresenjem ali delovanjem vetra in žuželk. Po oploditvi se začne razvoj ploda iz spodnjega dela cveta. Če oprašitev ni uspešna, bo cvet preprosto odpadel.

Kaj storiti, ko opazimo prve cvetove?

Pregled rastlin

Cvetenje je pravi trenutek, da se paradižnik podrobno pregleda. Ima močno, pokončno steblo? So listi zdravi, temno zeleni in brez madežev? Cvetenje z oslabljenimi listi ali bledim videzom kaže na neravnovesje hranil, pogosto pomanjkanje kalija ali presežek dušika.

Podpora opraševanju

Paradižnik ni popolnoma odvisen od žuželk, saj se oprašuje tudi s tresenjem. Če rastline gojite v rastlinjaku ali na mestu, kjer ni veliko opraševalcev, jih vsak dan rahlo pretresite ali pobožajte po cvetovih. S tem boste poskrbeli, da se pelod prenese z moškega dela cveta na ženski.

Prehrana med cvetenjem

Zakaj dušik ni več v ospredju

Paradižnik v fazi cvetenja potrebuje drugačno razmerje hranil kot med zgodnjo rastjo. Dušik, ki spodbuja bujno rast listov, lahko v tej fazi škodi – rastlina bo sicer zelenela, a plodovi bodo majhni ali pa jih sploh ne bo. V ospredje stopita kalij in fosfor.

Uporaba tekočih gnojil

Tekoča gnojila, ki jih rastlina hitro absorbira, so idealna izbira v tej fazi. Na trgu so na voljo specializirana gnojila za plodovke z oznako NPK v razmerju npr. 5-10-15 ali podobno. Doma pa lahko uporabite tudi prekuhano koprivo ali lesni pepel (v zmernih količinah), ki oba prispevata k večjemu deležu kalija.

Vezanje paradižnikaVezanje paradižnika

Zakaj paradižnik včasih cveti, a ne rodi?

Temperaturni šoki

Cvetenje v času večjih temperaturnih nihanj lahko povzroči neuspešno oploditev. Paradižnik najbolje cveti in oplaja pri temperaturah med 18 in 28 °C. Nad 30 °C se cvetni prah izsuši in ni več sposoben oploditve. Prav tako je težava pri nočnih temperaturah pod 12 °C.

Nepravilno zalivanje

Enkrat izsušena in nato preveč zalita rastlina pogosto odvrže cvetove. Med cvetenjem mora biti zemlja rahlo vlažna ves čas, brez preplavljanja in brez suše.

Pomanjkanje svetlobe

Premalo svetlobe pomeni, da se rastlina težko osredotoči na tvorbo plodov. V tem primeru kljub cvetenju rastlina ne napreduje. Če je mogoče, paradižnik prestavite ali obrežite sosednje rastline, ki mu senčijo dostop do svetlobe.

Obrezovanje in podpora med cvetenjem

Odstranjevanje zalistnikov

Paradižnik v tej fazi hitro razvija nove poganjke, t. i. zalistnike. Ti jemljejo energijo glavnemu steblu in plodovom. Redno jih odstranjujte, še preden prerastejo v debelejše veje. Tako bo rastlina bolj zračna, odporna na bolezni in bo več moči vložila v razvoj sadežev.

Podpora cvetnim steblom

Ker se iz cvetov razvijejo težki plodovi, že v tej fazi zavežite glavna stebla na oporo. Cvetovi se pogosto pojavijo na koncih vej, ki se pod težo začnejo upogibati – brez pravočasne opore lahko cvetovi odpadejo ali se plodovi razvijejo neenakomerno.

Kaj sledi po cvetenju?

Prvi zametki plodov

Po nekaj dneh uspešne oploditve se začne spodnji del cveta širiti. V tem trenutku lahko že opazite droben zelen zametek bodočega paradižnika. Cvetni venec počasi ovene in odpade. Od tega trenutka rastlina potrebuje še več energije, zato ji redno dodajajte tekoče gnojilo vsakih 10 do 14 dni.

Poletna nega

V vročem poletju paradižnik potrebuje zanesljivo zalivanje vsak dan ali vsak drugi dan, odvisno od lege in posode. Zalivajte zgodaj zjutraj ali pozno zvečer in vedno pri korenini. Cvetovi, ki se razvijejo v času hude vročine, so bolj občutljivi – zato poskrbite, da bo rastlina zaščitena pred opoldanskim soncem, če raste na zelo izpostavljenem mestu.

Objava Cvetenje paradižnika ni le lep prizor, razumevanje tega trenutka prinese bogato bero se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article