Knjižni Molj sprašuje: RAMIZ VELAGIĆ

4 days ago 15
ARTICLE AD

Se lahko na kratko predstavite?

Sem oseba, ki odseva globok premislek in radovednost glede vsega, kar je skrivnostno in mistično. V meni se skriva mirna, tiha ter potrpežljiva narava, a hkrati premorem odločnost in pogum, da pokažem nezadovoljstvo, ter se uprem pritiskom in grožnjam. Moj notranji sve je občasno zapolnjen z željo po miru in samoti, kar mi omogoča, da svoje misli usmerjam v globoko razmišljanje.
Navdušujem se s potovanji, kjer odkrivam naravne lepote, zgodovinske znamenitosti in spoznavam navade različnih narodov. V prostem času izražam svojo ustvarjalnost skozi pisanje poezije, računalniško umetniško ustvarjanje, sprehode po mestu ali naravi. Poleg tega gojim ljubezen kot prostovoljni gasile do humanosti, do intelektualnih izzivov v igranju šaha ali v kakšni športni dejavnosti.
Moja osebnost je edinstven spoj mirnosti, domišljije, radovednosti in ustvarjalnosti.

Ali verjamete v umetnost? Če da, zakaj, in če ne, zakaj?

Vera v umetnost je zame načrt moje odločnosti, sposobnosti in vztrajnosti pri mojem procesu ustvarjanja in truda, da v umetnosti dosežem svoj cilj do uspeha ali svojega zadovoljstva.
Nisem oseba, ki sanja o slavi, sem oseba, ki pričakuje občutek osebnega zadovoljstva,uspeha in izpolnitve. Ustvarjanje mi ne pomeni le umetniško izražanje, ponuja mi nove priložnosti za oblikovanje idej s katerimi izbolšujem svoje pisne in komunikacijske sposobnosti.

Katere vrste poslanstev, smislov, namenov, ciljev, itd., ima leposlovno ustvarjanje, na osebni ravni avtorja/-ice (tj. z osebne perspektive avtorja)?

Leposlovno ustvarjanje človeka resnično izpolnjuje z izjemnim občutkom povezanosti, usklajenosti, navdušenjem in produktivnostjo, ki znova prebudi notranjo iskrico za nove priložnosti navdiha, motivacije za vse notranje zadovoljitve v najboljši različici nas samih.

Katere vrste poslanstev, smislov, namenov, ciljev, itd., ima leposlovno ustvarjanje, na širši družbeni ravni (tj. s širše družbene perspektive)?

Leposlovno ustvarjanje s širše družbene prespektive povezuje enako misleče ljudi, da s skupno močjo gradijo različne kulture v eno povezano kulturno skupnost.

Kaj je osnovni, poglavitni smisel kulture (v širšem pomenu te besede)?

Smisel kulture je prepletanje, združevanje, vrednotenje različnih kultur v medsebojnem sodelovanju in bogatenju človeške družbe na enaki ravni sodobnega časa.

Kaj je osnovni, poglavitni smisel umetnosti nasploh?

Smisel umetnosti je podoživljanje nepričakovanega prezračevanja, ki odpira vrata domišljiji, čustvom in globokemu razmisleku o svetu okoli nas. Umetnost nas premika,izziva in združuje v svoji nepredvidljivosti.

Kaj je osnovni, poglavitni smisel leposlovne umetnosti?

Smisel leposlovne umetnosti je motivacija za pismenost, za poglablanje in ohranjanje besednega zaklada in narodnostnega jezika. Leposlovje tudi izboljšuje bralne zmožnosti in spodbuja uživanje v pisanju in branju besedila. Na žalost z razvojem sodobne tehnologije, leposlovje kot literarno delo izgublja svojo vrednost.

Kakšno je prevladujoče mnenje slovenskega leposlovnega bralstva o leposlovnih avtorjih/-icah kot osebnostih?

V Sloveniji velja pravilo, da je več tistih, ki pišejo kot tistih ki berejo literaturo. Avtorji kot osebnost v slovenskem leposlovnem bralstvu so odvisni od literarnega kroga v katerem se nahajajo, od medijev in promocije njihovih del in od osebnega pristopa k spodbujanju, da bralec dobi vpogled v njegovo literarno delo. Mnogi bralci imajo mnenje, da so odlični le tisti avtorji, ki pišejo razumevajoča podobna literarna dela, ki so se jih učili v šolskih klopeh in avtorji, ki pišejo sodobna literarna dela so nekoliko odrinjeni, ker njihova literarna dela iščejo od bralca, da razmišljajo kaj je avtor izrazil.

Kakšno je prevladujoče mnenje slovenskega ljudstva oz. prebivalstva RS o leposlovnih avtorjih/-icah kot osebnostih?

Mnenje slovenskega ljudstva o leposlovnih avtorjih /-icah je odvisno od starostne skupine. Starejši prebivalci so naklonjeni avtorjem/ – icam tradicionalnega leposlovja, prebivalci srednjih let so razdeljeni med avtorji / -icah tradicionalnega leposlovja in sodobnega leposlovja, mladina večinoma je naklonjena avtorjem/ -icam, ki niso preveč zahtevni za branje in so nekoliko odštekani v realnem svetu.

Katerim osnovnim etičnim vodilom naj pri svojem leposlovnem ustvarjanju sledi avtor/-ica?

Etična vodila avtorjev / -ic so odvisna od kulture izražanja s katerim ustvarja svoje literarno delo.

Ali in če da, kako se naj v leposlovnem delu odraža ‘družbena soodgovornost’ avtorja/-ice?

Družbena soodgovornost avtorja / -ice v leposlovnem delu naj ne bi odražala vulgarnost, nestrpnost in žaljivost do drugih narodov.

Kako se pripravite na pisanje, ali čakate na navdih ali ga kako izvabite, in če, potem me zanima, na kakšen način vam to uspe?

Moja priprava na pisanje ni nič posebnega. Ko dobim nek utrinek iz nekaj besed iz prebranega besedila ali iz kakšne tv odaje, si ga zapišem in nato ga nadgrajujem v pesem. Zgodi se, da za pesem porabim tudi nekaj dni ali tednov preden jo dokončam.

Ste odprti za predloge urednikov, recenzentov, ali je vaša umetniška vizija zaključena ko delo zaključite?

S končanjem mojega leposlovnega dela, delo še ni končano. Če je mogoče sprejemam tudi predloge poznavalcev poezije ali urednikov, ki jih ponavadi tudi upoštevam če bistvo moje poezije ne izgubi ničesar.

Kaj je vaš namen kot avtor, kakšne občutke ali reakcije želite izzvati iz bralcev?

Moj namen je, da želim bralcu ponuditi nekaj drugačnega kar je navajen in da spodbudim njegovo razmišljanje o napisanem.

Jemljete pisanje kot delo, hobi ali kaj drugega?

Pisanje jemljem kot neko obveznost, ki me izpolnjuje, daje občutek, da moje ideje in razmišljanja spodbujajo tudi druge k razmišlanju in pisanju.

Kdaj je knjiga zaključena?

Knjiga zame je zaključena takrat, ko so moja dela vredna objav v raznih publikacijah, vredna raznih pohval in nagrad na literarnih natečajih in zbrana v knjigi kot pesniška zbirka.

Kakšen je vaš postopek pisanja?

Moj postopek pisanja je pisanje s premišljenim nadgrajevanjem besedila brez velikih začetnic in ločil. Ko sem mnenja da je moje delo končano, ga uredim v dokončno zamisel, ga po možnosti dam kakšnemu poznavalcu ali uredniku v pogled in za predlog.

Kakšno je pri vas razmerje med idejo in rokodelstvom?

Moja poetika je brez pravil v svobodnem stilu. Z besedili skušam doseči svoj učinek razmišljanja, ker sem mnenja, da je lepota in privlačnost poezije v raznolikem načinu razmišljanja.

Kakšna je vaša poetika, katere standarde v besedilu skušate doseči?

Vsaka literarna oblika, kot so poezija, proza, dramatika, esejistika, publicistika in neumetniško besedilo zahteva drugačen pristop razmišljanja, strokovnosti izražanja, oblikovanja in način pisanja.

Kakšna je za vas razlika med pisanjem poezije, proze, dramatike, esejistike, publicistike in neumetniških besedil?

Niti slaven, niti bogat. Literatura me sama po sebi bogati.

Bi bili zaradi literature raje slavni ali bogati?

Knjiga zame je umetniški izdelek, ki odpira obzorja resničnosti, sanj, domišlije, razmišljanja in ti spodbuja pisne in komunikacijske sposobnosti.

Kaj je za vas knjiga v prvi vrsti, umetniški izdelek ali prodajni artikel?

Knjiga zame je umetniški izdelek, ki odpira obzorja resničnosti, sanj, domišlije, razmišljanja in ti spodbuja pisne in komunikacijske sposobnosti.

Kaj za vas pomeni oddati tekst, izdati tekst, promovirati tekst?

Odati tekst, izdati tekst, promovirati tekst za mene pomeni veliko odgovornost in občutek do samega sebe, da sem kos zahtevam in pričakovanjem drugih za družabno sožitje.

Opišite bralca.

Bralec je tista oseba, ki z glasovi in črkami povezuje besede in stavke. Aktivno branje omogoča tekočnost branja in bogati besedni zaklad. Na osnovi pridobljenih veščin znanja lahko bralec pridobi vrednotenje ustvarjenega besedila. Z domnevanjem, s svojimi izkušnjami lahko na prebrano besedilo vključi čustva, razmišljanja.

Read Entire Article