ARTICLE AD
Recenzija baletne suite: ČAROBNO SRCE GŠ Kranj
Piše: Franc Križnar
Foto (slike 2-9): Boni, last GŠ Kranj

1. Program Čarobno srce
Ogledal in slišal sem le eno zadnjih ponovitev siceršnje premiere baletne suite Čarobno srce o mitih in legendah, ki je bila 18. feb. letos v kranjskem Prešernovem gledališču, takrat in tokrat (13. 4.) po dvakrat v nabito polni dvorani. V produkciji Glasbene šole Kranj je glasbo za sedem mitov in legend Slovenije in scenarij prispeval skladatelj Slavko Avsenik ml. (1958), znan po filmski, scenski in še kakšni drugi glasbi. Glavni sodelujoči so bili Simfonični orkester in Baletni oddelek GŠ Kranj z nekaj (redkimi) gosti (solisti) in dirigentom ter idejnim vodjem projekta Tomažem Kukovičem. Koreografijo in režijo so prispevale Lara Ekar Grlj, Tamara Polanc in Katarina Škrjanc, pod kostumografijo sta se podpisali Mateja Petkovšek in Bogomila Gros, scenografije so po zamisli Tomaža Kukoviča prispevali Bogomila Gros, Aleš Janković in Peter Rozman, grafična podoba in poslikave so delo Bogomile Gros, oblikovanje lučista opravila Bojan Hudernik in Luka Marcen, oblikovanje zvoka je opravil Boštjan Grabnar, spremno besedo in povezovanje je na playbecku (posnetku) izvedel Jure Sešek, vse skupaj pa se je dobesedno odvilo na gledališkem odru (orkester v ozadju in plesalci v ospredju) pod taktirko aktualne ravnateljice GŠ Kranj Petre Mohorčič.
Baletna suita sedmih legend poskuša z glasbo in gibi poslušalcu in gledalcu čim nazorneje posredovati zgodbe, čustva in situacije pripadajočih naslovnih, nosilnih likov, oseb. Skladatelja je vodila želja po razumljivi glasbeni logiki, ki pa se pogosto ni mogla izogniti zahtevnejšim orkestralnim strukturam in izrazom; saj so taki tudi karakterji in zapleti posameznih delov vseh (7) zgodb. To terja kar precejšnjo mero spretnosti, ki jo učenci GŠ Kranj izkazujejo več kot uspešno. Tako kot liki vseh zgodb tudi oni na poti do cilja premagujejo najrazličnejše ovire. Izzivov se očitno lotevajo z veseljem, potrpljenjem in srčnostjo in kar je na koncu nagrajeno z novimi izkušnjami in spoznanji. Srčnost in modrost sta vrlini, ki si jih ljudje vseh narodov in dežel večno želijo, saj je moč ne samo mitoloških, temveč tudi resničnih junakov, brez njiju pogubna. To je hkrati tudi vezni element vseh osmih zgodb – 8. je namreč nova legenda, legenda o nastajanju in rasti tega glasbeno plesnega, baletnega dela, ki jo pišejo srca junakinj in junakov GŠ Kranj. To pa je tudi navdihnilo naslov pričujoče baletno glasbene suite: Čarobno srce.

2. Makalonca
Prva med njimi ima naslov Makalonca. V njej poleg orkestra, več baletnih zborov v vlogah princev, senc, dvorjank in kraljevega spremstva nastopata kot solista: v naslovni vlogi Makalonce Ajda Kezele in dijak KGBL Blaž Poličar, k. g. v vlogiPetrusa, ob njima pa v vodilnih vlogah še orel, kralj in kraljica. Orkester in (vsi) plesalci kar na odru, kajti kranjsko Prešernovo gledališče kot tipično dramsko gledališče nima profesionalne orkestrske jame.

3. Vilenica
Kot druga sledi Vilenica po kraški jami pri Lokvah na Krasu. V vlogi Deklice pleše Evelina Zazvonil, pri skupinskih prizorih pa še različni baletni zbori ovčic in vil rojenic. Spet gre za aktualne plese, izrazito ritmizirano glasbo, ki ji skladatelj S. Avsenik ml. nameni dobršen del pozornosti. Naravnost jo izpostavi in zaradi njene primarne programskosti še posebej poudari.

4. Peter Klepec
Kar trije glavni plesalci-ke so bili potrebni za tole najbolj značilno belokranjsko legendo o Petru Klepcu, zaradi odrskega prikaza. Po starosti so si ga razdelili Gaja Kosi, Karolina Zazvonil in Tiara Drejta/Sara Frelih. Tako kot v marsikateri sliki, ok. 10 min. trajajočim skladbam in plesom je sledila na odru tudi minimalna scenografija ob popolni kostumografiji. Na glasbo S. Avsenika ml. plešejo še ovčice in vile rojenice.

5. Čarovnice
Dovolj subtilen je npr. ples Čarovnic. Med zborovskimi plesnimi vlogami čarovnic starost in čarovnici pomočnic plešeta še dve najbolj zanimivi čarovniški vajenki, ki ju izvedeta Brina Bavdek in Brina Lovšin.

6. Perkmandlc
V Perkmadljcu pleše glavno in obenem naslovno vlogo Karoliona Zazvonil, tu pa so še rudarji in škratje.