Kako poleti pravilno shranjevati sadje in zelenjavo – nekatere napake nas drago stanejo

1 day ago 23
ARTICLE AD

Poletni meseci prinašajo izobilje svežega sadja in zelenjave, ki dišijo po sezoni, zori in domačem vrtu. A v tej obilici so tudi pasti: nepravilen način shranjevanja lahko pokvari okus, zmanjša hranilno vrednost ali celo povzroči prehiter propad sicer popolnih plodov. Ni dovolj, da zelenjavo in sadje preprosto postavite v hladilnik – nekateri pridelki v njem izgubijo aromo, postanejo mokasti ali pa se prehitro postarajo. Drugi se zunaj hladilnika pokvarijo še hitreje. Kako torej vedeti, kaj kam sodi? Pravila niso zapletena, a jih je dobro poznati.

Paradižniki na domačem vrtuParadižniki na domačem vrtu

Sadje in zelenjava, ki jim prija hladilnik

Redkvice in kumare potrebujejo svežino

Redkvice so hrustljave in polne vode. Če jih pustite na sobni temperaturi, hitro ovenijo in izgubijo svojo značilno teksturo. Enako velja za kumare, ki ob izpostavljenosti vročini postanejo gumijaste. Hladilnik je njun zaveznik – idealno ju je hraniti v spodnjem predalu, oviti v papirnato brisačo, ki vpija odvečno vlago.

Fige in grah sta občutljiva na toploto

Fige začnejo hitro fermentirati, če jih ne shranite na hladnem. So sladke in mehke, zato so idealne za razvoj mikroorganizmov. Mladi glah pa brez nizke temperature hitro izgubi hrustljavost in barvo. Oba hranite v hladilniku v zaprti posodici.

Jagodičevje in koščičasto sadje zori prehitro

Borovnice, maline, robide in ribez imajo tanko lupino in kratko obstojnost. Zelo hitro podležejo plesni, če jih ne ohladite takoj. Tudi breskve, nektarine, slive in marelice se bolje ohranijo v hladilniku – zlasti ko dozorijo. Hlad naj jih ohrani sočne, ne kašaste.

Koruza in češnje: hladna rešitev za okus

Koruza na storžu začne izgubljati sladkor že nekaj ur po obiranju. Ta se pretvori v škrob, okus pa postane bolj pust. Če jo shranite v hladilniku, ta proces upočasnite. Enako velja za češnje, ki zelo hitro izgubljajo čvrstost in sijaj, če so predolgo na sobnem zraku.

Sadje, ki mu hladilnik škodi

Ananas in mango izgubita vonj in barvo

Tropski sadeži, kot sta ananas in mango, so navajeni toplih pogojev. Če jih damo v hladilnik, se celične stene poškodujejo, sadje pa postane vodeno in brez pravega okusa. Bolje ju je pustiti na kuhinjskem pultu, kjer dozorevata naravno.

Sladki krompir in papaja nista za v hladilnik

Sladki krompir je korenina, ki ne prenese nizkih temperatur. V hladilniku začne razpadati in razvije neprijeten okus. Papaja, če jo hladite preden dozori, nikoli ne razvije svojega sladkega profila. Shranjujte jo pri sobni temperaturi, dokler ni mehka pod prsti.

Pasijonka in bazilika sta izjemno občutljivi

Pasijonka je bolj eksotična, a v slovenskih kuhinjah vedno pogostejša. Hlad ji odvzame sočnost. Bazilika pa v hladilniku oveni že po enem dnevu – namesto tega jo postavite v kozarec z vodo, kot šopek. Lahko jo tudi zamrznete, če jo želite shraniti dlje.

Paradižnik naj zori na zraku

Paradižniki v hladilniku izgubijo teksturo in aromo. Hlad zavre proces zorenja in spremeni okus. Najbolje jih je shranjevati na sobni temperaturi, stran od neposredne sončne svetlobe. Če so preveč zreli, jih porabite čim prej – ali iz njih naredite omako.

Tomatillo je izjema med “paradižniki”

Čeprav je na pogled podoben paradižniku, je tomatillo bližje družini lampijonov. Njegova lupina zaščiti meso, ki ostane čvrsto tudi pri višji temperaturi. Shranjujte ga v suhem, hladnem kotičku kuhinje, a ne v hladilniku.

Zakaj je način shranjevanja tako pomemben?

Okus in hranila nista večna

Sadje in zelenjava po obiranju živita naprej. Dihata, izgubljata vodo, proizvajata pline, ki vplivajo drug na drugega. Napačno shranjevanje ne pomeni le izgube hrustljavosti, ampak tudi zmanjšano vsebnost vitaminov, encimov in antioksidantov. Hladilnik ni vedno zaveznik – včasih je krivec za izgubo arome in teksture.

Boljša organizacija pomeni manj zavržkov

Če vemo, kaj kam sodi, zmanjšamo možnosti, da bi hrano zavrgli. Manj gnilih jagod, manj uvelih zelišč, manj presenečenj v zadnjem predalu hladilnika. Pametno shranjevanje podaljšuje uporabnost in omogoča boljšo izrabo sezonskih dobrot.

Triki za shranjevanje, ki delujejo

Ne perite sadja pred shranjevanjem

Jagodičevje, češnje in fige hranite suhe. Vlaga spodbuja nastanek plesni. Operite jih šele tik pred uporabo. Če se bojite bakterij, jih hitro sperite s kisovo raztopino in temeljito osušite.

Ločujte sadje, ki sprošča etilen

Jabolka, banane, hruške in paradižniki proizvajajo plin etilen, ki pospešuje zorenje drugih sadežev. Ne hranite jih poleg občutljivega sadja, kot so jagode, breskve ali grozdje, če ne želite, da dozori (in zgnije) prehitro.

Zelenjavo ovijte v papir

Redkvice, korenje in kumare ovijte v papirnate brisače ali jih spravite v perforirane vrečke. Tako zmanjšate kondenzacijo in preprečite gnitje. Vrečke, v katerih jih prinesemo iz trgovine, so pogosto premalo zračne.

Objava Kako poleti pravilno shranjevati sadje in zelenjavo – nekatere napake nas drago stanejo se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article