Kako otrokom pomagati pri razvoju samoregulacije

3 hours ago 5
ARTICLE AD BOX

Kako otrokom pomagati pri razvoju samoregulacije

Starševski pogovori pogosto obravnavajo temo “samoregulacije”, ki je najpogosteje povezana z izbruhi jeze, vedenjskimi težavami in otrokovim razvojem. Dawn Friedman, strokovna klinična svetovalka, specializirana za otroško anksioznost, opredeljuje samoregulacijo kot sposobnost “obvladovanja velikih čustev, da jih lahko izkusimo, ne da bi bili preobremenjeni ali se obnašali na načine, ki škodujejo sebi ali drugim.”

Čeprav je izboljšanje sposobnosti samoregulacije pri otrocih pogost cilj staršev, mnogi ne vedo, kje začeti. Strokovnjaki pojasnjujejo, zakaj je samoregulacija pomembna, zakaj imajo otroci težave z njo, metode za podporo njenega razvoja in, kar je najpomembneje, praktične nasvete, kako otrokom pomagati pri razvoju teh ključnih veščin.

Pomembnost samoregulacije pri otrocih

Jennifer L. Hartstein, psihoterapevtka, specializirana za otroke, mladostnike in družine, opisuje samoregulacijo kot podmnožico veščin čustvene regulacije, navaja Parents. “To je sposobnost učinkovitega obvladovanja lastnega vedenja in odzivov v različnih situacijah,” pojasnjuje. Samoregulacija otrokom omogoča, da se izognejo izbruhom jeze, upoštevajo pravila, nadzorujejo fizične impulze in izkazujejo spoštovanje do drugih.

Učenje samoregulacije je ključnega pomena, saj otroke usposobi za varno in odgovorno vedenje v družbi. Prav tako jim daje sposobnost, da se umirijo in uravnavajo svoja čustva. Čeprav mnogi otroci razvijejo te veščine, ko odrastejo, dr. Hartstein poudarja pomembno vlogo staršev in drugih odraslih v tem procesu. “Samoregulacija je nekaj, česar se je pogosto treba naučiti,” opozarja.

Razlogi za težave pri samoregulaciji

Vsi otroci se rodijo s premalo razvitimi sposobnostmi samoregulacije, saj je ta sposobnost povezana s čelnim režnjem možganov, ki pri majhnih otrocih ni popolnoma zrel. Čelni reženj možganov skrbi za nadzor impulzov in načrtovanje.

Friedman pojasnjuje, da lahko otrok, ki je jezen, udari brata ali sestro, preden sploh pomisli na to. Če starš vpraša: “Zakaj si udaril svojo sestro?” otrok lahko odgovori: “Ne vem.” To je pogosto resničen odgovor, saj otroci v zgodnjem razvojnem obdobju še nimajo zmožnosti nadzora nad impulzi ali zavedanja posledic svojih dejanj.

Nekateri otroci prej in lažje razvijejo sposobnosti samoregulacije kot drugi. “Samoregulacijo oblikuje otrokov temperament, pa tudi naučeno vedenje,” pravi dr. Hartstein. Nekateri otroci so naravno boljši pri uravnavanju svojih čustev, medtem ko imajo drugi težave, ker starši prehitro posredujejo in jim preprečujejo, da bi se naučili sami umiriti.

Poleg tega lahko določene duševne ali vedenjske motnje otežijo samoregulacijo. “Otroci z anksioznostjo, ADHD ali motnjo avtističnega spektra imajo lahko večje težave s samoregulacijo, ker se njihovi sistemi na splošno težje umirijo,” opozarja dr. Hartstein.

Sedem načinov, kako otroke naučiti samoregulacije

1. Vaja dela mojstra

Težave s samoregulacijo se pogosto pojavijo med prehodi ali spremembami, kot so odhod od doma ali prehod z igre na domačo nalogo. Razdelitev teh trenutkov na manjše, bolj obvladljive korake lahko pomaga otroku.

2. Potrdite otrokova čustva

Otroci morajo razumeti, da so njihova čustva sprejemljiva, vendar njihovo vedenje ni vedno ustrezno. Starši lahko rečejo: “Vem, da je težko izgubiti, ampak ni v redu uničiti igro.”

3. Naučite otroka, kako si vzeti odmor

Otroci, ki imajo težave s samoregulacijo, se morajo naučiti, kako se umiriti, preden sprejmejo odločitev. Vnaprej se pogovorite o tem, kje in kako si lahko vzamejo odmor.

4. Uvedite vaje čuječnosti

Meditacija, dihalne vaje in joga so lahko učinkoviti načini za umirjanje. Otroci, ki se naučijo teh tehnik, bodo imeli več nadzora nad svojimi odzivi.

5. Ostajajte mirni

Če starši postanejo napeti in jezljivi, ko otrok izgubi nadzor, bo to samo poslabšalo situacijo. Pomembno je ohraniti mir in biti zgled umirjenega ravnanja.

6. Bodite realni

Mlajši otroci bodo imeli več težav s samoregulacijo. Otroci, ki doživljajo intenzivna čustva, se bodo soočali s večjimi izzivi. Pomembno je imeti potrpežljivost in razumeti razvojne faze otrok.

7. Praznujte otrokove uspehe

Vsak napredek je vreden pohvale. Če se otrok uspe prvič zadržati, preden reagira impulzivno, ga je treba pohvaliti. To bo okrepilo pozitivno vedenje.

Večina otrok se s podporo staršev nauči samoregulacije. Če pa otrok kljub trudu ne napreduje, se pogosto znajde v nevarnih situacijah ali povzroča hude stiske v družini, je morda smiselno poiskati strokovno pomoč. Dr. Hartstein priporoča, da se starši obrnejo na strokovnjake, če se vedenjske težave stopnjujejo ali če so tako hude, da motijo otrokovo vsakdanje življenje.

Portal24; Foto: Pexels

Objava Kako otrokom pomagati pri razvoju samoregulacije je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article