Spremembe v zakonodaji za vzgojo in izobraževanje: Več sredstev, novo imenovanje ravnateljev in enoten postopek

3 hours ago 8
ARTICLE AD BOX

Spremembe v zakonodaji za vzgojo in izobraževanje: Več sredstev, novo imenovanje ravnateljev in enoten postopek

Vlada je na seji potrdila predlog zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki prinaša pomembne spremembe na področju razvoja, investicij ter imenovanja ravnateljev. Med ključnimi novostmi je postopno povečanje sredstev za investicije v šolah in vrtcih na 0,5 odstotka BDP-ja ter uvedba ministrovega soglasja pri imenovanju ravnateljev.

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je ob sprejetju zakona poudaril: “S predlagano spremembo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja urejamo zlasti tista področja, ki predstavljajo razvoj in višjo kakovost na področju vzgoje in izobraževanja.”

Po poročanju MMC RTV SLO se bo delež sredstev za razvoj in investicije od leta 2027 postopno povečeval za 0,025 odstotne točke BDP-ja letno, dokler ne doseže 0,5 odstotka BDP-ja, kar naj bi se zgodilo do leta 2036. Logaj je pojasnil, da je povečanje nujno zaradi dotrajanosti mnogih objektov: “V preteklih letih so bila ta sredstva relativno skromna, in ker imamo na področju vzgoje in izobraževanja ogromno objektov, ki so stari 30, 40, nekateri tudi 100 let, je takšen delež nujen.”

Pomembna novost je tudi razširitev financiranja vzgojno-izobraževalnih zavodov za otroke s posebnimi potrebami, glasbenih šol in osnovnih šol s prilagojenim programom. Kot so pojasnili na Ukomu: “Pri tovrstnih vzgojno-izobraževalnih zavodih namreč v praksi velja, da zaradi manjšega števila učencev predstavljajo ‘regijske’ zavode, torej zavode s programi, ki jih obiskujejo otroci in učenci več različnih občin.”

Spremembe pri kadrovanju in imenovanju ravnateljev

Po poročanju MMC RTV SLO predlog zakona prinaša pomembne spremembe tudi na kadrovskem področju. Učiteljem bo omogočeno povečanje delovne obveznosti do 120 odstotkov, kar je bila doslej neuresničljiva praksa. Logaj je ob tem dejal: “Tam, kjer se bodo ravnatelji dogovorili z učitelji, lahko učitelji delajo v obsegu 120 odstotkov. To do zdaj ni bilo mogoče.”

Zakon prinaša tudi spremembe pri imenovanju ravnateljev, saj bo po novem potrebno soglasje ministra. Vinko Logaj je poudaril: “Tu želim poudariti, da ne gre za diskrecijsko pravico ministra, natančno so določeni pogoji, pod katerimi minister ne da soglasja k imenovanju ravnateljev.” Soglasje bo zavrnjeno le v primerih, ko bo ugotovljena nepravilnost ali nezakonitost postopka.

Poleg tega se uvaja enofazni postopek imenovanja ravnatelja. Logaj je pojasnil: “To pomeni, da svet zavoda izbere ravnatelja, pridobi obrazložena mnenja, zaprosi za soglasje ministra in s tem ni več drugega kroga pri imenovanju ravnatelja.”

Nove pristojnosti ministra pri razreševanju ravnateljev

Po poročanju MMC RTV SLO bo minister pridobil tudi pristojnost razrešitve ravnatelja v izjemnih primerih, ko svet zavoda tega ne stori. Med razloge sodijo hude kršitve zakona, ugotovitve Računskega sodišča o kršitvah dobrega poslovanja, neizvrševanje dokončnih upravnih ali sodnih odločb ter storitve kaznivih dejanj.

Zakon prinaša tudi uskladitev s slovensko ustavo, saj kot uradna jezika v sistemu vzgoje in izobraževanja uvaja slovenski znakovni jezik in jezik gluhoslepih. Obenem se financiranje glasbenih šol prenese z občin na državo.

Ob tem je ministrstvo konec januarja v javno obravnavo poslalo predlog zakona o šolski inšpekciji. Novi zakon določa pristojnosti inšpektorata, pogoje za inšpektorje ter predpisuje sistemske preglede vsako peto leto. Namen je izboljšati kakovost nadzora in delovanja sistema vzgoje in izobraževanja. Rok za oddajo pripomb je do 3. marca, zakon pa naj bi začel veljati 1. januarja 2026.

Portal24; Foto: Matija Sušnik DZ/fotografija je simbolna

Objava Spremembe v zakonodaji za vzgojo in izobraževanje: Več sredstev, novo imenovanje ravnateljev in enoten postopek je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article