ARTICLE AD BOX
Del zaposlenih v zdravstvu nezadovoljen z izplačili po uveljavitvi plačne reforme
[STA] – Del zaposlenih v zdravstvu te dni izraža nezadovoljstvo z izplačili po uveljavitvi reforme plač javnega sektorja. Nekatere moti, da je del dlje zaposlenih z več napredovanji na novi plačni lestvici presegel končni plačni razred njihovega delovnega mesta, njihovi mlajši sodelavci pa tega razreda ne bodo mogli doseči.
Minule dni je bilo na družbenih omrežjih zaslediti zapise nezadovoljnih zaposlenih v zdravstvu, predvsem v zdravstveni negi, ki so po uveljavitvi plačne reforme v javnem sektorju nedavno prejeli prvo izplačilo za opravljeno delo v januarju.
Nezadovoljstvo nekaterih članov te dni zaznavajo tudi v Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije, je za STA potrdila predsednica sindikata Slavica Mencingar.
Enako je za STA potrdila tudi predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič. Člani jih prosijo, naj pregledajo, ali so aneksi in plačilne liste v skladu z dogovorjeno plačno reformo, je pojasnila.
Nezadovoljni zaposleni se obračajo tudi na Zbornico zdravstvene in babiške nege Slovenije, so pri zbornici v sredo zapisali na Facebooku. Ob tem so poudarili, da so nad rezultati pogajanj sindikatov globoko razočarani. “Menimo, da sindikati niso opravili svoje naloge,” so navedli.
Ilešič Čujevič napovedala pregled sistemov posebnih pogojev dela
“Mi razumemo našo nalogo tako, da kontinuirano skrbimo za boljši socialnoekonomski položaj naših članic in članov in to je naša zaveza in naša odgovornost,” je Ilešič Čujevič odgovorila glede očitkov zbornice.
Spomnila je na leto 2021, ko so bila pogajanja namenjena predvsem medicinskim sestram, ki pa niso vse prejele enakih dvigov plač. Del nesorazmerij so popravili v letu 2022, nekaj pa lani. “Ta pogajanja se bodo v resnici morala na različne načine nadaljevati tudi v letošnjem letu,” je poudarila Ilešič Čujevič.
Izpostavila je zavezo v dogovoru z vlado, da pregledajo tudi sisteme posebnih pogojev dela. V tem kontekstu bodo pregledali, kaj lahko storijo pri medicinskih sestrah, pa tudi drugih poklicih v zdravstvu.
Sistem posebnih pogojev dela trenutno denimo velja pri zdravnikih. Tisti, ki delajo v težjih pogojih dela, prejemajo višje osnovne plače. Uvrstitev je med drugim odvisna od tega, ali opravljajo tudi operacije, urgentno službo, delo z osebami s psihično ali telesno prizadetostjo, je razvidno iz kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike.
Sindikat delavcev v zdravstven negi ni podpisal reformnih aktov
Mencingar je poudarila, da so odzive nezadovoljstva zaposlenih v zdravstveni negi pričakovali. Spomnila je, da sindikat, ki ga vodi, aktov plačne reforme javnega sektorja ni podpisal.
Razloge za nezadovoljstvo sicer vidi v dejstvu, da so dvigi plač razdeljeni v več obrokov. Najbolj pa so po njenih besedah razočarani tisti, ki so bili v letu 2021 deležni dviga plač za štiri, pet ali šest plačnih razredov, tokrat pa so bili deleži manjših dvigov plač.
Ob tem je opozorila, da plačna reforma javnega sektorja ne sledi problemom v celotnem zdravstvu, posebej pa ne v zdravstveni negi. To področje je namreč kadrovsko podhranjeno. “Jaz sem prepričana, da se bo sistem sam od sebe totalno zrušil in da bo vlada morala nasloviti specifike zdravstva in nekaj narediti,” je poudarila.
Opozorila je, da so zaposleni v zdravstvu prikrajšani glede stavkovnih aktivnosti, saj uporabnike ne morejo pustiti brez storitev. “Vladi ne moremo groziti s splošno stavko in tega se vlada zaveda,” je poudarila. Dodala je tudi, da so v poklicni skupini zdravstvene nege med seboj zelo razdrobljeni in razklani.
Anomalije ob pretvorbi na novo plačno lestvico
Mencingar je ob tem opozorila, da je ob pretvorbi plačnih razredov s stare v novo plačno lestvico prišlo do novih nesorazmerij. Tisti, ki so že dosegli najvišje število napredovanj, so ob pretvorbi dobili še dodaten razred ali dva. Po njenih besedah ta del ni bil stvar pogajanj, pač pa je tabele za preračune pripravilo ministrstvo za javno upravo.
Ilešič Čujevič je pojasnila, da je do tega prišlo zaradi razlik med plačnimi razredi v prejšnji in v novi lestvici. V stari plačni lestvici je bilo med razredi za štiri odstotke razlike, v novi pa za tri odstotke. Če torej nekateri ne bi prejeli dodaten razred ali dva, bi imeli ob prehodu na novo plačno lestvico nižjo plačo, na kar niso želeli pristati, je poudarila.
Na te anomalije so opozorili tudi v anonimnem pismu “združenih medicinskih sester zdravstvenih ustanov Slovenije”, ki je bilo med drugim naslovljeno na sindikate v zdravstvu, pa tudi na vlado.
Ministrstvo in sindikati o anomaliji prihodnji teden
Na ministrstvu za javno upravo so za STA pojasnili, da so omenjeni dopis prejeli danes. “O tem smo takoj obvestili tudi sindikate v delovni skupini in že naslednji teden bomo na posebni delovni skupini za spremljanje učinkov plačnega sistema to problematiko tudi obravnavali,” so napovedali.
Način prevedbe v novo plačno lestvico je bil po njihovih navedbah dogovorjen skupaj s sindikati javnega sektorja. “Obenem pa smo se tudi dogovorili, da bomo v okviru delovne skupine sproti spremljali učinke prehoda v nov plačnih sistem po posameznih delovnih mestih in poklicnih skupinah ter po potrebi tudi predlagali morebitne spremembe,” so poudarili na ministrstvu.
Dodali so še, da je prenova plačnega sistema zaradi prehoda iz stare na novo plačno lestvico za 5000 različnih delovnih mest v javnem sektorju in 188.000 javnih uslužbencev izjemno kompleksna zadeva, saj gre hkrati za prehod iz stare v novo plačno lestvico s prevedbo in različne dvige plač zaradi odprave nesorazmerij. Ti dvigi plač so različni, odvisno od tega, kolikšno povišanje je posamezna poklicna skupina v preteklih letih že prejela, so zatrdili.
Portal24; Foto: Pixabay/ tungnguyen0905
Objava Del zaposlenih v zdravstvu nezadovoljen z izplačili po uveljavitvi plačne reforme je bila najprej objavljena na Portal24.