Protest zaposlenih v zaporih: Zahtevajo izboljšanje delovnih razmer in višje plače

3 hours ago 4
ARTICLE AD BOX

Opozorilni protest zaposlenih v zaporih: Zahtevajo izboljšanje delovnih razmer in višje plače

Zaposleni v slovenskih zaporih so danes ob 11. uri izvedli enournem opozorilnem protestu pred vsemi zapori in prevzgojnim domom v Radečah. Glavni razlog za protest je prenatrpanost zaporov, ki vodi v zahtevne in nevarne delovne razmere ter nizke plače. Kot so poudarili, stanje v zaporskih ustanovah potrebuje takojšnjo obravnavo s strani vlade. Protest je potekal pod transparenti, ki so izražali nezadovoljstvo, med njimi pa je bil tudi eden z napisom: “Vlada, dobrodošla na Povšetovi,” ki je bil izobešen pred ljubljanskim zaporom na Povšetovi.

V nagovoru ob začetku protesta je predsednik konference sindikata uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Leon Lobe opozoril, da se je status zaposlenih v slovenskem zaporskem sistemu v zadnjih letih močno poslabšal. “Naše delo ni več ovrednoteno in cenjeno, predvsem pa je zapostavljeno,” je dejal Lobe in dodal, da vlada nujno potrebuje odgovore na problematiko pomanjkanja zaposlenih, kot so pravosodni policisti, inštruktorji, strokovni delavci ter strokovno-tehnično osebje. “Zato vlado pozivamo k takojšnjemu reševanju te problematike,” je izpostavil Lobe, ob tem pa so zaposleni zahtevali tudi uporabo vseh pravnih sredstev za zmanjšanje prezasedenosti zaporov.

Zahteva po uveljavijo že pripravljeni normativi in standardi

Poleg tega so zahtevali, da se takoj uveljavijo že pripravljeni normativi in standardi v zaporskem sistemu, ter da se njihovo delo primerno ovrednoti z dodatki, ki jim pripadajo po obstoječi kolektivni pogodbi za javni sektor. Ena od njihovih glavnih zahtev je tudi odprava plačnih anomalij v novi plačni reformi, saj menijo, da njihova plača ne odraža zahtevnosti njihovega dela. “Če vlada zanje ne bo imela posluha, bomo primorani zaostrovati sindikalne aktivnosti,” je napovedal Lobe, a konkretnih korakov še ni želel razkriti, saj meni, da je to še prezgodaj.

Protest so podprli tudi zaposleni v drugih zaporih. Boštjan Zakrajšek, predsednik sindikata ljubljanskih zaporov, je opozoril na to, da zaporski sistem ni le preobremenjen, ampak tudi nevaren, še posebej ob pomanjkanju pravosodnih policistov. “Imamo okoli 50 odstotkov zaprtih tujcev, ki so storili kazniva dejanja. Zapor ni primerljiv z azilnim domom, saj v zaporu delamo z njimi 24 ur na dan,” je dejal Zakrajšek. Opozoril je tudi, da v ljubljanskem zaporu primanjkuje najmanj 50 pravosodnih policistov, na ravni države pa vsaj 30 odstotkov zaposlenih.

Izredni dogodki

Vse te težave, vključno s povečanim številom zaprtih tujcev, ki prispevajo k obremenitvi sistema, so se odražale tudi v številu izrednih dogodkov. “Slednji so se v zadnjih letih podvojili,” je dodal Zakrajšek, ki je skupaj s sodelavci opozoril na nevarnost takšnega stanja. Povečano število zaprtih, predvsem tujcev, in pomanjkanje kadrov ustvarjata neobvladljive razmere, kjer zaposleni izvajajo več nadur, kot bi bilo sprejemljivo. Lani so podpisali dodatna soglasja za več kot 170 nadur.

Vendar pa so se zaposleni soočili tudi z nizkimi plačami. “Pravosodni policist začetnik ima 820 evrov osnovne neto plače, sam pa imam kot pravosodni policist, ki mu ne manjka več veliko do upokojitve, 1200 evrov neto plače,” je povedal Robert Čelič. Tudi on izpostavlja dejstvo, da so zaskrbljeni glede novega plačnega sistema, ki ga bodo prejeli v petek, saj se bojijo, da bo ta prinesel še nižje plače, “celo 100 evrov bruto manjša.”

Protestni shod je potekal v “smislu klica na pomoč,” kot je dejal direktor zapora na Dobu Zoran Remic. Opozoril je, da je stanje v zaporu na Dobu nevzdržno, saj so zapori na nekaterih mestih zasedeni do 175 odstotkov. Pomanjkanje kadrov se močno pozna pri izvajanju nalog in povečuje napetosti znotraj sistema. Opozoril je tudi na to, da ne vedo, kako bodo letos opravili vse nujne naloge, saj so razmere na robu zmogljivosti. “Nikoli ni bilo rožnato, ampak letos je res alarm,” je zaključil Remic.

Portal24; Foto: Pixabay

Objava Protest zaposlenih v zaporih: Zahtevajo izboljšanje delovnih razmer in višje plače je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article