ARTICLE AD BOX
Izračun pokojnin: Bo nova reforma prinesla pravičnejši sistem?
Pogajanja o pokojninski reformi, enem največjih projektov Golobove vlade, se nadaljujejo z intenzivno dinamiko. Minister za delo Luka Mesec je izrazil optimizem, da bo reforma sprejeta še v času tega mandata. Po poročanju MMC RTV SLO se je v zadnjem krogu pogajanj pregledala celotna vsebina predloga, zdaj pa bodo pogajanja osredotočena na ključne parametre in prihodnjo podobo pokojninskega sistema. Minister Mesec je za Radio Slovenija poudaril: “Zdaj prihajajo na vrsto prava pogajanja, ki bodo določila glavne parametre in kako bo pokojninski sistem v naslednjih 20 letih videti.”
Vladni predlog, da bi se osnova za izračun pokojnin podaljšala na vseh 40 let delovne dobe, z izločitvijo petih najslabših let, povzroča burne odzive. Po poročanju MMC RTV SLO mladi, ki jih skrbi, ali bodo sploh dočakali pokojnino, temu predlogu nasprotujejo. Predsednica mladinskega sveta Eva Kotnik je poudarila: “Ti delaš celo otroštvo na kmetiji, in če nimaš tega formaliziranega s študentsko napotnico, se ti to nikjer ne pozna.”
Na drugi strani upokojenci izražajo zaskrbljenost glede sprememb redne uskladitve pokojnin. Predlog vlade predvideva postopno povečanje vpliva rasti življenjskih stroškov na uskladitev, kar bi do leta 2033 zmanjšalo pomen rasti plač. MMC RTV SLO je povzel izhodišča reforme, ki nakazujejo premik k bolj stabilnemu, a počasnejšemu povečevanju pokojnin.
Varstveni dodatek po avstrijskem vzoru?
Eden izmed ključnih predlogov, ki ga zagovarja sindikat upokojencev, je uvedba varstvenega dodatka kot pravice iz pokojninskega zavarovanja. Predsednica sindikata Frančiška Četkovič je pojasnila: “Avstrija ima recimo mejo, tisoč dvesto evrov dobiš, če si petnajst let delal. Pri nas pa moraš po varstveni dodatek vsake tri mesece na center za socialno delo.” Vendar pa ministrstvo temu predlogu ni naklonjeno, kar odpira dodatne razprave o socialni pravičnosti in dostopnosti dodatkov.
Po podatkih Zpiza je v Sloveniji skoraj 646.000 prejemnikov pokojnin iz obveznega zavarovanja, od tega skoraj 491.400 starostnih upokojencev. Decembrske pokojnine so bile že izplačane, zavod pa zaradi praznikov ohranja prakso, da izplačila izvede pred zadnjim delovnim dnem v mesecu.
Redna uskladitev pokojnin in finančne posledice
Februarska redna uskladitev pokojnin bo po finančnem načrtu Zpiza znašala približno 4,6 odstotka, dokončen odstotek pa bo znan sredi februarja. Po poročanju MMC RTV SLO bo uskladitev izvedena s poračunom za januar, kar bo na letni ravni pomenilo dodatnih 350 milijonov evrov skupaj s prispevki za zdravstveno zavarovanje.
Pogajanja o pokojninski reformi bodo po novem letu znova intenzivirana, z ambicijo, da se zaključijo do sredine marca. Reforma stremi k zagotavljanju višjih pokojnin in bolj kakovostnega življenja upokojencev. Minister Mesec je poudaril, da se krivice iz preteklosti, ko so ljudje odhajali v pokoj z izredno nizkimi odstotki, ne smejo več ponoviti. Cilj je, da upokojenci prejmejo “človeka vreden standard in kakovostno starost.”
Upokojenci so decembrske pokojnine prejeli že danes, čeprav še ni zadnji delovni dan v mesecu. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) namreč ohranja dolgoletno prakso, da v decembru zaradi praznikov izplačila izvede pred koncem meseca in leta.
Portal24; Foto: Pixabay
Objava Izračun pokojnin: Bo nova reforma prinesla pravičnejši sistem? je bila najprej objavljena na Portal24.