ARTICLE AD BOX
Seveda ne dobesedno, toda marsikdo bo verjetno navdušen nad tem, kar bodo omogočali v igrah. Rdeča nit letošnjih gejmerskih računalnikov Asusovega oddelka ROG sta, pričakovano, zadnji generaciji procesorjev Intel in AMD ter Nvidijina grafika Geforce RTX 5000. Kakšna pa bo cena opaznega skoka zmogljivosti?
Nekaj iz ROG-ove predstavitve na sejmu CES 2025 se mi je še posebej vtisnilo v spomin. Ob vsaki omembi novega modela so poleg bistvenih nadgradenj, ki so se večinoma dotikale procesorjev, grafike in morda še zaslona, dobršen del časa namenili razlagi, kako in kje vse so izboljšali hladilni sistem. Povedati so sicer želeli, da so se trudili izboljšati pomembno komponento prenosnih in namiznih računalnikov, da bi ti učinkoviteje delovali. Ampak to je možno razumeti tudi drugače. Verjetno se veliko ne motim v oceni, da zmogljivejši čipi porabijo več energije in se posledično bolj segrevajo, zato je optimizacija hladilnega sistema nujnost in ne toliko normalen potek razvoja. Ker gre v večini primerov za tehnološko nezahtevno povečanje razpršilnika toplote, elementov za odvajanje toplote stran od čipov, in optimizacijo poti kroženja zraka, bi se sicer spraševal, zakaj vsega tega niso storili že v prejšnjih generacijah.
Davno so minili časi, ko je bil na grafični kartici samo en ventilator. Asusova najnovejša kartica s čipi družine Nvidia RTX 5000 ima štiri (tri na eni in enega na drugi strani), kar dokazuje trditev o ponovnem povečanju segrevanja. Ni pa to vse. Kot popolnega »kompanjona« kartici so omenili napajalnik Thor s 1600 ali vsaj 1200 vati. »Mašina« tolikšne moči poleg vpliva na izkušnjo igranja blagodejno vpliva na temperaturo sobe v zimskih mesecih. Radiator hitro postane odveč že pri pol toliko zmogljivem računalniku. Govorim iz lastnih izkušenj.
Od velikega do malega namiznega računalnika
Grafično kartico je nujno nekaj »vtakniti«, zato so sočasno predstavili še namizni računalnik G700 s procesorjem Intel (do Core Ultra 9 285K) ali AMD (do Ryzen 8 9800X3D). Poleg specifičnega »rogovskega« dizajna ga odlikuje – uganili ste – optimiziran hladilni sistem, ki hladen zrak usmerja proti najbolj zmogljivim komponentam.
Nismo vsi ljubitelji velikih naprav. Nam so namenili manjši namizni računalnik NUC s procesorjem Intel do Core Ultra 9 in pričakovano grafično kartico do RTX 5060. Ob robustnem in kompaktnem dizajnu so zanimivi številni priključki, podpora do štirih zaslonov z razločljivostjo 4K, brezžični vmesnik WiFi7 (tega po novem najdete v vsem tokrat predstavljenih napravah), tih sistem hlajenja in do 96 GB delovnega pomnilnika (RAM). Čeprav je namenjen gejmerjem, je zaradi kombinacije mer in zmogljivosti primeren tudi za digitalne ustvarjalce.
Kdor se odloči za namiznik, potrebuje še monitor. V ROG-u upajo, da bo to njihov z diagonalo slabih 69 centimetrov (27-palcev) in zaslonom tehnike QD-OLED (predvidevam, da je panel prispeval Samsung). Odlikuje ga še priključek USB tipa C za 90-vatno polnjenje naprav, DisplayPort 2.1a, razločljivost 4K in 240-herčno osveževanje.
Prenosniki so jedro ROG-ovega uspeha
Zadnja leta je vedno enako. Proizvajalci osvežijo palete prenosnikov z najnovejšimi procesorji, grafičnimi čipi in morda spremenijo še kaj drugega, vendar nikoli drastično. Prenosniki ROG bodo, ob obvezni omembi umetne inteligence, dobili procesorje Intel do Core Ultra 9 (285H) in AMD do Ryzen AI 9 (HX 370) ter grafiko Nvidia (do RTX 5090).
Ob 120-herčnem zaslonu OLED s svetilnostjo 500 kandel in razločljivostjo 3 oziroma 2,5K, imata Zephyrus G14 in G16, prvi s procesorjem AMD in drugi z Intelom, do 64 GB delovnega pomnilnika. Razlika med njima je še ta, da ima manjši model grafiko do RTX 5080, večji pa do RTX 5090.
Še bolj pestro je v družini ROG Strix 16/18 in Strix Scar 16/18. V modelih Scar najdete samo procesorje Intel, medtem ko imata »manj olepšana« modela tudi procesorje AMD. Zanimivo spremembo so naredili na ohišju – vsaj iz mojega zornega kota. Zadnja plošča ni privijačena, temveč samo zataknjena, kar omogoča lažje odstranjevanje in nadgradnjo prenosnika z novim pomnilnikom. Modela Strix Scar sta lahko opremljena z 240-herčnim zaslonom mini-LED s svetilnostjo 1200 kandel. To je veliko za zaslon prenosnika in uporabno, če ga boste pogosto uporabljali na prostem.
Nekoliko večja nadgradnja, če ste navdušeni nad tabličnimi računalniki, je pri modelu Flow Z13, ki zdaj ponuja 180-herčni na dotik občutljiv zaslon s svetilnostjo 500 kandel. Ta ima po novem AMD-jev procesor Ryzen AI Max+ (395) z integrirano grafiko, katere zmogljivosti zadoščajo za poganjanje zahtevnejših iger. Če potrebujete več moči, boste posegli po prav tako nadgrajenem dodatku XG Mobile z grafično kartico do RTX 5090, hitrejšim vmesnikom in nadgrajenim sistemom hlajenja.
Dosedanje izkušnje mi pravijo še nekaj. Nove komponente in večje zmogljivosti bodo nedvomno vplivale na cene. Že zdaj pa gejmerski računalniki ne veljajo za cenovno ugodne. Ravno nasprotno – v tej kategoriji najdete najdražje primerke. Zato ni neumno ob predstavitvi nadgrajenih modelov preveriti cene lanskih, katerih zmogljivosti so za večino uporabnikov še vedno več kot dovolj. Tablični računalnik bo predvidoma na voljo februarja, prenosniki pa marca. Kateri modeli in kdaj bodo prišli na lokalni trg, pa za enkrat še ni znano.
The post Iz računalnikov ROG se bo (spet) kadilo! appeared first on Tehnozvezdje.