Kako lahko Trumpova ljubezen do britanske kraljeve družine pripomore k odnosom med Združenim kraljestvom in ZDA

3 hours ago 4
ARTICLE AD BOX

Opomba urednika: To je različica CNN-ovih Kraljevih novic, tedenske oddaje, ki vam prinaša notranje informacije o britanski kraljevi družini. Prijavite se tukaj.



CNN

Britanska kraljeva družina je imela v preteklosti pomembno vlogo pri krepitvi vezi med Združenimi državami Amerike in Združenim kraljestvom ter ohranjanju tako imenovanega „posebnega odnosa“ med državama.

Medtem ko se Elon Musk, eden od najtesnejših zaveznikov novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, dogovarja z britansko vlado, nekateri menijo, da bi Velika Britanija lahko bolje izkoristila eno od svojih najstarejših diplomatskih sredstev. Že ta teden je princ Edward, vojvoda Edinburški, v imenu kralja obiskal ZDA, da bi se poklonil nekdanjemu predsedniku Jimmyju Carterju, ki je decembra umrl v starosti 100 let.

Britanski premier Keir Starmer, ki si želi vzpostaviti zaupanje s Trumpovo administracijo, bi bil lahko v tolažbo, da ima prihodnji predsednik naklonjenost do klana, zlasti do pokojne kraljice Elizabete II.

Leta 2019 je Trump po svojem zadnjem državnem obisku v Združenem kraljestvu izrekel kopico pohval, namenjenih družinskim članom. „Imam tako odličen odnos, smejali smo se in zabavali,“ je Trump povedal za Fox News tik po potovanju v London, ko se je srečal s pokojno kraljico.

Po besedah Eda Owensa, kraljevega zgodovinarja in avtorja knjige „After Elizabeth: Can the Monarchy Save Itself?“

„To so eni najbolj znanih ljudi na svetu, on pa bi rad mislil, da je najbolj znana oseba na svetu,“ je dejal za CNN.

Nedavno je Trump enako laskavo komentiral britanskega prestolonaslednika, princa Williama, s katerim se je decembra srečal v Parizu ob ponovnem odprtju katedrale Notre Dame. „Opravlja fantastično delo,“ je dejal Trump o Williamu in ga označil za „dobrega človeka“.

„S princem sem se odlično pogovarjal,“ je Trump pozneje povedal za New York Post. „Včeraj zvečer je bil videti res zelo lepo. Nekateri ljudje so v živo videti bolje. Izgledal je odlično. Izgledal je res lepo in to sem mu tudi povedal.“

Trumpovo navdušenje nad Williamom – čeprav morda ne gre za najbolj tipičen diplomatski nastop – bodo pozdravili tisti, ki jih skrbi prihodnost odnosov med Združenim kraljestvom in ZDA, zlasti ker so pomembne osebnosti v vladajoči laburistični stranki že prej udarile proti razdiralnemu bodočemu predsedniku.

„Keir Starmer in Donald Trump se ne strinjata o vsem ali pa se vsaj ne bosta strinjala o vsem,“ je dejal Owens in dodal, da lahko kraljeva družina „na neki način odvrne pozornost od tega dejstva“.

„Dejstvo, da je (Trump) spoštljiv do britanske kraljeve družine in navdušen nad njo, je po mojem mnenju dober obet za Združeno kraljestvo, če lahko to kraljevsko družino strateško izkoristi,“ je dejal.

Kraljeva komentatorka in avtorica Sally Bedell Smith se je strinjala, da lahko družina „verjetno odigra vlogo pri umirjanju ozračja, ki je trenutno precej napeto“.

Ta vpliv „mehke moči“ ni nič novega. Generacije kraljevih družin so pomagale ohranjati tesne vezi med Združenim kraljestvom in ZDA.

Pokojna kraljica si je zelo prizadevala za dobre odnose s preteklimi ameriškimi predsedniki in jih je v času svojega 70-letnega vladanja spoznala 13, je za CNN povedal Smith. „To je bil pomemben del britanske zunanje politike.“

John F. Kennedy in njegova žena Jackie na fotografiji s kraljico Elizabeto II. in princem Filipom na državni večerji v Buckinghamski palači med njunim obiskom v Londonu leta 1961.

V zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je na oblast prišel mladi John F. Kennedy, je kraljeva družina pomagala Združenemu kraljestvu okrepiti vezi z „novo, dinamično, vznemirljivo Ameriko“ v času, ko je bila Velika Britanija videti kot „nekoliko zastarel kraj“, je dodal Owens.

Vendar v sodobnem času ni dvoma, da se Trump in ključni člani kraljevega klana ne bodo strinjali glede vsega, zlasti glede potrebe po ukrepanju v boju proti podnebnim spremembam.

Princ William in njegov oče, kralj Charles III, sta bila glasna zagovornika podnebnih ukrepov. Trump je medtem uspešno vodil kampanjo o energetski politiki s tremi besedami – „Drill, baby, drill“ – in pred kratkim dejal, da si želi politiko, po kateri po vsej državi ne bi gradili vetrnic.

Owens je dejal, da ta močna stališča ne bodo preprečila kraljevim družinam, da bi govorile o vprašanjih, v katera verjamejo, vendar je njihov vpliv omejen. „Ne predstavljam si, da bo kralj popustil, še naprej bo poudarjal pomen (podnebnih ukrepov),“ je dejal.

„Vendar bo to storil previdno. Zaveda se, da v ameriški politiki nima resne vloge,“ je dodal Owens.

Čeprav britanska kraljeva družina nima uradne vloge v politiki ZDA, bo njena mehka moč pomagala ublažiti potencialno neravno pot med Washingtonom in Londonom ter je pomemben del strategije britanske vlade za zagotavljanje trdnih vezi med državama.

The post Kako lahko Trumpova ljubezen do britanske kraljeve družine pripomore k odnosom med Združenim kraljestvom in ZDA appeared first on Little Saturday.

Read Entire Article