Gojenje bazilike in trik za neomejeno svežo zalogo z domačega vrta

20 hours ago 11
ARTICLE AD

Bazilika velja za eno najljubših poletnih začimbnic. Njen svež, aromatičen vonj in poln okus obogatita tako preproste solate kot kompleksne omake. A čeprav je poleti v izobilju, se mnogi že avgusta srečujejo z njenim propadanjem, še posebej ob neustreznem obrezovanju ali presajanju. Dobra novica pa je, da obstaja metoda, ki omogoča, da baziliko pridelujemo neprestano, tudi izven glavne vrtnarske sezone.

Zalivanje bazilikeZalivanje bazilike

Najpomembnejše pravilo za neprekinjeno rast

Obrezovanje ni samo nujno, temveč koristno

Bazilika, članica družine ustnatic, kamor spada tudi meta, izredno dobro reagira na obrezovanje. Ključna prednost pa je ta, da vsak odrezan vrh lahko služi kot osnova za novo rastlino. S pravilnim postopanjem je možno imeti vedno znova novo generacijo rastlin, ki jih lahko vzgajamo kar na kuhinjskem pultu.

Kako pravilno vzeti potaknjence

Najprimernejši so zgornji deli stebla, dolgi približno 10 centimetrov. Režemo tik pod parom listov, saj se iz tega mesta razvijejo korenine. Pomembno je izbrati steblo, ki še ni zacvetelo, saj cvetenje zavira nadaljnjo rast listov.

Dva načina ukoreninjenja bazilike

V kozarcu vode

Odrezane potaknjence postavimo v kozarec s čisto vodo. Kozarec naj stoji na svetlem, vendar ne neposredno na soncu. Voda naj bo sobne temperature in jo menjamo na dva do tri dni. Po enem tednu so vidne prve koreninice, po dveh tednih pa je rastlina pripravljena za presajanje.

V setveni substrat

Druga možnost je uporaba sterilne setvene zemlje. Potaknjence vtaknemo nekaj centimetrov globoko in jih postavimo v svetel prostor, po možnosti pod rastno lučko. Tla naj bodo vedno rahlo vlažna, nikoli premočena.

Kako ohraniti rastlino živo tudi pozimi

Notranje razmere so ključne

Bazilika ne prenaša mraza, zato jo čez zimo preselimo v notranje prostore. Postavimo jo k južnemu oknu ali uporabimo umetno osvetlitev. Idealna temperatura znaša med 18 in 24 stopinjami Celzija. V prostorih z manj svetlobe bazilika hitro izgubi barvo in aromo.

Pravilno zalivanje in prezračevanje

Zalivamo zmerno, najbolje zjutraj. Rastlina naj nikoli ne stoji v vodi. Pomembna je tudi kroženje zraka okoli rastline, kar zmanjšuje možnost plesni in glivic.

Napake, ki jih najpogosteje naredimo pri vzgoji bazilike

Prepozno obrezovanje

Mnogi vrtičkarji se ne upajo obrezati rastline, saj menijo, da jo bodo s tem oslabili. A ravno obratno je res: redno krašenje spodbuja razvejanje in bujno rast.

Cvetenje pomeni konec

Če se bazilika začne razcvetati, se njen rastni cikel zaključi. Rastlina namesto listov usmerja energijo v cvetove, okus pa postane bolj grenak. Zato cvetne nastavke sproti odstranjujemo.

Napačna izbira posode

Bazilika potrebuje dovolj prostora za korenine. Posode naj bodo globoke vsaj 15 centimetrov, z odprtinami na dnu za odvajanje vode.

Mlada bazilikaMlada bazilika

Nasveti za še boljši pridelek

Naravna gnojila

Bazilika se odlično odziva na naravna hranila, kot so kompostni čaj, na kavne usedline in vodo od kuhanja krompirja. Gnojimo jih vsaka dva tedna.

Mešani posevki

Baziliko lahko sadimo ob paradižnikih, kjer deluje kot naravni odganjalec škodljivcev. Dobro se razume tudi z rdečo peso, papriko in ognjičem.

Sušenje in zamrzovanje

Ob obilici listov jih lahko posušimo v senci ali zamrznemo nasekljane v oljimo v senci ali zamrznemo nasekljane v oljčnem olju. Tako bo bazilika na voljo tudi sredi zime.

Svežina domače bazilike brez prekinitve

Z rednim razmnoževanjem in premišljenim pristopom k gojenju si lahko zagotovimo stalno oskrbo z baziliko. Ne gre le za priročnost, temveč tudi za aromo in kakovost, ki ju trgovinske sadike redko ponujajo.

Objava Gojenje bazilike in trik za neomejeno svežo zalogo z domačega vrta se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article